Přejít na obsah

Mlhovky a denní svícení


luke.bean

Doporučené příspěvky

Myslím, že zákon č. 361/2000, § 32, odst. 4.) jasně říká, kdy se smí mlhová světla použít ;)

- Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

Fakt miluji prudce inteligentní řidiče, kteří svítí mlhovkami i když to nevyžaduje situace na silnici. Jim stoupne sebevědomí, že patří mezi borce na silnici, ale chudáci, které tímto oslňují. No naštěstí neni problém jim jejich pohodový pocit, trochu znepříjemnit lol lol lol

tak si někdy zapni mlhovky + potkávačky a uvidíš, že mlhovka svítí těsně pod potkávačky = neoslňuje

a myslím, že to lidi mají, protože je to zadarmo a vypadá to hezky. já mám sice origo denní od Škodovky, ale kdybych věděl dřív, že se to dá udělat i takto, tak bych to taky měl.

já spíš nechápu, co na tom vadí vám. žeby to, že ostatní porušujou zákon? to asi nee co...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mysko: o oslňování jsi začal mluvit ty - já to neřekl.. vím že na oktávce jsou to takový bludičky lol lol

Bazz: to že jsou naprd v mlze neznamená že s nima budu svítí ve dne jen tak.. :feve:

schválně,co tě vede k tomu,aby jsi s nima svítil?

Kde som spominal prosim Ta ze oslnuju? Pisal som ze neoslnuju...

Inak teraz novy schvaleny zakon na SVK par.32,ods.4 pise...

Vodic smie jazdit aj s parkovacimi alebo obrysovymi svetlami ak ma sucasne rozsvietene stretavacie

svetlomety alebo dialkove svetlomety alebo predne svetlomety do hmly,ak je nimi vozidlo vybavene...

Takze teraz ak tam nie je spomenute ze za hmly tzn ze mozem jazdit aj cez den na hmlovkach?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli někomu vadí, že někdo svítí "jako mlhovkama" na octavii, tak ať, ale pro provoz to není nebezpečné, i když asi ne zákonem povolené, na rozdíl o těch borců co v mlze i nemlze jezdí s rozsvícenými zadními mlhovkami. Myslím, že není problém pro slušného řidiče při jízdě pohlídat jestli za ním někdo jede a případně vypnout zadní mlhovky když za ním jede někdo jiný.

A to nemluvím o těch co si montují ty skvělé HID sada 100% homologované a které neoslňují, to je fakt zhovadilost !!!!!

Sám jsem za posledních 5 dnů na Vysočině strávil několik dlouhých kilometrů v mlze a není to bůhvíco když jedete za někým kdo není schopen reagovat na danou situaci na silnici a okolí. To snad k slušnému chování na silnicích patří taky, nebo snad ne ???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mysko: o oslňování jsi začal mluvit ty - já to neřekl.. vím že na oktávce jsou to takový bludičky lollol

Bazz: to že jsou naprd v mlze neznamená že s nima budu svítí ve dne jen tak.. :feve:

schválně,co tě vede k tomu,aby jsi s nima svítil?

Sorri asi se na mě naštveš ,ale líp to vypadá a jezdím s nima jen ve dne mám tam xen.výbojky se stínítkem ,ale každý máme na to svůj názor ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemate nekdo link primo na vyjimku uziti svetel pro denni sviceni? jsem to nejak nenasel krom nekolika citatu ... Me haltli cajti minuly tyden s jejich "zazracnou oktou" a ze ho nezajimaji zadny bludicky vepredu, ze s tim neosvitim silnici pred sebou, takze nemuzu videt na cestu (ve dne) a ze mi nesviti zadek, takze me nemuze nikdo videt, ale vymluvit si to nenechal, jeste na me zkousel kolik mam prej prebytecnejch penez tak jsem mu na to neco odpovedel a ze prej mam stesti ze si nevzal blocky a ze si mam rozsvitit. Si tu vyhlasku chci vytisknout a priste to nekomu omlatim o hlavu ... cajti znaj ho*by a ne vyhlasku ... stejne tak kdyz sem stal v pravym pruhu na varovkach a ze tam prekazim a ze zneuzivam vystraznych svetel a bla bla ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemate nekdo link primo na vyjimku uziti svetel pro denni sviceni? jsem to nejak nenasel krom nekolika citatu ... Me haltli cajti minuly tyden s jejich "zazracnou oktou" a ze ho nezajimaji zadny bludicky vepredu, ze s tim neosvitim silnici pred sebou, takze nemuzu videt na cestu (ve dne) a ze mi nesviti zadek, takze me nemuze nikdo videt, ale vymluvit si to nenechal, jeste na me zkousel kolik mam prej prebytecnejch penez tak jsem mu na to neco odpovedel a ze prej mam stesti ze si nevzal blocky a ze si mam rozsvitit. Si tu vyhlasku chci vytisknout a priste to nekomu omlatim o hlavu ... cajti znaj ho*by a ne vyhlasku ... stejne tak kdyz sem stal v pravym pruhu na varovkach a ze tam prekazim a ze zneuzivam vystraznych svetel a bla bla ...

