Přejít na obsah

Co ten benál a nafta?


keras

Doporučené příspěvky

Pěkně shrnuté, ještě by stálo za zmínku, že lidi z příhraničních oblastí a kamioňáci kteří přes ČR tranzitují si naberou tam kde jsou levnější PHM. Takže například díky polské intervenci do ceny paliv tak odvedou spotřební daň a DPH do polské kasičky. U benzinu při současných cenách je to cca 20Kč z každého litru, o které naše státní kasa přijde.
A to se vyplatí.

Editováno: , autor: f.r.a.n.t.a
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

DušanV:

V ČR samozřejmě není žádná hyperinflace. Prosím nezacházej s termíny, jejichž význam neznáš. Hyperinflace znamená nejhorší možnou míru inflace, celkový růst cen všeho zboží o stovky procent, rozvrat veřejných financí a rychle se blížící státní bankrot. Nic z toho v ČR nehrozí ani při nejhorším možném současném scénáři.

 

A ano, vláda v ČR nemá účinné páky, jak na rostoucí ceny, protože důvody nárůstu leží mimo oblast ČR (tedy mimo reálnou působnost vlády ČR) a není to problém český, ale evropský.

Já chápu, že dštít síru od klávesnice je snadné, ale chce to být schopný vnímat situaci v celém jejím kontextu a bez zbytečných emocí.

 

Žijeme v jedné z nejbohatších oblastí světa, průměrný Čech se má lépe než 95 % obyvatel téhle planety, tak tohle chvilkové drobné zhoršení našeho blahobytu snadno zvládneme a překleneme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrá, uznávám a  opravuji na vysokou inflaci. A že bych opravdu dštil jen tu síru a pouštěl své emoce, snad  jen nahlas uvažuji a konstatuji.

Jinak souhlas, špatně se opravdu nemáme. A jestli to bude jen nějaké chvilkové zhoršení našeho blahobytu, tak to si netroufnu vůbec říci, čas  a vývoj ukáže.....

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A kde je ta vysoká inflace, tedy cenový nárůst desítky procent napříč všemi komoditami? Od zboží krátkodobé spotřeby, přes zboží dlouhodobé spotřeby až po služby. Nic takového se přeci neděje. O kolik za poslední měsíc zdražil chleba, mléko, televize, auta, kadeřník, MHD?

 

Že z vnějších důvodů (nezapříčiněných výkonem nebo chováním vlastní ekonomiky) skokově zdraží několik komodit neznamená, že v ekonomice celkově je vysoká (vnitřní, vlastní) inflace...

 

Jak píšu, opravdu to chce nepoužívat pojmy, jejichž význam člověk nezná a dívat se na věc v kontextu.

Editováno: , autor: Bubaq
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přeme se tady pravděpodobně o správné termíny, ty někdy i o správný pravopis, v čemž si asi libuješ, no budiž.  A jestli se cenově nezvedaly v poslední době  komodity tzv. spotřebního koše, z něhož se vypočítává inflace, která je nyní oficiálně přiznaná za minulý měsíc na 11,5 %? Pro mne a myslím si, že i pro naprostou většinu lidí,  je toto vysoká inflace, jestli pro tebe není, tak to je tvoje věc, tvoje přesvědčení.

Co takové nájemné, služby, řemeslníci, vodné, stočné, energie, paliva, odpadové hospodářství, dané druhy potravin, to opravdu nešlo za určitou dobu nahoru o desítky %? Tohle všechno aj. je součástí spotřebního koše pro výpočet inflace, viz. přiložený soubor. Pokud tvoje žena, partnerka chodí ke kadeřníkovi ( když už jsi se o něm zmínil), tak se ji zeptej, kolik za něj platila dříve a kolik nyní a takhle by se dalo pokračovat.....

Ne, opravdu se nechci přít o používání správných "terminus technicus" nebo o perfekcionistickou gramatiku, ale nemůžu za sebe souhlasit s tvým vyjádřením, že zde není vysoká inflace a jsem přesvědčen, že takhle to vnímá naprostá většina lidí. 

 

 

spot_kos2022 (1).xlsx

Editováno: , autor: DušanV
  • Líbí se mi 1
  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vycházím z předpokladu proporcionality, tedy že pokud se někdo nezorientuje v úplně jednoduché problematice (shoda podmětu s přísudkem), těžko se může zorientovat v mnohem složitější a komplexnější problematice (makroekonomie). Možná to beru moc přísně a možná se mýlím, ale zatím mi tahle úměra při kontaktu s lidmi většinově vychází.

 

Podle mě do toho úplně zbytečně a pro mě nepochopitelně vkládáš rovinu osobního (subjektivního) vnímání. Je úplně nepodstatné, jestli já vnímám ojedinělou jednoměsíční inflaci jako vysokou nebo nízkou. To přece není ani o mém ani o tvém individuálním posouzení ani o nahodilém vygooglení jedné tabulky ani o nedoložitelných domněnkách typu "tak to vnímá naprostá většina lidí". To je ten chybějící kontext a nadhled, o kterém píšu. 

