Přejít na obsah

Jak na vypocet?


Jenik3

Doporučené příspěvky

Ahoj,

mel jsem nedavno s kamosem debatu o tom, zda mit ci nemit auto. Docela by me zajimalo, jak to spocitat, na kolik Kc vyjde jeden km?

On rikal, ze s autem je spostu starosti. Auto jako nastroj na presun z A do B nezatracuje, ale o koupi a vlastnictvi (investici) dost pochybuje. Jako alternativu rikal, ze mu staci taxik, ma z firmy nejakou slevu, a tak za 15Kc/km (mesto Praha). Nakonec to skoncilo u financi jako porovnatelne jednotky.

Pokud je tema uz probirane, prosim poslete mi link, ale fakt jsem nenasel. Pripadne bych poprosil o vas nazor.

diky

H.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedávno jsem narazil na tohle:

"Kalkulujme to na třicet tisíc kilometrů ročně, s běžným středoevropským autem za půl miliónu. Těch třicet tisíc ročně je důstojný průměr, ostatně, když nejsi jednou týdně u pumpy, je lepší si autoúchylky odbývat na Matějské pouti a auto, jako takové, nechat plavat. Počítej - jednou týdně plnou, to je kolem patnácti stovek. Měsíčně dáš do paliva tedy kolem šesti tisíc. Pokud ho nezlevní. Nezlevní. Vedle toho musíš připravit vatu na nové gumy. Nové obutí stojí deset až dvacet tisíc korun. Musíš samozřejmě mít dvě sady - zima a léto. A také dvě sady disků, pokud tedy není tvým koníčkem přezouvání gum. Každých dvacet tisíc kilometrů vyvažuješ za tisícovku pneumatiky, aby ti volant při stovce nevyrazil přední zuby.

Každých dvacet až třicet tisíc kilometrů jedeš na servis - litr oleje kolem tisícovky. Jeden ti nestačí, tak tam necháš za cca čtyři litry a za komplet seřízení celého auta tak deset tisíc. Když to sečteme, sedmdesát tisíc ročně palivo, patnáct tisíc pneumatiky, deset tisíc servis, patnáct tisíc havárka, pět tisíc zákonná, vychází to kolem sto dvaceti tisíc korun ročně. Když si to propočteš, musíš dát do každého ujetého kilometru jen na nutných nákladech kolem pěti korun."

Vyloupnuto z: http://gti.blog.auto.cz/0610

(Autor: GTI, tímto se autorovi omlouvám za zveřejnění části jeho blogu bez předchozího souhlasu ;-) )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Auto jako každá sranda něco stojí a záleží na každém, zda a kolik je ochoten vypláznout. Protože auto, pokud teda nekupuješ na aukcích historické Rolsky, není v žádném případě investice, ale majetek, který má celkem vysoké nejen pořizovací, ale i fixní náklady (pojistky, STK, emise a pak po prodeji výrazná časová ztráta hodnoty). A k tomu pak přihodíš jestě variabilní náklady na kilometr (palivo, olej, gumy, servis, dálniční a jiné poplatky ... )

A pokud chceš zjistit, co tě auto stojí, tak prostě všechny náklady na auto sečteš a vydělíš počtem aktuálně ujetých kilometrů. Mi třeba momentálně vychází kilometr komplet na 9,80 Kč, takže ten taxík není o tolik dražší :)

To je ale jen jedna a ta jednodušší stránka vlastnictví auta - výdajová.

Na druhou stranu můžeš vlastnictví auta vyhodnotit i po stránce "příjmů", resp. "úspor". Problém je, že tyhle věci už nejsou tak jednoznačné, ale zcela individální. Snad jedinou jednoznačnou úsporou je úspora výdajů na alternativní dopravu (bus, vlak, kolo ... ), popř. příjmem proplácení cestˇáků / příspěvek zaměstnavatele.

Pro většinu z nás jsou ale podstatné jiné, penězi těžko ocenitelné užitky jako např.:

- časová úspora

- nezávislost

- pohodlí

- mobilita

- "pocit" z vlastnictví a jízdy

- image

atd. atd.

Finance jsou sice porovnatelná jednotka, ale myslím, že pro většinu lidí jsou důležité výše uvedené faktory. Mne třeba stojí teoreticky doprava autem do práce a zpět "nákladově" skoro 500 Kč denně. Na druhou stranu ušetřím minimálně 1,5-2 hodiny. Na kolik ocenit takovou ušetřenou hodinu (i nervy) třeba teď v zimě, kdy se nemusím vláčet na zastávku, tlačit se v autobuse, jet do práce a zpět ještě s přestupem a pouze dle jízdního řádu? Cestou domů si můžu vyřídit své věci (tj. další časová úspora).

Takže vše závisí hlavně na osobním pohledu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

mel jsem nedavno s kamosem debatu o tom, zda mit ci nemit auto. Docela by me zajimalo, jak to spocitat, na kolik Kc vyjde jeden km?