Na svícení denním světly neplatí žádná vyjímka,je součástí zíkona 361/2000Sb.§ 32 Osvětlení vozidel.

Pokud by nestačil výpis ze zákona,tak tady máš stanovisko TÜV CZ,akreditované pracoviště MDČR.

post-655-1233765096_thumb.jpg

post-655-1233765361_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Davam to sem po nekolikaty, tyka se to sice Hely, ale plati to obecne pro vsechna homologovana DLR.

"Montáž, umístění a zapojení denních svítilen předepisuje a upravuje homologační předpis EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb.

Tyto svítilny jsou nepovinné na automobilech a zakázané na přípojných vozidlech. V tomto homologačním předpisu je podrobně uvedeno jak má být svítilna umístěna na výšku, šířku, délku vozidla, elektricky zapojena a požadavek na orientaci směrem dopředu.

Svítilny pro denní svícení, které jsou homologovány dle předpisů EHK/OSN nebo EHS/ES lze použít v souladu se zákonem č. 411/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v posledním platném znění (dále jen zákon).

Denní svítilny firmy HELLA můžete použít k svícení, pokud jsou homologovány dle předpisu EHK/OSN č. 87 (označeny homologační značkou E s č. xxxx pod kterým byla homologace uvedena a označením RL). Dokumentace k těmto svítilnám HELLA tuto podmínku splňují.

O montáži na konkrétní značku vozidla musíte získat informace přímo v návodu k montáži, protože jsou dodávány sady univerzální a také svítilny speciálně přizpůsobené na konkrétní typ vozidla se speciálními montážními díly.

V následujícím textu uvádíme vybrané požadavky na umístění z předpisu EHK/OSN č. 48 (základní) na denní svítilny:

počet - dvě na přídi vozidla

na šířku - max. 400 mm od bočního obrysu vozidla a nejméně 600 mm mezi sebou (u vozidel s šířkou menší než 1300mm může být 400 mm)

na výšku - od 250 mm do 1500 mm nad vozovkou.

K elektrickému zapojení denních svítilen připomínáme zejména, že jejich zapojení zajistí plnění následujících podmínek:

svítí samostatně bez obrysových světel,

automaticky se zapínají s polohou "klíčku" pro běh motoru a zhasnou po vypnutí motoru,

povinně se automaticky vypínají při rozsvícení světlometů

kontrolka je nepovinná.

Z výše předepsaných požadavků na montáž vyplývá, že se automaticky rozsvítí bez dalších světel či svítilen.

Upozorňujeme, že hodnocení předepsaného umístění a zapojení dle předpisu EHK/OSN č. 48 je odborná záležitost, která není určena k individuálnímu posouzení. Doporučujeme proto odbornou montáž a kontrolu ve zkušební stanici (vybrané STK) nebo v pověřené zkušebně (ÚSMD Praha nebo TÜV ÚVMV Praha).

Po dodatečném namontování denních svítilen nejde o přestavbu vozidla ani o změnu technických údajů v registru či TP.

Zápis se tedy žádný neprovádí obdobně jako u mlhových svítilen.

Výše uvedeným způsobem namontované svítilny tedy zjevně plní současné požadavky §32 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. v posledním platném znění.

Informace poskytla:

Jaroslava Belatková

sekretariát ředitele odboru schvalování vozidel a předpisů

Ministerstvo dopravy České republiky"

Takze denni musi svitit samostane a s nimi NESMI,NESMI a NESMI svitit nic jineho, teda ani zadek, tak se s tim smirte.

Na homologovany dennich svetlech MUSI byt vylisovana znacka E, vyrobce a napis RL. Bez techto atributu si papirovou homologaci strcte :prc:

Vsechny ostatni varianty jakoze s obrysovkama, s potkavackama, jenom zadek jsou spatne a porusujete zakon, stejne tak, kdo pouziva mlhovky jako denni svetla, at uz k tomu ma duvod jaky chce.

Pokud to nekdo jeste nechape, MLHOVE SVETLO = DO MLHY

DENNI SVETLO = NA DENNI SVICENI

Ja nevim co na tom kdo nechape :smich:

Vono porusovat zakon je sranda, do doby nez se neco stane, potom pravnici protistrany hledaji kdeco, treba jestli auto svitilo v souladu se zakonem :p

Editováno: , autor: Galaxy64
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty vo..e tohle je zasejc téma,proč to neřešíte v tématu kde se řeší propojení světel?tuším MartinRS který to zakládal,psal že je to tak popsané v DP,no osobně jsem to v DP neviděl a ani nějak nehledal ale ve 2 škoda servisech mi potvrdily že je to možné to tak mít ale patří tam jiná žárovka a nesmí se ty světla použít dále jako mlhy.no nevím.mám to tak zapojený a svítím s tím přes den tak tam oslnění asi nehrozí,úspora v tom velká nebude akorát ti v zadu nesvítí nic a led v palubce tolik nevezmou,hlavně jsou to ušetřený prachy za nový světla a nemusíš myslet na to že když vyjedeš tak musíš otočit vypínačem.jinak zatím žádný problém z poldama nebyl,no a ty lamy stejně ví pí..u o denních světlech.každej si to vysvětluje po svým stejně jako vy tady!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

octaviaman: Ze das na nejaky kecy ve skodaservisu. Ze jsou v servisech, policajti a na STK lamy, to vime, ale az se budes obhajovat u soudu, ze si byl na hlavni a toho motorkare si nechtel zabit, prijdou tzv. "znalci", a zacnou zkoumat, jestli te ten debil mohl, nebo nemohl videt. Potom se ohanej skodaservisem a dilenskejma priruckama :prc: .

