Jump to content
Shaarky

Výměna žárovek za LED - mlhovky, zadní blinkr, parkovací světlo, 5. dveře

Recommended Posts

Jelikož jsem zde nenašel podobné téma vyjma výměny mlhovek za LED, dovolím si otevřít nový thread, snad se to někomu hodí. Když tak Pawouku "trhej".

Docela mi trvalo, než jsem našel vhodné LED k výměně u svého vozu (MR2017/ L&K), řešil jsem až jsem pořešil (a bez nutnosti kódování) :

1. mlhovky - spíše s ohledem na cornering funkci - H8 - https://www.aliexpress.com/item/2Pcs-H8-H11-Led-HB4-9006-HB3-9005-Fog-Lights-Bulb-1200LM-6000K-White-Car-Driving/32822360175.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.NiAfBc (2Pcs H8 H11 Led HB4 9006 HB3 9005 Fog Lights Bulb 1200LM 6000K White Car Driving Daytime Running Lamp Auto Leds Light 12V 24V Sold By XSTORM Official Store )

led_H8.thumb.png.c9bdf569eeb338990fcd4ada2682a0bf.png
    2. zadní parkovací světlo (původní prostě svítí nějak málo, možná i díky cloně, co tam je) - https://www.aliexpress.com/item/2x-High-Power-S25-1156-BA15S-80W-P21W-CREE-XBD-LED-White-Red-Amber-Reverse-Light/32505126692.html (2x High Power S25 1156 BA15S 80W P21W CREE Chip XBD LED White/Red/Amber Reverse Light Backup Led Reverse Lamp Sourcing Light Sold By MYXDEC Store )

park_LED.thumb.png.6382de677a3ebf00f1adcf5defb9e08a.png

3. zadní blinkry - https://www.aliexpress.com/item/2pcs-Amber-Yellow-Error-Free-BAU15S-7507-PY21W-1156PY-LED-Bulbs-w-Reflector-Mirror-Design-For/32316963252.html (2pcs Amber Yellow Error Free BAU15S 7507 PY21W 1156PY LED Bulbs w/ Reflector Mirror Design For car Front Turn Signal Lights Sold By iJDM Store )

blink_LED.thumb.png.5fe8bf599ef432fe7b91d0eb8aa2687c.png

4. osvětlení kufru / 5. dveří  - https://www.aliexpress.com/item/2Pcs-12V-Car-LED-Courtesy-Door-Projector-Light-For-Audi-A3-A4-A6-VW-Skoda-Foot/32789695507.html (2Pcs 12V Car LED Courtesy Door Projector Light For Audi A3/A4/A6/VW/Skoda Foot Nest Lights Ghost Shadow Light Lamp 6500K White Sold By Kroak Winda Store)

5dvere_LED.thumb.png.148a1f493a09460cf897d999a732ec1d.png

Co nechápu, proč to tam nedá rovnou Škodovka...klidně i s jinou svítivostí, ale překvapilo mne, jak hodně např. hřeje osvětlení 5 dveřích - LED vůbec, originál žárovky resp. modul světla se hřejí poměrně hodně. Ostatní světla (nehlásí chybu, takže buďto mám štěstí s LED paketem (zkušenější mohou říct) nebo ty LEDky mají v sobě rezistor), jsem nechal nějakou dobu svítit a nepozoroval jsem zásadní zvýšení teploty.

Pro rýpaly, kterých je na světě spousta - ať si z toho každý vezme, co chce. Komu to nic nepřináší, ať jde laskavě dál.

Edited by Pawouk
    Upraven název tématu.

