Přejít na obsah

Napadl sníh,zkušenosti v zimě,jak drží na cestách?


Yofresh

Doporučené příspěvky

Dobrý den,rád bych se zeptal,koupil sem si Fabii II kombika r.v.2008 1.2HTP 51kw, sem s ní strašně spokojen, má to veškerou výbavu kterou sem potřeboval, až na ASR,ESP. Před tím,jsem měl starého Opla Astru F 1996 a rád bych se zeptal, jak se chová Vaše Fabie na sněhu nebo lehce přimrzle cestě? Sotva napadlo trošku sněhu na cestu,jel sem do obchodu a samozřejmě mám zimní pneu, tak sem pocítil o proti starému Oplu,že to nehorázně hazí a klouže ta Fabie. Docela mě to překvapilo. Je to tím,že je úzká,kombik a vysoka? Opl držel naprosto skvěle a to to bylo staré auto. Nemůžu si Fabii vynachválit, ale je to první zima co jí budu mít a tohle mě docela překvapilo,chtěl sem bezpečné auto. Samozřejmě já se s tím nějak vyrovnám,ale mám strach třeba o přítelkyni. Prostě to klouže a to je jenom poprašek na cestě.

Vaše názory prosím.

Pneu vzorek 7mm - BFgoodrich Winter

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejdříve zkontroluj hustotu - měl by jsi to mít napsané na víčku od nádrže. Kdyžtak tady máš info http://www.az-pneu.cz/rady-informace?husteni=skoda

Potom není na škodu udělat před zimou geometrii.

Klouzat to vždycky trošku bude, ale záleží samozřejmě na tom, kolik je tam sněhu, jak je to namrzlé atd.

U pneumatik hodně záleží na roku výroby - já měl doteď letní z roku 2006 a nedrželo to ani na suchu, a to tam byl vzorek cca 4mm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha,tak taky pak je velka možnost,že jsem koupil už nějaké staré. Protože sem nebral úplně nové ale použité které mají 7mm vzorek,takže vypadají jak nové. Jsou to BFgoodrich G-force winter. 185/55/15 tuším. A stáří těch gum nezjistím nikde že? Zkontroluji tlak v nich ale spíš bych se nedivil, kdyby byly třeba fakt staré. Ta geometrie mi bylo řečeno,že bych skoro nepoznal. A ono to opravdu klouže "brutálně" na poprašku sněhu. Což sem nikdy s Oplem starým nezažil. A to v předu sem měl nové Barum Polaris na něm a v zadu nějaké jeté ale s dobrým vzorkem,myslím kleber.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stáří gum zjistíš - je to čtyřčíslí napsané v obdelníku na boku pneumatiky, např. 2511 = 25týden, rok 2011.Geometrii a že bys ji nepoznal? Já teď jezdil týden s rozhozenou geometriíí, jelikož Škoda servis ji dělal 4x a stejně se nepodařilo - chudáci. Bylo sucho a musel jsem stále "vyrovnávat" auto v přímém směru, natož na sněhu. Teď tu nechci nic rozpoutávat, ale já bych si jeté pneu na auto nekoupil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak hned jak budu u auta se na to stáří pneu podívám. Díky za radu. No já je koupil teď v rychlosti,v rámci šetření,další zimu a hned navíc i následující léto budu kupovat funglovky. Tak nejdřív kouknu na rok gum,pak na tlak, a není boha aby mi to prostě tak strašně klouzalo na tom sněhu. Kdyby to byl sníh jako sníh,ale to je fakt jen malý poprašek a už to je v háji.