Nikdo si to tu nevysvetluje jak chce, myslim, ze jsme ti dodali dostatek materialu, bez urazky naposled opakuji.

MLHOVKY=MLHA

DENNI SVETLA=DEN

Tak si kurva mlhovkari, prectete ten zakon a jdete uz do prdele.

Cenzor promine :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

octaviaman: Ze das na nejaky kecy ve skodaservisu. Ze jsou v servisech, policajti a na STK lamy, to vime, ale az se budes obhajovat u soudu, ze si byl na hlavni a toho motorkare si nechtel zabit, prijdou tzv. "znalci", a zacnou zkoumat, jestli te ten debil mohl, nebo nemohl videt. Potom se ohanej skodaservisem a dilenskejma priruckama :prc: .

Nikdo si to tu nevysvetluje jak chce, myslim, ze jsme ti dodali dostatek materialu, bez urazky naposled opakuji.

MLHOVKY=MLHA

DENNI SVETLA=DEN

Tak si kurva mlhovkari, prectete ten zakon a jdete uz do prdele.

Cenzor promine :)

Tak, tak. Dobre si to napisal. Ja to tvrdim davno. Na co si robit starosti? A vymyslat to, čo uz je vymyslene..... A co sa tyka tych pravnikov a sudov.... Mas pravdu, aj ja som pravnik a som svina. Je jasne, ze sa bude kazdy snazit chytit kde coho, aj takej blbosti. Ked mi chodia na stol odvolacky, tak to by ste mali vidiet.....

To bol dovod preco som si kupil relatko za zasratych par stovak od škodovy namontoval a uz sa len sparam v nose a nestaram sa o nic.... DLR sa mi nepacia...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V DP je to zapojeni mlhovek jako dennich opravdu popsany, mlhovky u octavky splnuji pozadavky pro denni svetla a v nekterych statech (v severskych zemich) se to tak pouziva. Takze ucel to urcite splni, problem je v tom,ze u nas to neni homologovany. V dobe kdy se u nas octavka zacala prodavat tak zakon nic jako denni svetla neznal, takze nebyl duvod aby to skodovka nejak resila. V severskych zemich to uz asi znaji dost dlouho takze tam se to s timhle zapojenim prodavalo. Zajimalo by me, jakou homologaci ty mlhovky maji nebo jesi jen maji vyjimku pro nektery staty...?

Editováno: , autor: tomina
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V DP je to zapojeni mlhovek jako dennich opravdu popsany, mlhovky u octavky splnuji pozadavky pro denni svetla a v nekterych statech (v severskych zemich) se to tak pouziva. Takze ucel to urcite splni, problem je v tom,ze u nas to neni homologovany. V dobe kdy se u nas octavka zacala prodavat tak zakon nic jako denni svetla neznal, takze nebyl duvod aby to skodovka nejak resila. V severskych zemich to uz asi znaji dost dlouho takze tam se to s timhle zapojenim prodavalo. Zajimalo by me, jakou homologaci ty mlhovky maji nebo jesi jen maji vyjimku pro nektery staty...?

Ano v DP sa to nachadza. Ale zakon to u vas nedovoluje ako spravne uvadzas. Neviem ako je to u nas, este stale som si nad tu vyhlasku nesadol....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no jak říkám,nestěžoval si nikdo že by mu to vadilo ani na stk tak nevím no,myslím že takto jsem mnohem lépe viditelnější "když už" než je mít někde dole v nárazníku.Tchán je má na oplu přesně tak,dole v nárazníku a fakt to vidět není jen při větším rozhlídnutí po autě,jinak fakt nic vidět není!

nicméně pokud to tak škodovka má podchycený a je to tak možné propojit,tak proč ne,nejsou to externí světla bez homologace!

tedy na druhou stranu mě víc se...u ti co svítí potkávacími a ještě mkhovkami,nebo jen na parkovačky a mlhy k tomu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak, co se týká konstrukce mlhovek v octe, tak podle me nic neodporuje použití jako denních světel, určitě mnohem lepší než kde jaký bludičky co maj homologaci jako denní světla, bohužel horší je to po stránce papírování. Fakt by mě zajímalo, jak to má škodovka řešený ve státech, kde se to jako denní světla používá. Mimochodem, neví někdo jak to má řešený nová Octa po faceliftu? Má na skle něco jako DRL? Nebo je to nejaka vyjimka v technicaku?

Editováno: , autor: tomina
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...