Mlhovky H8 :

V případě potřeby lze upravit svítivost v jednotce Centrální elektroniky Leuchte12NL a Leuchte13NL, např. níže je svítivost 100 - nastavoval jsem si na 80. (hodnota Dimmwert AB 13 resp. Dimmwert AB 12)

mlhovky.jpg

5a7623448c869_2018-02-0319_02_00-Fotka-FotkyGoogle.thumb.png.0e481ff245cd71e901614616124da0f5.png

Edited by Shaarky
    kódování

Zadní svítilna - pozor, kabel je dost krátký  :

(jinak na snímku je již parkovací světlo se zvýšenou intenzitou přes diagnostiku, i tak to byla bludička)

zadní_světlo.png5a7627d8b3a83_zadn_svtlo_man2.thumb.png.e13e16b3ea001ed16943b4307fce1d4f.png

zadni_svetlo_pred.thumb.png.cbde8a45f7fb432e4befcca1dda2f316.pngzadni_svetlo_po.thumb.png.fd6e9300088c525d3c84336854b10724.png

Video

20180202_145059.mp4

Edited by Shaarky

5. dveře - postupovat dle :

5dvere_pred.thumb.png.8fa36f0f82c95e5ceec16aaddcc5b200.png5dvere_po.thumb.png.db78b35c848a80dede210bbd087979d3.png

5dvere_po2.thumb.png.04effd5dc9de723908ca439a1f08a6ce.png

Jinak to samé, co se dává do dveří lze použít i do přihrádky u spolujezdce. Nicméně jelikož si myslím, že by to bylo příliš intenzivní, zvolil jsem jinou variantu a sice (dostal jsem zdarma u objednávky výše) (světlo lze jednoduše demontovat vycvaknutím, pak se sundá plech, dá se LED a hotovo...) :

5a807447be1d2_2018-02-1117_49_40-Fotka-FotkyGoogle.png.thumb.jpg.8c079cfc5d32824e384a6b46693d9ab9.jpg

...svítí to suprově a téměř nehřeje.

Edited by Shaarky
    přidána informace o možností použití v příhrádce spolujezdce

https://www.aliexpress.com/item/High-quality-4pcs-lot-White-Red-Led-door-warning-light-Lamp-for-VW-Passat-Jetta-CC/32552433978.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.vl2ZEa
    High quality 4pcs/lot White+Red Led door warning light Lamp for VW Passat Jetta CC Golf 6 GTI JETTA MK5/6 sold by letin international

5a8075ac1d754_2018-02-1117_54_15-Highquality4pcs_lotWhiteRedLeddoorwarninglightLampforVWPassatJetta.png.thumb.jpg.08e7346cb739ea43023b234214dc7b50.jpg5a8075ad8ac8d_2018-02-1117_55_15-Fotka-FotkyGoogle.png.thumb.jpg.fd3d8e71483070ed5cbdb6b27b5c879b.jpg5a8075adcc76f_2018-02-1117_55_30-Fotka-FotkyGoogle.png.thumb.jpg.cf3e1d495db8a87c008020826922d2ef.jpg

5a8075acd16ac_2018-02-1117_54_45-Fotka-FotkyGoogle.png.thumb.jpg.7c23282dfb6f08b1f8a826992b3c383a.jpg5a8075ad369ac_2018-02-1117_55_00-Fotka-FotkyGoogle.png.thumb.jpg.9f796f611b869082e2a31f58a5438879.jpg

*update*

Tak nakonec změna...

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-LED-Door-Warning-Light-Projector-Laser-Ghost-Shadow-Logo-Light-For-Skoda-Superb-2009/32865759314.html

"2pcs LED Door Warning Light Projector Laser Ghost Shadow Logo Light For Skoda Superb 2009-UP"

image.thumb.png.14f50a214864e159026106fcec06e157.png

Edited by Shaarky
    přidány informace

No a rád bych se zeptal :

- osvětlení 5. dveří je super, ALE - svítí již při pootevření kufru (např. v noci pro děti zbytečné buzení) - nešlo by tam nastavit nějaké zpoždění (přes VCDS) popř. nějaký kutil nějaký jednoduchý nápad, co zvládne i amatér ?