 

Kdyby opravdu byla v ČR všeobecně vysoká inflace, svorně by rostly ceny zboží krátkodobé, dlouhodobé spotřeby a služeb nahoru o desítky procent po dobu několika měsíců. To by byl skutečný a vážný problém pro českou ekonomiku. To se ale neděje. Razantněji vyskočily energie a nyní paliva. To bude mít nějakou setrvačnost a dopad do některých dalších oblastí. Jak velkou a jak dlouhou neumí odhadnout nikdo. Pokud to na Ukrajině dopadne dobře a rychle, může se vše v horizontu několika měsíců výrazně přiblířit stavu před měsícem. A nebo také ne.

 

A vágní pojmy jako "šlo za určitou dobu o desítky procent nahoru", "kolik platila dříve a kolik nyní" debatu také moc neposunou. Co je to určitá doba, nebo kdy bylo ono dříve? Včera, před týdnem, měsícem, rokem, padesáti lety? A bavíme se o absolutní hodnotě (ta se stabilně zvyšuje) nebo o relativní (která je v mnoha odvětvích dnes stále menšínež dříve)?

 

 

Tohle zmapovat a popsat alespoň v základních rysech, by bylo na pěknou hodinovou přednášku. Ne na pár vět na fóru o autech.

 

Ale ano, jsme tu v "Hospůdce u Skaly", takže i zkratka ve smyslu "všechno letí vzhůru, to je strašný, všichni si chtěj nahrabat" je tady na místě. Nechtěl jsem nikoho popudit a pokud se tak stalo, tak se omlouvám. Nebyl to záměr. Jen mě bouchla do očí ta hyperinflace, tak jsem zareagoval, protože to je opravdu naprostý nesmysl a neznalost úplných základů. Zastávám názor, že by se člověk měl vyjadřovat jen k tomu, o čem má alespoň základní povědomí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano význam slova hypeinflace jsem použil nesprávně, to uznávám, nikdo není neomylný.

Tvoje názory, chápání, vyjadřování  a vysvětlení taktéž beru, je to tvoje věc a tvůj život. Já  to mám nastaveno v běžném životě a  vztazích  trochu jinak.  Chytání se tzv. za slovo nechci používat, profesorské  vyjadřování  není  moje volba,  lze to takhle  používat, ale v prosté mezilidské komunikaci to dlouhodobě moc dobře nefunguje.

Abych to snad nějak úspěšně a nekonfliktně ukončil a hlavně ukončil diskusi mimo téma a nepoměřoval si jen inteligenční pindíky , tak pokud jsem někoho neoprávněně, nebo nechtěně vytočil nebo popudil se svými názory, tak to určitě nebylo úmyslem a účelem.

 

 

No nic, omlouvám se všem co  to byli nuceni číst, i když tedy v hospůdce u Scaly a  přecházím na téma cen benzínu a nafty. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po dnešní, brzo ranní jízdě ve Šternberku, dále mezi Šternberkem a Olomoucí a částečně po Olomouci, konstatuji že ceny paliv za poslední 2 dny, až na nějaké desetihaléře u někoho, mi přijdou v tomto regionu konstantní. 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Dodi 15 napsal:

Musí, poprvé do nafty a takový obrat :-(

Kolega v práci před měsícem koupi Octavii CNG /nyní 70Kč/ a teď vytáhl starou Fábku na LPG /asi 21Kč/ :-)

 

LPG aktuálně do 20 kč se dá (před zdražováním stál kolem 18 Kč) ale počítej s trochu vyšší spotřebou cca o 10 % takže v poměru s benzínem je cena 22-24 kč vs 47-49 Kč. Nyní přestavba na LPG vychází návratově do 20K km po většinu historie posledních 10 let byla návratnost po 50K km. Dost nad tím uvažuji, škoda že neznám v okolí nikoho kdo by měl TSI a LPG, je to poměrně problematické, není to tak snadné jako u nepřímého vstřiku, takže vytipovat správnou firmu na přestavbu je docela oříšek...

 

Je otázka taky co se s cenou LPG stane, protože jeho dodávky nejsou závislé tolik na Rusku, takže samozřejmě nereaguje tolik s cenou ale zároveň jestli se výrazně zvedne poptávka, tak zásobování není silné a ceny můžou nakonec vyletět do konce roku na stejné hodnoty jak benzín...

 

EDIT: Na tank ONO už ceny výrazně klesly. Jen škoda že brzy začne zase zdražovat.

Editováno: , autor: 15degren
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@stanmar

To se jen připravují na ty cenovky přes 100 Kč které jsem tu nastínil a které oni brzy nasadí, software úspěšně otestovaný, ještě vymění panely na tandemech. 

Nicméně někdo tu říkal že mě prohlásí za boha pokud benzín tak to výrazně zdraží a toto už je několikátá benzínka, která si ceny kolem 100 kč/l nahodila, to už se skoro nedá považovat za chybu.

Editováno: , autor: 15degren
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...