Jump to content
camillio

Manuál versus automat

Recommended Posts

Ještě před pár lety nad automatem každý ohrnoval nos a najednou je hodně těch, co ho chtějí. Osobně jsem za manuál, nejspíš z tradice, ale zajímaly by mě názory ostatních, co automat přináší a bere...

jj, problémy s mechatronikou, spojkami, cukání... :kol-28:  Tady bude veselo. :kol-31:

:rolleyes::D   Něco podobného už jsem tady viděl. A nemá to řešení. :p  U mě je to jasné - domů manuál, v práci klidně DSG.

Nejlepsi je si to vyzkouset a rozhodnout se sam. 99.9% majitelu toho ci onoho vzdycky budou tvrdit, ze to jejich je lepsi. A z jejich pohledu to nejspis bude i pravda. Kazdy si asi koupi to, co mu vyhovuje vice, kdyz vynechame lidi, co na automat nemaji a proto tvrdi, ze je k nicemu.

Me osobne stacilo na trvaly presun k automatu 3 minuty jizdy jakymsi prehistorickym prorezlym Oplem Omegou s archaickym 4stupnovym automatem. I to bylo o tridu lepsi nez kvedlat pakou jak pako.

Edited by mike_k

Tak jest, rozhodnout se na základě osobní zkušenosti, pak tady nebudeme číst, že je, či není někdo pako. :kol-44:

Já to tvrdím pořád, načteno toho tady můžeš mít mnoho, ale vlastní zkušenost je k nezaplacení.

No, já právě vycházel ze zkušenosti pravidelného pasažéra busu 176 Karlák - Strahov, který si nerozhodně přehazoval ve stoupacích zatáčkách kvalty jak horký brambor sem a tam. Jasně, DSG v osobáku bude asi o něčem jiném, ale právě to byl spouštěč mé otázky.

Ehm, tak srovnávat převodovku z autobusu pražské MHD a DSG je celkem úlet. Mimo jiné třeba také proto, že oni je mají extra sw "poladěné" kvůli údajným úsporám paliva... Pak se nediv, jak to řadí. A o tom, že převodka s měničem a dvouspojková je něco jiného ani nemluvě.

Já vím, ale to "asi" není zrovna přesvědčivé.  :kol-28:  A to, že automat občas zazmatkuje, se děje i u osobáků.

To jsou ta pitomá parazitní slůvka, asi, jakoby, vole...naběhl jsem si sám. Příště místo teoretizování a zakládání vlákna raději počkám, až si to budu moci ozkoušet (nejraději bych celé vlákno smazal, stejně je o ničem :blush: )

Ale prdlajs, když už někdo něco založí v Hospodě, kde se může kecat, jak je libo, tak to přece hned nazabalíme, ne?  :kol-28:

PS: buď to tady samo umře anebo bude legrace na několik stránek. :kol-31:

za sebe mohu říct, že se budu velmi snažit, aby další auto bylo pouze automat.

Je jasný, že do sporťáčku typu Subaru BRZ, Mazda MX5 apod. patří jenom manuál, ale do auta který mám na každodenní ježdění už manuál prostě nechci...

Nebaví mě už kvrdlat pákou a dnešní automaty jsou krásně kultivované...

Musím říct, že například za automat jsem v kamionu rád a nechtěl bych jinak, ale v autě se mi ještě nechce opouštět vymazlený styl řazení s meziplynem, kterým si zpestřuju cestu. Až budu starší tak už teď vím že mě automat bude lákat natolik, že si ho koupím.