- žárovka v kufru, svítí žlutě, někde jsem viděl video na předělání, ale nemohu to najít

- osvětlení kabiny - lze nějak spárovat např. s rozsvícením normálních světel ? Přijde mi zbytečné, že to svítí i ve dne.

- náhodou jsem zjistil, že zadní mlhovka je opět jen jednostranná - je ještě možnost aktivovat i druhou nebo tam prostě v tom modulu světla nic není ?

Jinak se chystám ještě něco udělat s varovným osvětlením dveří, ale zde jsem možná udělal chybu při objednávce, když tak to zde hodím.

Edited by Shaarky

Zadní pravá mlhovka, není tam diodový modul ani napájecí žíla. Jedině koupit anglickou verzi světla a natáhnout kabel.

P4101828 – kopie.JPG

• Upvote 1

proč proboha neupravuje ten první příspěvek, tedy to téma? když není ještě žádná odpověď?

nicméně k věci.... máš auto za mega a šetříš na žárovkáchj - dost úlet ne? 

tedy k věci:

ad 1) - LED do mlhovek = těžký úlet - nehomologováno - přitom stejnou svítivost dosáhmeš i halogenem s patřičně bílým světlem

ad 2) nefunguje odkaz - lepší než dávat odkazy na Ali, které za pár dní zmiznout, je lepší bkládazt obrázky .....do couvacích světel jedině LEDriving PREMIUM - Bulbs 382 6000K Cool White P21W BA15s Bayonet 12V 7556CW-02B

ad 3) do zadních blinkrů jedině LEDriving PREMIUM - PY21W (581) LED Retrofit Amber Bulbs (x2) 12v 2W BAU15s 7557YE-02B

ad 4) do kufru snad, ale stejně jako do interiéru raději jen LEDriving PREMIUM W5W - 2850CW 6000K W5W W2,1x9,5d 12V 1W https://www.osram.cz/am/světla-pro/osvětlení-s-led/led-interior-lighting-retrofits/index.jsp  nejlépe ale originál lampičky s LED, vždyť pro Superb III nebo pro KODIAQ jsou tyto díly originál...

no pokud totiž nechceš aby ti čínské ledky naleptávaly sklo zadních světel, resp. mlhovek, odpařování svinstev z led čipů, tak si nezahrávej..., nebyl bys první...

Edited by Aleš_BX

Já bych to neviděl jako šetření, kolega to nikde nepíše, že by mu šlo o peníze. Prostě nenašel, co potřeboval, na fóru a tak se tu podělil s tím, co našel. Doplnil to ukázkou výměn a provedení, stálo ho to docela dost času. Mě třeba také zajímá, jak svítí ty mlhovky, jeden pokus jsem udělal a stálo to za starou bačkoru. Tyto také podle mne nebudou svítit, hlavně bude jiný tvar světla a budou nejspíše oslňovat. Minimálně nám ukázal, kudy cesta nevede, osobně jsem led žárovku na mlhovku také vhodnou nenašel. Jinak ty LED Driving už mám do couvaček připraveny, jen co se mi auto vrátí ze servisu. Jestli se tedy vrátí, rozjednal jsem protiúčet.

a co nakouknout třeba k O III, tam je to pochopitelnější, výměna za LED, neb v O III v podstatě nejsou, nicméně 80 % lidí nakupuje na Ali aby ušetřilo, co si budeme namlouvat a nevidí co si tím můžou způsobit

nejvhodnější žárovka do mlhovky je ta co má nažloutlé světlo, to je v mlze neiúčinnější, pokud to má být jen na efekt, tak jak jsem psal, jakoukoli s patřičným světlem

tedy žlutá do mlhovek (prodává se prostřednictvím amazonu) toto

nok7623.thumb.jpg.2cddd34de7558484b00239afd31d1a40.jpg

pokud to má být bílé světlo tak toto

nok7423.thumb.jpg.f9d96a9f86d7a5fddbd521cb83748e25.jpg

zde odkaz na web výrobce: http://mtqinc.com/nokyausa/headlights.php

do couváků a blinkrů jsou nejvhodnější tyto OSRAMY

5a76311881de6_Vstiek2.thumb.JPG.0994a9b54d4f138dc4d438f285a3370d.JPG 5a7631168e2f9_Vstiek1.thumb.JPG.1093ba24c5c8fddf69625d7a9bb54f7a.JPG

