Přejít na obsah

LED Matrix světlomety


boban1108

Doporučené příspěvky

V mlze se chovají Matrixy v pořádku. Při slabé pálí, jako za čisté tmy a v momentě, kdy si já začnu uvědomovat, že mlha houstne jdou matrixy do pohotovostního režimu (jako v obci, když poznají veřejní osvětlení)

Zároveň rok a půl denního ježdění a ještě se mi ani jedenkrát nestalo, že by mě někdo se zaplými matrixy problikl

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

@MarcianoMLK @NemesiSK chlapi, ptali jste se na to zhasinani práve strany někde v servisu? Včera večer jsme jeli delší trasu a všiml jssm si toho taky. Celou dobu ok a jakmile mě auto míjí, zhasne to celý... Těžko říct, jestli to dělá od začátku, protože jsem vždy, koukal, jak to vykryva levou stranu, že jsem se na to možná nesoustredil, ale včera mě to hodně štvalo, jak jsem si toho všiml. Udělalo to tak 7x z 10 aut co jelk proti. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@JirikHL@MarcianoMLK bol som na kalibráciu, potvrdili, že svetlá boli nesprávne nastavené.

Vyzerá to, že matrixy fungujú lepšie, po 30km jazdy v noci žiadny problém s oslepovaním.
Najväčší problém vidím v dlhých rovinkách, lebo auto sa musí priblížiť, aby ho kamera zaznamenala a vypla ten segment, hoci mám nastavenú citlivosť vysokú.

Čo sa týka zhasínania pravej strany pri prejazde takmer každého auta, tam sme sa nepohli. deje sa to stále :D

 

Zmenil sa aj vzor svetelného lúča, pred kalibráciou som tam mal v strede tmavý zub.

Tak ako to vyzerá teraz s narovnanými kolesami, predpokladám že to takto má vyzerať, lebo ľavý svetlomet musí predsa svietiť nižšie ako pravý.

2022-12-31 16.14.13.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som to mal tiež vypnuté, keď som auto kúpil a hneď som to zapol, ale zásadný rozdiel nepozorujem :D

Neviem, prečo to je štandardne vypnuté.

Všimol som si tiež, že napr. keď volantujem v podzemnom parkovisku, tak sa zapínajú a vypínajú segmenty podľa natáčania volantu, tak ako píše kolega vyššie.

Čo sa týka kalibrácie a tvaru toho lúča, na O4 som už videl kadejaké svetelné vzory, boh vie čo má byť skutočne správne a ako to ovplyvňuje svietenie v noci.

So stretávačkami totiž nie je v noci problém, problém je keď diaľkové na matrixoch nefungujú dobre.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bol som s tými matrixami v servise, nahral im aj videá.

Som objednaný na servis, technik stiahne nejaké diagnostické dáta z auta a pošle to výrobcovi a takisto budú kalibrovať kameru.

Nemohli to urobiť všetko naraz tak ako som žiadal, lebo samozrejme že na to, aby to výrobca preplatil, musia striktne dodržiavať postup a nedajbože nespraviť niečo navyše.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no želám ti aby ti to dobre dopadlo v tom servise a mohol si matrixy ešte vôbec použiť. Snáď nebudeš pokusný králik.

Ten prvý pokus čo urobili a postol si tu fotku s dvomi "rohmi" - to totiž neurobili nič iné len sklonili ľavý reflektor natvrdo nižšie. Preto tam máš tie dva zuby, ktoré tam byť nemajú. Ľavý "zub" pri správne nastavených svetlometoch prekrýva presne zub z pravého svetlometu. Z väčšej vzdialenosti tak vidno len jeden zub, pri postavení auta bližšie steny vidíš svetlejší fľak tam kde začína pravý zub.

 

Postav si auto 5m od steny napríklad v podzemnej garáži..

Zmeraj výšku stredu svetlometu. Potom zapni stretávacie svetlá, zakry pravý svetlomet dekou a zmeraj výšku osvetlenej hrany na stene. Potom zakry ľavý svetlomet a zmeraj to isté na pravej strane.

Výsledok musí byť

1/ rovnaký u oboch svetlometov, čo u teba zjavne nebude.

2/ sklon svetlometov má byť 1% - viď značka na svetlomete. Tak si spočítaj či toto máš nastavené správne.

svetelné lúče musia byť o 50mm nižšie než je nameraná výška stredu svetlometu od zeme. Dovolená odchýlka podľa materiálov z STK (našiel som na internete predpis z roku 2018 pre STK v SK) je +0.5%/-1%,

Tzn. vo vzdialenosti 5m osvetlená plocha má byť nižšie o 25÷100mm

toto je prvotné nastavenie svetlometov.

 

Kalibrácia kamery potom nastaví aby jednotlivé LED segmenty zhasínali tam, kde kamera zaznamená nejaký svetelný bod.