15 let aktivniho jezdeni s manualem najeto cca 600 tis km, jsem si objednal firemni vuz s DSG.  Uz bych pokud to jen pujde nemenil zpet. DSG je proste bomba. Jezdeni ma pro mne uplny jiny rozmer, rizeni si uzivam, kocham se, nestresuji kde zas prbrzdim, kde pred prechodem zastavim a nutnosti zase radit.  DSG radi ekcelentne a kdyz to clovek umi tak radi i tak jak ja presne chci, staci se naucit ovladat plynovy pedal, pomoci neho lze ridit ja ak se DSG bude chovat, Razeni je exceletni, rychle jako blesk. Krasna plynula jizda, bez cukani a namahani krcni patere pri prerazovani a vypadku vykonu na kola.  DSG radi bez preruseni tahu na kola.  Kazdemu z okoli kdo nad tim ohrnoval nos jsem pujcil sjet a kazdy si to hned zamiloval. Ano prvni minuty jsou divny, takove neosobni, jizda je nekdy zbrkla, prave proto ze lidi neumi spravne davkovat plyn. Bal jsem se pred objednanim zda nebudu litovat, preci jenom je to velky krok po tech letech jezdeni s fofr pakou a pak neni krok zpet, ale nelituji a jsem nadsen a kazdy den se tesim jak si zase sjedu. Jsem daleko mene unaveny, chca nechca i kdyz clovek radi podvedome zautomatizovane, mozek ale porste musi pracovat a vse vyhodnocovat a to proste unavuje. I pater je na tom lepe jak to necuka kdyz auto pro prerazeni ztrati vykon a jak pak zase vykon naskoci. Za mne DSG 1*. Nekdo rika DSG nuda, no ted mi razeni prijde jako strasna otrava. Ted si vychutnam jizdu daleko lepe.
    Horsi je prosun do manzelcina  manualu. Startuji s nohou na brzde :)  a prvni zastaveni chcíííp, jelikoz nevymacknu spojku :)))

• Upvote 1

Já to řeknu asi tak. Klasika je supr na blbnutí. Automat je pohoda na cestování. Na klasiku hydro nedám dopustit. K dsg mám velké výhrady, ale záleží na modelu/značce auta. V Audi S4 pohoda v sup 3.6, 1.8 katastrofa.

Technicky bych spojil oba typy automatů do jednoho.

Ještě by mně zajímalo, když už je to automat, proč bych se měl přizpůsobovat já jemu a ne on mně - viz Bicista a jeho "lidi neumi spravne davkovat plyn" anebo " DSG radi ekcelentne a kdyz to clovek umi tak radi i tak jak ja presne chci, staci se naucit ovladat plynovy pedal, pomoci neho lze ridit ja ak se DSG bude chovat". Na to fakt nepotřebuji převodovku za příplatek mnoha desítek tisíc korun. On je taky rozdíl, kupovat to za svoje a mít auto firemní, kde mně jaksi nic nestojí. Chápu, že někoho nebaví řadit manuálně, když třeba najíždí denně pracovně kvanta kilometrů. Tam bych (v práci) automat bral taky i když těch kilometrů najedu relativně málo, ale za to všechny po městě. Tam je to fakt jen kvedlání nahoru dolů. Ale abych byl unavený z řazení v moderním autě, tak to slyším poprvé. Copak je to nějaká V3S? A to správné dávkování plynu není činnost, při které musí mozek pracovat a soustředit se na to? Samozřejmě, že je.

Tak ja se vyblbnu i s Automatem :)   Je fakt ze je to auto od auta, ze DSG musi byt dobre naladena s danou motorizaci.  Hlavne to nechce delat zavery po jen zkusebni jizde, i s automatem se musi umet jezdit aby se odvdecil spravnou funkcnosti.

No víš, pro většinu lidí je těch rozdílových 50 tkč docela dost na to, aby si to koupili a experimentovali s DSG, zda jim to bude, či nebude vyhovovat. :kol-31:  Taky kde ti to půjčí na delší dobu... Ještě bych to bral s pádly pod volantem. 

• Upvote 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By vladiceek
        Dobry den, mam problem se Supem, neustale se mi povoluje sroub tusim ze k prevodovce rizeni a kdyz je povoleny tak jde slyset krupani (jako by kruplo v kloubu) po dotazeni je to bez krupani. Kdyz jsem tam dal lepidlo na zavit tak to vydrzelo cca ctvrt roku ale opet se povolil. Nasel jsem schema ve kterem jsou ty sroubky oznaceny a povoluje se konkretne sroub cislo 1. 
        Nevim si s tim uz rady nejspis dojde na servis ale kdyby to byla nejaka prkotinka tak bych si to rad udelal sam :)
        A jeste otazka podle schematu - je nebezpecne s tim jezdit?
        Diky moc :)

• By martin2103
        Na servise mi nasli unik oleja z pomocnej,uhlovje prevodovky, snad to pisem spravne. uni je tu : 

Aka je narocnost vymeny tesnenia a veci okolo toho ? Vraj nemaju v tom servise na to pripravok alebo co . V inom servise vraj opravovali a dodrbali opravu ze po 4,000 km to odislo uplne cele(kaput) . Chlapik mi radí zohnat pouzitu uplne inu , vraj origo stoji 2,500€ co sa mi nezda , ked na skodadiley som nasiel za cca 850€ . Riesim to este len par dní tak skusim ci sa stym niekto nestretol . 