a do interiéru pak tyto OSRAMY

5a76311c84b16_Vstiek3.thumb.JPG.f57eeb96bfeba0098e0ef737283e5c59.JPG

jinak do lampiček na osvětlení noh nebo do kufru či do schránky ke spolujezdci jsou vhodné i T10 ledky a to jednostranné, aby tolik nehřály, určitě né ty ze SUPERSKODA (Kopáček), ty svítí až moc... mimo to i tyto lampičky i když nehlídají žárovky je třeba přes diagnostiku přenastavit na LED....

Edited by Aleš_BX

... díky za konečně faktický příspěvek bez snahy o "školení". Díval ses btw někdy, kde ty Osram vyrábějí ? Já jen že v Číně se vyrábí již dnes vše, ale to velice dobře víš. Z Ali jsem vycházel i dle počtu hodnocení/nákupů, možná to není ideál, ale do couvaček a blinkrů zřejmě Čína až tak moc vadit nebude, s ohledem na dobu svícení. Mohl bys uvést odkaz na naleptání světlometů u těchto použití (blinkr, parkovačky nikoliv hlavní světlomet, brzdová světla apod. ?) ? Schválně ještě vezmu IR teploměr pro zjištění teploty např. po 5-ti min apod.

Mimochodem, ty Osramy také nemohu říci, že jsou ideální, viděl jsi někdy zadní svítilnu na S III ? Ten Osram má jaký vyzařovací diagram, nebudou vadit ty clony u S III  ?

zadni_svitilna.thumb.png.fec1bfc5535b6e536c258ae0a059d222.png

Mlhovky, pokud by někdo řešil homologaci (ani Osram není homologován, ani ty, které jsi uváděl, ačkoliv pevně věřím, že budou do mlhy lepší), tak zde takové fórum ani není. Jsem si samozřejmě vědom dopadu vlnové délky světla a prostupnosti, žlutá je odjakživa nejlepší, ale již i renomovaní výrobci od žluté odcházejí. Navíc mlhovkami na rozdíl od některých ovádů svítím opravdu jen když je potřeba a poměrně vyjímečně. Rozptyl světla neřeší pouze světlo (zdroj, rozmístění, čočka) jako takové, ale i parabola, to je zřejmé... jaká bude reálná zkušenost, rád zde následně bez trollingu uvedu a na STK s tím rozhodně jet nehodlám. Pokud bych měl někoho oslňovat, nejsem blázen, abych to tam nechával, sám jsem na to hodně alergický a nejsem si také zcela jist zda-li nepůjde ubrat intenzita přes VCDS/OBD11.

Jinak pokud ses podíval na název tématu, řeším právě S III L&K s LED paketem, ten má větší část interiéru již v LED... proto to řeším v S III a nikoliv v O III (což by bylo i v rozporu s pravidly), i s ohledem na instalaci apod.

Co se týče provedení příspěvku, nejsem si jist, že by to bylo porušením nějakého pravidla, běžně se tak přispívá na jiných, mnohem větších fórech (XDA apod.). Pokud to je problém, nechť moderátor zakročí a klidně to zde smázne.

Ještě si dovolím zopakovat své dotazy a díky @signoflife za zodpovězení již jednoho :

- osvětlení 5. dveří je super, ALE - svítí již při pootevření kufru (např. v noci pro děti zbytečné buzení) - nešlo by tam nastavit nějaké zpoždění (přes VCDS) popř. nějaký kutil nějaký jednoduchý nápad, co zvládne i amatér ?

