Přejít na obsah

Spadnutý kovový predmet do výduchu


vrabopalec

Doporučené příspěvky

Zdravím, prosím o radu ohľadom klimatizácie/kúrenia/vetrania na Fabii 2, r.v. 2008.

Na diaľnici na odpočívadle som na ľavú mriežku STREDOVÉHO výduchu nešikovne osádzal držiak na mobil. Držiak sa rozpadol a za ľavú mriežku do výduchu mi z neho spadla strunka, v podstate rovnaká, ako je v pere na písanie. Keďže ju cez mriežku nebolo vidieť, kašlal som na to a šiel ďalej. Po krátkom čase som si uvedomil, že dovtedy idúci ventilátor zrazu nejde, tým pádom sa nedala zapnúť ani klíma. Skontroloval som poistky - poistka ventilátora bola vypálená. Po výmene poistky a zapnutí ventilátora sa ten rozbehol, ale len asi na 5 sekúnd a znovu sa prepálila aj nová poistka. 

Prosím o radu, čo sa mohlo asi stať? Rozmýšľal som, či strunka neskratuje nejaký elektrický obvod, ale neviem si predstaviť, čo by to mohlo byť. Ventilátor je podľa schémy naboku pred spolujazdcom a od systému ho oddeľuje peľový filter. Môže byť problém s výmeníkom tepla? Príde mi najlogickejšie, že strunka spadla smerom dolu a presne naspodu sa výmeník tepla nachádza. Ale aj ten, napriek elektrickému napájaniu nie je asi sám pod prúdom, či?

Neviem si rady, nechce sa mi veriť, že by tá strunka spôsobovala skrat. Možno je to blbá zhoda náhod a strunka s poruchou nesúvisí. Ale ak to spôsobuje strunka, nechce sa mi veru dávať ťažké prachy v servise za rozobratie komplet vetracieho systému.

Nemáte nejaké tipy, kam mohla strunka zapadnúť a ako ju jednoducho dostať von? :)

Napadlo mi vybrať mriežku výduchu, na vysavač pripevniť nejakú tenšiu hadičku a skúsiť odsať :) . Ale možno niekto príde s niečím geniálne jednoduchším, prípadne ma zaujíma Váš názor, či prepaľovanie poistky môže spôsobovať kovová strunka "z pera".

Ďakujem pekne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mého laického názoru, pružinka zapadla někam kde se má něco točit a to je teď blokované. Proto, když se to neroztočí, tak praskne pojistka. Zkrat nejspíš ne. Možná bych zkusil na pevné šňůrce zpustit do průduchu malý magnet s očkem, aby šel pak hlavně vytáhnout. 

Editováno: , autor: Fosgen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Dula napsal:

Asi tě nemine vyndání té mřížky. Je k tomu třeba osm velkých špendlíků.

Výduchy.jpg

Ďakujem, tiež si myslím. Už mám pripravené špice výpletu bicyklového kolesa, na konci zašpicatené, majú však priemer 1,7 mm, čo je len tak - tak.. Tvoja rada použiť špendlíky je lepšia :). Na nete som našiel špendlíky dlhé 55 mm. Bude to stačiť? Ďakujem pekne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Fosgen napsal:

Podle mého laického názoru, pružinka zapadla někam kde se má něco točit a to je teď blokované. Proto, když se to neroztočí, tak praskne pojistka. Zkrat nejspíš ne. Možná bych zkusil na pevné šňůrce zpustit do průduchu malý magnet s očkem, aby šel pak hlavně vytáhnout. 

Ďakujem, môže byť, len netuším, aký rotujúci diel by tam mal byť, keď podľa mňa je najbližšie niečo čo rotujú iba ventilátor, ktorý je však oddelený peľovým filtrom... hneď pod výduchmi sú ovládače ovládania teploty, rýchlosti ventilátora a zmiešania/smer vyfukovaného vzduchu, ale nepredpokladám, že by "potrubie" od výduchov smerom dolu bolo pri týchto ovládačoch otvorené... 🤷‍♂️

Skúsim to najprv vysať, aby sa nestalo, že sa magnet niekde zasekne a nepôjde vytiahnuť :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 51 minutami, Alma napsal:

Ohni hřbet, vyndej filtr a měl by jsi mít možnost vidět a dostat se něčím k vrtuli ventilátoru. Zkus s ní protočit jestli není blokovaná.

Blokovaná by nemala byť, keďže po výmene poistky sa ventilátor normálne rozbehol. Až po pár sekundách behu sa znovu poistka prepálila. Ale ďakujem, vyskúšam aj to, možno cez otvor strunka vypadne, ak skončila až pri filtri... v takom prípade sa ale nemá veľkú šancu dostať k ventilátoru samotnému a potom bude zrada naozaj inde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Alma napsal:

Tak asi se normálně nerozběhl když pálí pojistku, pokud to nedělalo předtím, tak ti ta vrtule o něco drhne. Podle mne je tam něco jiného, ta pružina se do ventilátoru nemá kudy dostat.