• By WHITE-CZ
        Ahoj chtěl bych se podělit o to jak vyměnit na Cígu olej v manuální převodovce.

Jako první věc nákup oleje a nářadí.

Olej: Norma G 052 527 A2 Koupit 2 litry!!

Je na vás jestli použijete originál 1600kč! Za litr nebo jako já Shell za 300kč litr.

Nářadí: Imbus číslo 17 (vypustný šroub)
        XZN tisícihran (napouštěcí šroub)
        Pokud nemáte tisícihran tak lze použit torx 40 nebo imbus 7. Ničeho se nebojte tento šroub je pouze jistící. Takže není co pokazit.

Teď ta otravná část a to vypuštění oleje. Pokud nemáte zvedák a děláte to venku jako já tak postup je takový:

1. Vypouštění oleje

jednu stranu nejlépe spolujezdcovu zvedneme. Vypouštěcí šroub je hodně blbě umístěn. Zavazí držák motoru. Viz dle foto. Já si poradil tak že jsem na velkou golu dal tyčku a trochu ji ohl a nějakým kouzlem to povolilo. Příště držák sundám a vše půjde rychleji.

Po povolení opravdu velice jemně a pomalu a po trochách vypouštějte. Když šroub najednou vyděláte tak vás čeká ropná katastrofa a vše od oleje. Protože proud oleje narazí do příčky před ním. Takže hezky v klidu . Tak teď už jen počkat až vše vykape a šroub vrátit zpět a citově utáhnout.

2. Napouštění oleje:

Nutná demontáž filtrboxu

Prostě jen odpojte hadičku co je pod filtrem a pak jen stačí tahem k sobě filtrbox sundat. Není jinak šroubovaný

Dál už jen rukou nahmatat zátku, je na pravé straně vedle výfuku. OPATRNĚ nepopalit se!!

Teď je na vás jak to udělané já volil torx 40.. ale je na vás čím to povolite. Potom už jen vzít kleště a celou tuhle umělou srandu vydělat. Opatrně! Je tam O kroužek.

Teď už stačí jen napustit olej. Hadička nálevka a patří tam dle příručky 1.1L já dal 1.2L dle doporučení.

Pak vše utřeme dáme zátku a šroub. Opatrně nacvakneme filtrbox a máme HOTOVO!

Upozorňuji že vše děláte na vlastní riziko.

Nejsem žádný češtinář ale snažím se pomoct ostatním Snad vám to takto bude stačit.

Když to bude všecko rozdělené doporučuji rovnou nové svíčky a nový vzduchový filtr. Ale to je na každém jestli se mu chce.

Důvod proč měnit olej který je dle škodovky doživotní? Chcete aby převodovka sloužila 200tis nebo 500tis ? to je na každém

Velké poděkování patří drahos.ld za rady při výměně

• By OndiSmid
        Zdravím. Chtěl bych se prosím poptat, jestli by někoho nenapadla příčina závady a její možné řešení.

Sice mám Seat Ibiza 6K1 2001, ale s motorem 1,4 16V 55kw AUA, který i v nabídce Fábek (a jiných Škodovek) zaujímá poměrně velké procento, tak věřím, že zde možná naleznu nějaké informace.

Na úvod... o auto a motor se starám a pravidelné servisy dělám svědomitě. Motorový olej používám kvalitní a dle předepsaných norem. Najeto mám něco málo přes 205tkm. Nikdy žádné větší závady až na letošní rok, kdy jsem tu hranici 200tkm překročil.