- žárovka v kufru, svítí žlutě, někde jsem viděl video na předělání, ale nemohu to najít

- osvětlení kabiny - lze nějak spárovat např. s rozsvícením normálních světel ? Přijde mi zbytečné, že to svítí i ve dne.

Edited by Shaarky

pro přehlednost na několikrát zacituji co jsi napsal.... nicméně to školení bys potřeboval jako víš co... -_-

Před hodinou, Shaarky napsal:

Díval ses btw někdy, kde ty Osram vyrábějí ? Já jen že v Číně se vyrábí již dnes vše, ale to velice dobře víš.

no je to tu někdy jak na dvorečku nebo kafemýnek...., ano díval, i jsem tu dával fotku toho blistru, věř že China to není... viz níže...

Mohl bys uvést odkaz na naleptání světlometů u těchto použití (blinkr, parkovačky nikoliv hlavní světlomet, brzdová světla apod. ?) ? Schválně ještě vezmu IR teploměr pro zjištění teploty např. po 5-ti min apod.

hledej, najdeš, nebudu ti všechno hledat, nápověda: zde se o tom píše několikrát

Mimochodem, ty Osramy také nemohu říci, že jsou ideální, viděl jsi někdy zadní svítilnu na S III ? Ten Osram má jaký vyzařovací diagram, nebudou vadit ty clony u S III  ?

věř že jsou ideální, viděl jsi jak vůbec vypadají ty ledky OSRAM LEDriving? na tom blistru je obrázek se způsobem lomu paprsků (musíš se dívat a nejen si něco myslet) a věř že O III má ty stejné clonky jako S III a to, že mám O III neznamená, že jsem SIII nikdy neviděl, pobavil jsi mě.... ty led po vložení svítí naprosto ideálně, samo jdou koupit i OSRAM LEDriving starší model s baňkou ...

5a76460606d68_OsramLEDP215W1557R02B.thumb.jpg.bf2b0e3be29c1dcbb9625af198302a00.jpg 5c2c6d1s-1920.thumb.jpg.b60086b873cd0d96d2a4703ef97a93fb.jpg led-lampy-p21w-01.thumb.jpg.2767a9f1a6e5526cb2afcef7c1ea4dfc.jpg osram-ledriving-py21w-oranzova-7557ye-4w-12v-original.thumb.jpg.5c61094453eac823bca6596f3bdf0661.jpg

Mlhovky, pokud by někdo řešil homologaci (ani Osram není homologován, ani ty, které jsi uváděl, ačkoliv pevně věřím, že budou do mlhy lepší), tak zde takové fórum ani není. 

opět několikrát zmiňovaná informace (zde na fóru) , je sakra rozdíl mít něhomologované blinkry a zpátečku než někomu svinstvem nějvětšího kalibru svítit do očí a ohrožovat tím ostatní účstníky solničního provozu.... špatně čteš, o žárovkách NOKYA se tu píše několikrát, nemůžeš hledat jen v S III

Jinak pokud ses podíval na název tématu, řeším právě S III L&K s LED paketem, ten má větší část interiéru již v LED... proto to řeším v S III a nikoliv v O III (což by bylo i v rozporu s pravidly), i s ohledem na instalaci apod.

ale já jsem nepsal, že to máš řešit v O III, psal jsem že si tam máš vzít inspiraci.... takže jsi v rozporu ledy ty sám....

v tom kufru je stejná lampičk jako kdekoliv jinde se žárovkou T10 a na to jsem ti odpověděl... ideálně jednostrannou led T10

Edited by Aleš_BX

Aleši, relax. Jen jsem trochu upravil název tématu - aby bylo obecné pro všechny SIII.