Zhasnutie pravého svetlometu pri míňaní sa s oprotiidúcim vozidlom je podľa mňa vlasnosť SW tak ako ho navrhli - programátor podľa mňa zakaždým zresetuje LED segmenty a rozsvieti tie, ktoré netriafajú do protiidúcich áut. Nedošlo mu, že pri tomto kroku vždy zhasnú aj tie segmenty ktoré nemusia, ale to by možno nezvládol naprogramovať, uľahčil si robotu. Myslím, že nemôže pomôcť žiadna kalibráccia kamery.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V nastavení výšky problém nebude, tie matrixy fungujú na 95% dobre a stále ich používam, vypínam ich len na pár sekúnd na dlhej rovinke, kedy kamera včas nezachytí svetlá protiidúceho auta. Všimol som si, že keď to auto blikne diaľkovými, vtedy kamera zareaguje a vytmaví ho, ale keď je príliš ďaleko, tak akonáhle vypne diaľkové, zas ho oslní :D.

Aktuálne nastavenie svetiel neoslňuje autá jazdiace predo mnou čo sa týka výšky a pekne vypína segmenty, má problém len s autami v diaľke.

Budem žiadať aby to riešili dovtedy, dokedy tie svetlá nebudú fungovať tak, ako majú.

Čo sa týka druhého problému, zhasínaniu pravej strany pri prejazde auta, na iných oktáviách to nezhasína, takže ide zas len o niečo čo je zle na mojich svetlách a tým pádom by to malo byť riešiteľné.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 6/25/2022 at 12:18 AM, jenycek said:

 

FA7797C7-2711-40EA-9FE4-5654FEBD44A9.thumb.jpeg.a3983c9015f481bff8d00bd0c7d3d83e.jpeg

 

 

svetlá majú byť nastavené takto.

ty máš problém s nastavením výšky - sám si to vyfotil.

 

a zhasína nám pravá strana všetkým - píšu ti tu o tom viacerí kolegovia, moje matrixy zhasínajú rovnako, ďalšie dve O4 ktoré poznám taktiež zhasínajú.  Je to určite systémová vlastnosť.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Videl som minimálne pár videí a pár áut, ktorým pravá strana nezhasína.

Čo sa týka mojej fotky, ťažko podľa mňa z fotky určiť či je nastavenie správne, keď ja som to napr. nefotil z 5m ale z väčšej vzdialenosti.

Určite si nebudem robiť kalibráciu v podzemnej garáži na kolene, to by som akurát tak rozšteloval :D

Ešte druhá vec, nemám pocit, že moja ľavá stretávačka svieti nižšie, než by mala, nevšimol som si rozdiel v nasvietení vozovky pred / po kalibrácii.

Ako píšem, tie svetlá svietia na 95% k mojej spokojnosti, tých 5% je to, že občas na tiahlej rovinke oslepia, čo ide servis riešiť.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, OpelInsi napsal:

a zhasína nám pravá strana všetkým - píšu ti tu o tom viacerí kolegovia, moje matrixy zhasínajú rovnako, ďalšie dve O4 ktoré poznám taktiež zhasínajú.  Je to určite systémová vlastnosť.

 

Poté co se to tu začalo řešit, jsem si na to dával pozor a došel jsem ke zjištění, že to dělá jen někdy. A většinou už v době probíhajícího svítání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1/ Mne zhasína pravá strana vždy v akomkoľvek dennom/nočnom čase

2/ nevadí mi to

3/ som spokojný s Matrixom na 110%, keby som bol aj na 95 tak si nenechám rozdrbať nastavenie v servise :)

dlhé rovinky resp. slabé svetlá v protismere nemôžu riešiť, pretože potom budú svetlá tlmiť pri každej blbosti - napríklad oči zvieraťa, ktoré sedí tesne vedľa cesty.

Dlhé rovinky a slabé svetlá sú proste fakt ktorý treba riešiť ručným prepnutím. toto nefunguje ani na oveľa sofistikovanejších autách.

rozdiel medzi O4 a mojim predošlým autom je, že O4 má asi o 50% vyššiu intenzitu svetla a prepína segmenty 0->100%, takže vidno kde zhasínajú a kde sa rozsvecujú. Moje predošlé auto malo prechody tlmené tak, že rozsvecovanie segmentov bolo viac-menej nepozorovateľné. O4 trocha horšie svieti ľavý okraj cesty pri predbiehaní, predošlé auto to pálilo výborne, takže chodec alebo cyklista na krajnici bol viditeľný lepšie.

Napríklad O4 vyrezáva aj jednotlivé autá pri predbiehaní kolony, takže svieti pravú stranu medzi ne - BMW posledné modely to nerobia. 

 

Editováno: , autor: OpelInsi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ono pravá strana nezhasne úplne - na sekundu zostane pravá strana osvetlená len stretávacím svetlom.

Zhasnú LED segmenty diaľkových svetiel a zase sa rozsvietia. Pokiaľ sleduješ stromy na pravej strane od cesty, alebo napríklad je tam protihluková stena tak si to všimneš. Pokiaľ sleduješ hlavne cestu alebo auto pred sebou tak je to prebliknutie rovnaké ako keď stlmia iné segmenty pri vyrezávaní iného auta.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...