V červnu tohoto roku jsem jel trasu po dálnici, sice svižněji, ale nepřekračoval jsem 4000 ot. ... po asi 100km se mi rozblikala kontrolka mazání a v autě zasmrděl olej. Okamžitě jsem sjel z dálnice a zhasl motor. V motorovým prostoru byl evidentně rozcáknutý olej na zadní stěně (ze zadu motoru) a olej byl rozcáknutý i na přední nápravu a v těch místech. Nikde očividně netekl a nikde nebylo nic zřetelného. Ztratil jsem ani ne půl litru. Protože jsem byl ale ve svízelné situaci a potřeboval pokračovat, motor jsme nastartoval a vše ok. Pokračoval jsem a po dnu se vrátil zpět (opět přes 100km). Auto jelo normálně, ale po cestě jsem ztratil dobrýho půl litra oleje.
        Od té doby auto dělalo loužičky, ale nic většího a nikdy nic evidentního. Dal jsem to do servisu a svedli to na těsnění olejové vany. To vyměnili. Po týdnu to samé... Musel jsem jet delší trasu, cca 300km tam a pak zpět, tak jsem jako dobrodruh vzal kanistr oleje na dolívání a jel.
        Cesty ok, ale na zpáteční cestě jsem jel hodně dlouho z kopce (od Mýta na Mohelnici) a celou dobu brzdil motorem na pětku. Najednou pětka vypadla. Auto necuklo, nic, prostě jak kdybych sešlápl spojku (ta je rok nová), jen bylo slyšet šramocení z převodovky, jak kdyby byl nedořazený kvalt. S obavou jsem z té pětky vyřadil na neutrál a zkusil normálně řadit. Kvalty jsem musel řadit jak krompáčem a s meziplynem. Vzhledem k tomu, že byla noc a potřeboval jsem se vrátit zpět, musel jsem pokračovat.
        Takto jsem dojel trasu asi 50km a mohl vydechnout. Na druhý den jsem potřeboval odjet a nerozjel jsem se. Řadit šlo, ale obtížně a na jedničku ani na zpátečku se to nedokázalo rozjet. Jak kdyby byly zablokovaný kola, ale od převodovky. Dokonce zůstaval nějaký kvalt i na neutrálu. Pětka nešla na místě zařadit vůbec. Řešil jsem co budu dělat, ale zkoušel jsem s vyplým motorem na místě řadit veškerý kvalty. Až to asi po 10 min "luplo" a šla zařadit i ta pětka. Normálně jsem se pak rozjel a na zkoušku bez problému ujel cca 20km. Takto to nějakou dobu na kratších vzdálenostech fungovalo. Až jsem pak jel delší cca 70km po dálnici a po asi 50km při brždění motorem na pěku to samé (vypadla a řadit šlo velmi obtížně). Tak tak jsem dojel. Pak se zas nemohl rozjet. Po asi 15min řazení všech kvaltů na místě to zas "luplo" a mohl jsem jet. Zpáteční cestu těch cca 70km jsem po dálnici jel už jen raději max na 4, ale tak, abych to nehnal ve vysokých otáčkách, a to bylo ok. Problematická je tedy na delší trasy ta pětka. Nikdo neví, co s tím...
        Dodám, že pokaždé, kdy ta pětka takto vypadne, je v tom okamžiku v autě značně cítit olej. Hledám v tom tedy souvislost...

Nenapadá prosím někoho něco?

Omlouvám se za delší popis, ale je to tak specifická závada, že potřebuje přesný popis i s děním. Díky moc a mějte se.
      • By Vojcech
        Cuss, mam docela dost neprijemny problem a dost by me zajimalo jestli tu bude nejaky frajer co by mohl vedet o co jde :). Pred mesicem mi zacla rachtat prevodovka (myslel jsem si) tak jsem zajel za kamosem co ma servis a vyndali jsme prevodovku a odvezl jsem ji na repas. K overenemu zdroji. Tech prevodovek jsem tam uz navozil dost a vzdy super. A jeste se prislo ze je na aute jednohmota. Za tyden byla prevodovka hotova a prevodovkar rikal ze ji extra nic nebylo ze se divi ze chrastila... Ale dal nove 4kove kolo ze uz bylo horsi a vymezil vule v diferaku. Tak jsem nechal jednhmotu na aute, prevodovka se dala zpatky a stale to rachtalo. Tak jsem jel koupit 2hmotu... Dala se 2hmota a stale to rachta. ALE..! Na volnobeh to nerachta vubec. Rachta to jen pri nizkych otackach cca 1300-1700 a hlavne se ozve zvuk jakoby kov na kov pokazde kdyz vezmu diru a opet to lehce porachta. A kdyz zacne rachot a seslapnu spojku tak obcas to prestane a obcas to rachta stale i kdyz vyradim na neutral ( pouze za jizdy pred diry) na volnobeh to bezi krasne. Nenasel by se nekdo kdo ma s timto nejake zkusenosti? Mohou takhle rachtat klapky climatroniku? Za pravopis se omlouvam