• Upvote 1

@Aleš_BX díky za info, o tom, že by Osram dělal vše v Německu jsem opravdu nevěděl, jen velká škoda, že Ti Tvé zkušenosti neumožňují to říci normálně a bez afektu, třeba jednou se to naučíš .... :D

Co se týče vyzařovacího profilu, ano, viděl jsem "obrázek", holt si člověk říká, jak ty dvě led udělají takový zázrak. Ale pokud je to prověřeno a otestováno včetně případného srovnání, proč ne. Jinak pro ty, co chtějí vidět více o Osram, mrkněte :

https://www.youtube.com/watch?v=iy1GDBX_4iQ nebo https://www.youtube.com/watch?v=VYNhi7vYj0A

Leptání "čínských LED" - dle tvrzení zde :

Co sa tyka vyparov, resp zacmudenie lampiciek, tak za to su zodpovedne vacsinou lacne canbus ledky, ktore maju obnazene PCB a vplyvom tepla z canbus chipu sa PCB a plosne spoje odparuju (samozrejme zalezi od kvality). Byvaju to tie vsesmerove a tyka sa to hlavne exterierovych lamp a ich odrazoveho sklicka. Tu su najlepsie uz pokovovane, kde je PCB zakryte, alebo rovno uz CREE, ktore su asi zo vsetkych najlepsie

... mnou uváděné jsou zapouzdřené, popř. CREE chip popř. pokovené - budu sledovat, nicméně u těch H8 do LED  - 3800 lidí z 5800 objednávek neregistrují problém a dali hodnocení 4.8 z 5ti, proč asi...

Oslnění - doplněno kódování pro snížení oslnění + zřejmě sis nečetl, co jsem psal. Dnes v noci jsem testoval, dokonce bez mlhy, nikdo mne neproblikl, i tak jsem snižoval ze 100 na 80 - viz. výše a tip pro ostatní.

Magnetická svítilna v kufru u S III  (tj. 3T0947417C 9B9) rozhodně nemá T10 patici, to netuším, kde na to chodíš (možná starší typy měly?) , je to LED svítilna, bohužel se žlutým svitem. Zřejmě jedině přepájet LED, ještě jsem to nerozebíral.

magn_svitilna.thumb.png.9bb8e91fc16d922da1448a1fc41ab649.png

Zbytek již k věci pls.

Edited by Shaarky
    • Upvote 1

@ferda25 Jirko, pokud jsi ještě na koncern totálně nezanevřel (re reklamace...), nedokázal bys nám prosím poradit ohledně možnosti/nemožnosti tohoto ?

Jen technická, je ten zadní blinkr skutečně na patici bau15s??? Já když měl vytáhlý světlomet tak tam byl nápis ba15s. Žárovku jsem nevytahoval protože jsem ji v led ještě neměl. Měnil jsem jen brzdu. Už mám doma ledky ale v tom mrazu to nechci měnit

Už se mi to nepodařilo najít, ale někdo tady už tuším psal, jestli se nemýlím, že ta magnetická lampička v kufru v Kokodákovi svítí bíle bíle. Mohl by někdo s Kokodákem to upřesnit?

No ony tam jsou dva zdroje světla - jedno na osvětlení kufru (žluté) a jeden na přísvit, když se vydělá (bílé)...kdyby to na Kodiaqovi bylo obojí bílé, bylo by to super.

Tak mě se to zdá stejné. Osvětlení kufru má tři LED a vroubkované krycí plexi kvůli rozptylu světla. Přísvit má dvě LED a čirý kryt.

Svítilna_01.jpg

Svítilna_02.jpg

Nevšiml jsem si, že by na ní bylo na krytu odlito a ETKU nemám.

a na krytu pro AAA aku to není?  z návodu › Vyjměte svítilnu. › Kryt akumulátorů opatrně odtlačte tenkým špičatým předmětem v místě aretačního zácvaku › ...... › Nasaďte kryt akumulátorů a přitlačte jej až slyšitelně zacvakne.

bude pp. to některé z těcto čísel (černé provedení):

3T0 947 417 B 9B9

3T0 947 415 A 9B9

3T0 947 417 9B9

3T0 947 417 A 9B9

3T0 947 417 C 9B9

Edited by Aleš_BX