Vám to drží dobře ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý den,rád bych se zeptal,koupil sem si Fabii II kombika r.v.2008 1.2HTP 51kw, sem s ní strašně spokojen, má to veškerou výbavu kterou sem potřeboval, až na ASR,ESP. Před tím,jsem měl starého Opla Astru F 1996 a rád bych se zeptal, jak se chová Vaše Fabie na sněhu nebo lehce přimrzle cestě? Sotva napadlo trošku sněhu na cestu,jel sem do obchodu a samozřejmě mám zimní pneu, tak sem pocítil o proti starému Oplu,že to nehorázně hazí a klouže ta Fabie. Docela mě to překvapilo. Je to tím,že je úzká,kombik a vysoka? Opl držel naprosto skvěle a to to bylo staré auto. Nemůžu si Fabii vynachválit, ale je to první zima co jí budu mít a tohle mě docela překvapilo,chtěl sem bezpečné auto. Samozřejmě já se s tím nějak vyrovnám,ale mám strach třeba o přítelkyni. Prostě to klouže a to je jenom poprašek na cestě.

Vaše názory prosím.

Pneu vzorek 7mm - BFgoodrich Winter

Ja som ten istý prípad - viď podpis. U mňa bol Opel tiež dobrý, ale Fabia je vo všetkých režimoch istejšia a to aj v zime. Ale môže to byť tým, že na Opli bol rozmer pneu 175/60 R14 a teraz na Fábii mám 195/55 R15. Zimné pneu som mal na Opli Matador MP55, teraz mám Matador MP59, ktoré za tú cenu nemajú chybu. Kúpili si ich aj moji kolegovia na Renaulty Scénic a Vel Satis a tiež si ich nevedia vynachváliť.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím datem výroby POZOR - je to v oválku za nápisem "DOT" a velice často je to vylisované JEN NA JEDEN BOK pneumatiky, takže na některých to nenajdeš - musel bys je sundat a podívat se z "vnitřní strany". Jinak kódování má systém první dvojčíslí pořadí týdne v roce, druhé dvojčíslí poslední 2 číslice letopočtu, jak už tu padlo.

Jestli ale auto nedrží směr, první po čem bych šel je geometrie a tlumiče, jako další tlak v gumách - na fábuli stačí mít vzadu 2,3baru, není potřeba fučet na víc.

Koupi použitých gum bych zase tolik neodsuzoval, pokud je nasazoval zkušený "gumař", poškozenou pneumatiku by pozntat měl a už jako profík by ji měl nedoporučit k dalšímu provozu - například kdyby měla nějaký boule, nerovnoměrně sjetý dezén atd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

TO: Ekkar_z_Bastlírny - Kouknu na to datum,doufám,že ho tam uvidím. Jsem zvědav jak jsou staré,jedná věc je,že si myslím že staré nějak moc nebudou,protože je nemám koupené jen tak od někoho,ale od dobrého servisáka. A druhy ještě lepší servisák v mém městě mi je nasazoval,dokonce je můj známy tak sem mu i řekl,at je důkladně zkontroluje,říkal že v naprostém pořádku jsou.

Ta geometrie mě právě že taky napadla,budu muset zajet to nechat udělat. Je fakt, že dokud sem tam měl letní,tak se mi zdálo že to mírně pořád táhlo do levé strany, i když sem to na rovné cestě srovnal.

Tlak taky dnes zkontroluji.

TO: orlov - Mě se zdá divné aby takové dobré a navíc nové auto 2008 o proti 1996 bylo horší. Jinak sem s Fabkou naprosto právě že spokojen,super jízda,pohodlí, vyhovuje mi strašně , ale tohle mě trošku rozhodilo,tak se mi to nějak nezdá no. Takže když říkáš , že to máš vpohodě ba dokonce lepší, tak musím najít problém někde.

:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ako to už tu bolo spomenuté, určite pozri ten tlak a keď sa to nezlepší, tak potom zájdi na tú geometriu (ak si nej nikdy nebol, tak určite nebude na škodu). Ak to nie je z výroby nejaká chybná pneumatika, tak jej vek je až druhoradý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já si taky myslím, že geometrie to nebude, protože když sem pustil volant, tak sice maaaalinečko to táhlo doleva,ale jen tak, že to bylo skoro nepatrné a to si myslím že vliv na to nemůže mít. Gumy - staré nejsou,tlak je dobrý, sjeté nejsou, tak nevím. Značka BFgoodrich G-force winter 185/55/15 myslím. nejsem si jist u toho 55,zda nejsou 50,musel bych se kouknout,sem ale v práci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U "stopětaosmdesátek" bys měl na fábuli mít minimálně profil 55. Záleží ale na tom co máš povolený v TP.