On rikal, ze s autem je spostu starosti. Auto jako nastroj na presun z A do B nezatracuje, ale o koupi a vlastnictvi (investici) dost pochybuje. Jako alternativu rikal, ze mu staci taxik, ma z firmy nejakou slevu, a tak za 15Kc/km (mesto Praha). Nakonec to skoncilo u financi jako porovnatelne jednotky.

Pokud je tema uz probirane, prosim poslete mi link, ale fakt jsem nenasel. Pripadne bych poprosil o vas nazor.

diky

H.

Tak nad niečím takým rozmýšľať by ma nikdy nenapadlo...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Auto jako každá sranda něco stojí a záleží na každém, zda a kolik je ochoten vypláznout. Protože auto, pokud teda nekupuješ na aukcích historické Rolsky, není v žádném případě investice, ale majetek, který má celkem vysoké nejen pořizovací, ale i fixní náklady (pojistky, STK, emise a pak po prodeji výrazná časová ztráta hodnoty). A k tomu pak přihodíš jestě variabilní náklady na kilometr (palivo, olej, gumy, servis, dálniční a jiné poplatky ... )

A pokud chceš zjistit, co tě auto stojí, tak prostě všechny náklady na auto sečteš a vydělíš počtem aktuálně ujetých kilometrů. Mi třeba momentálně vychází kilometr komplet na 9,80 Kč, takže ten taxík není o tolik dražší :)

To je ale jen jedna a ta jednodušší stránka vlastnictví auta - výdajová.

Na druhou stranu můžeš vlastnictví auta vyhodnotit i po stránce "příjmů", resp. "úspor". Problém je, že tyhle věci už nejsou tak jednoznačné, ale zcela individální. Snad jedinou jednoznačnou úsporou je úspora výdajů na alternativní dopravu (bus, vlak, kolo ... ), popř. příjmem proplácení cestˇáků / příspěvek zaměstnavatele.

Pro většinu z nás jsou ale podstatné jiné, penězi těžko ocenitelné užitky jako např.:

- časová úspora

- nezávislost

- pohodlí

- mobilita

- "pocit" z vlastnictví a jízdy

- image

atd. atd.

Finance jsou sice porovnatelná jednotka, ale myslím, že pro většinu lidí jsou důležité výše uvedené faktory. Mne třeba stojí teoreticky doprava autem do práce a zpět "nákladově" skoro 500 Kč denně. Na druhou stranu ušetřím minimálně 1,5-2 hodiny. Na kolik ocenit takovou ušetřenou hodinu (i nervy) třeba teď v zimě, kdy se nemusím vláčet na zastávku, tlačit se v autobuse, jet do práce a zpět ještě s přestupem a pouze dle jízdního řádu? Cestou domů si můžu vyřídit své věci (tj. další časová úspora).

Takže vše závisí hlavně na osobním pohledu.

diky, to je presne, co jsem cekal a toto mu taky rikal. Ale on vi svoje...dle nej v praze auto nepotrebujes, je to zatez: najit parkovani, nenechavcu spousta, jizda po meste poskokem...ale to je praha (bo jine velke mesto). Souhlasim s nim, ze v praze zaparkovat problem (ted uz i Pha 2,3,7) a jit pesky je leckdy rychlejsi. Ale, kdyby platilo jen t, asi bych si neporizoval 1.8T 4x4 :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamarad by si mel jeste udelat vypocet jestli se mu vyplati mit televizi, radio, lednicku, sporak, nabytek.

...spat na zemi a cumet misto na TV do stropu vyjde urcite levneji ;)

Jo neco z toho ma :-) jen tu TV ne! Kdyz on porad nekde beha po svete a leze po skalach. Na ten zbytek ma taxika nebo auto z pujcovny. Kazdopadne zajimavej styl zivota (zatim bez manzelky a potomstva).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo neco z toho ma :-) jen tu TV ne! Kdyz on porad nekde beha po svete a leze po skalach. Na ten zbytek ma taxika nebo auto z pujcovny. Kazdopadne zajimavej styl zivota (zatim bez manzelky a potomstva).

Tak jedním slovem a s prominutím je ten tvůj kamarád pěknej POŠUK. ;) Taky máme v práci podobnýho a podle mě jsou takový lidi chudáci...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jedním slovem a s prominutím je ten tvůj kamarád pěknej POŠUK. ;) Taky máme v práci podobnýho a podle mě jsou takový lidi chudáci...

Mám dojem, že podle tvého kolegy z práce budeš pošuk nebo chudák zase ty.

Jeden leze po skalách a utratí si SVOJE peníze za výstroj a horské výpravy. Ty si peníze utratíž za auto, benzín, kola, servis.

Jak by to vypadalo, kdyby měli všichni stejný zájmy ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

když něco prodáváš tak prosím i foto :palec2:

chceš vyměnit? To by byl klídek ale jen chvíli, a pak zas nanovo. Výrobce prostě neřeší stížnosti uživatelů na nedostatky, furt to vyráběj se stejnejma vadama, který se projeví až po záruce lol

Zkus pohledat v manželkách.

Editováno: , autor: TomasB
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...