Schránka 01.jpg

Veď práve, tiež si myslím, že sa strunka nemala ako k vrtuli ventilátora dostať, je tam ten filter. Po výmene poistky sa pekne ventilátor rozbehol, vyskúšal som všetky stupne 1 - 2 - 3 - 4, nebolo počuť nič zvláštne, že by vrtula drhla... na štvrtom "zhasol", poistka vypálená...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě mě napadl předřadný odpor otáček ventilátoru. Ten může dělat problémy s rychlostí ventilátoru. Je tam tepelná pojistka, tak bych se zkusil podívat na to. Téma už tu je i jak to opravit bez nutnosti kupovat celý nový odpor. Stačí koupit za pár peněz tepelnou pojistku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Běží ti ventilátor na stupeň 1-3? pokud ano odpor OK, Pokud běží pouze na 4-max, odpor (tepelná pojistka KO) oprava 10 Kč. Ale at´je to jak chce, tak pojistku by to propálit nemělo.

Pokud to ničí pojistku tak motor mechanicky vázne, je už připálený, nebo méně pravděpodobné problém v drátech.

Editováno: , autor: Alma
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ventilátor nejde vôbec na žiadnom stupni, keďže ako som písal, prepaľuje sa poistka (nie tepelná na odpore, ale v poistkovej skrinke) vždy, keď prepálenú vymením za novú. Po zapnutí ventilátora sa aj vymenená poistka prepáli, je jedno na ako stupni ventilátora. Vyššie som písal, že na štvrtom, ale to bolo prvý raz, potom aj pri iných stupňoch. Ako píšeš, asi problém v drátoch, ktorý mohla spôsôbiť spadnutá struka, aj keď fakt netuším kde. Zajtra skúsim odstrániť mriežku, spustiť tam hadičku a uvidíme, či sa mi strunku podarí odsať. Ak áno a aj tak sa budú prepaľovať poistky, bude problém inde a strunka je len zhoda okolností k inému problému...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím jestli by se tam vlezla, ale kdyby byla možnost tam strčit kamerku co se dneska běžně prodává na mobil. To je ale možnost, že se točí ventilátor. Možná je jenom zaseknutý. Případná výměna není nic složitého. Absolvoval jsem to kdysi na Fabce. Akorát to chce projít celý internet a hledat, protože ceny jsou hodně rozdílné. 

Editováno: , autor: Fosgen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 29. 7. 2023 na 16:26, Alma napsal:

Běží ti ventilátor na stupeň 1-3? pokud ano odpor OK, Pokud běží pouze na 4-max, odpor (tepelná pojistka KO) oprava 10 Kč. Ale at´je to jak chce, tak pojistku by to propálit nemělo.

Pokud to ničí pojistku tak motor mechanicky vázne, je už připálený, nebo méně pravděpodobné problém v drátech.

Takže včera som sa s tým trochu pohral a výsledok je takýto: vybral som peľový filter, strčil do otvoru ruku a vrtuľa ventilátora ide v pohode točiť. Vybral som mriežku stredných výduchov, vstrčil tam tenkú hadičku napojenú na vysavač, nič sa mi nepodarilo vysať. Vymenil som ešte raz poistku v poistkovej skrinke, oproti pôvodnej info malá oprava - po výmene poistky ventilátor na stupňoch 1 - 3 bez problémov pradie, vyrazí ju až na štvrtom stupni, nie na ktoromkoľvek. Vlastne to tak bolo aj predtým, vždy na 4. stupni to okamžite prepáli poistku a ventilátor skončí... zle som si to uvedomil predtým. Takže s určitosťou môžem povedať, že na stupňoch 1 - 3 je všetko ok, takže asi to nebude ten odpor.
Asi len ten servis ostáva, ale ešte skúsim posledný pokus - kolega má 5 m kábel s kamerou na konci, niečo ako gastroskopia :)
Vďaka za všetky rady :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 29. 7. 2023 na 17:53, Fosgen napsal:

Nevím jestli by se tam vlezla, ale kdyby byla možnost tam strčit kamerku co se dneska běžně prodává na mobil. To je ale možnost, že se točí ventilátor. Možná je jenom zaseknutý. Případná výměna není nic složitého. Absolvoval jsem to kdysi na Fabce. Akorát to chce projít celý internet a hledat, protože ceny jsou hodně rozdílné. 

Ako som písal vyššie, ventilátor je OK, po výmene poistky na stupňoch 1 - 3 pekne fachčí, poistku vyrazí až 4. stupeň. Nápad s kamerkou je super, kolega má 5 m kábel s kamerou na konci, skúsime ešte pošpárať vnútro :) 

Vďaka za všetky rady :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nie, červenú 10A. Nie je to moje auto, mal som ho požičané a dával som tam takú, aká bola pôvodne. Včera som to tiež zistil s majiteľom, že niekto buď v servise alebo kde osadil zlú poistku... v podstate, v tomto môže byť celý problém, padnutá strunka nič nespôsobuje, pokojne si tam niekto hovie v potrubí a slabá poistka neutiahne ventilátor na 4-ke... 

Ďakujem krásne za potvrdenie.

Editováno: , autor: vrabopalec
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...