A nech si udělat test tlumičů, nikdy nevíš, jestli není třeba jen jeden jedinej trop. To by dost odpovídalo tomu chování který popisuješ - v klidu auto leží na pružinách, takže geo naměřená na stojícím autě je OK. Za jízdy v zatáčce, když kola opisujou každý jinou dráhu dochází k nerovnoměrnýmu zatížení, ke kterýmu odstředivá síla přidá posun těžiště auta - to má snahu se naklonit a tím i změnit geometrii náprav. Pokud je některej tlumič v háji, nebrání dostatečně tomuhle pohybu a jemu příslušná část podvozku jednoduše "uhne" z optimální polohy víc, než kdyby byl tlumič zdravej. Tím se změní i postavení příslušnýho kola a může docházet k tomu, že auto odskočí - i na dobrým obutí. Klasickej projev jednoho marodnýho nebo dokonce mrtvýho tlumiče je, že na stejným povrchu a při rovnoměrným zatížení auto odskakuje jinak při zatáčce doleva a jinak doprava.

Navíc pokud je to tlumičem, tak to ty gumy bude víc likvidovat (budou se víc opotřebovávat tím odskakováním nebo na nich časem najdeš plochy po obvodu běhounu).

Editováno: , autor: Ekkar_z_Bastlírny
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

čím šiší guma v zimě, tím je to horší, na břečce, v kolejích. nejlepší auto na zimu pro mě byla felda, tam jsem měl 165 R13 a od té doby už je to jen horší, fábia 165 R14, tam to ještě šlo, teď kombík 185 R15 a první zima byla dost nepříiemná, takže až ty gumy na jaře vyhodím, kupuju 175

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevěř tomu. Platit to mohlo ještě se starýma Barumkama (klasika OR6/36 "esíčka", OR37 Economy případně OR34 "lepivky" versus OR64 "hrabáky"), ale u novýho auta s úplně jinou váhou na 1 kolo a s naprosto jinou = měkčí směsí na běhounech + jiným tvarem figur dezénu se podmínky radikálně změnily.

Už hezkých pár let neplatí "dobrá zimní guma = užší guma než na léto". Naopak, širší běhoun s větším množstvím lamel má jednak lepší záběrový vlastnosti na tvrdým povrchu (umrzlo, led) a druhak i menší plošnej tlak na měkkým (zasněženým) povrchu. Ale opakuju - JE TO O KVALITĚ SMĚSI GUMY NA BĚHOUNU A O TVARU A MNOŽSTVÍ DRÁŽEK VE VZORKU.

Ano, je k tomu potřeba nekupovat úplně nejlevnější šitku uplácanou v bambusárně na břehu rejžoviště nějakým Maem z bažin - ale já rozhodně pociťuju větší jistotu na 195/55R15 i ve srovnání s o pouhý 1cm užšíma 185/55R15 - a to nemám žádnou ultrasupr megaznačku jako GY, Pirelli nebo Michelin.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

na lehčích autech jako je fabia určitě široký zimáky žádnou výhodu nepřinesou a směrová stabilita ve srovnání z užší gumou je podstatně horší. naopak na autech střední třídy jsou široký zimáky bez problémů, tohle není jenom můj postřech, shodli jsme se na tom všichni, i známej co dělá v pneuservisu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli je fábule se svojí víc než tunou mrtvý váhy "lehčí auto", tak to teda potěš koště toho, po kterým by se projelo něco, co Ty označuješ za "těžší auto" ... :D:Dlollol

Pro ilustraci - krátká fábule má pohotovostní váhu o víc jak metrák vyšší než ji měl forman/felina kombi, fábule kombík má ještě nějakou tu desítku kil BEZ OBSAZENÍ navíc - Feli kombi/forman ±nějaký kilo kolem 930-940kg, fábule krátká 1060-1070kg, kombík přes 1100kg...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...