Přejít na obsah

Odstranění chromu


Jack_lib

Doporučené příspěvky

Raz dávno sme niečo podobné riešili na inom fóre, a tam chalani písali, že sa im osvedčila brzdová kvapalina. Ide to ale len s menšími kúskami, pretože treba celý chrómový diel ponoriť do kvapaliny na niekoľko hodín. Po pár hodinách stačilo vybrať, a zostávajúci chróm na zle prístupných miestach prebehnúť zubnou kefkou...

Je tomu ale už pár rokov, takže je možné, že na to bude nejaký rozumnejší prípravok. Nemusí to ale byť pravidlo, na vodovodné batérie a vodný kameň stále používam obyčajný ocot B)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...
Kyselina chlorovodíková? Ta leptá kovy ale plasty ne...

Ano, to je výborná rada, kterou jsem osobně vyzkoušel. Akorát to chce do kyseliny chlorovodíkové nalít trošku peroxidu vodíku - jedná se vlastně o klasické leptadlo na plošné spoje, jaké používají radioamatéři. Přesná receptura je jistě k nalezení na netu, já to míchám od oka, ale kupodivu, čím víc peroxidu, tím líp to jede, stačí dolévat v průběhu leptání. Plast zůstane zcela čistý a bez škrábanců.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, to je výborná rada, kterou jsem osobně vyzkoušel.

Napiš mi když tak odkaz, kde to hledat, nebo jak se ten hegeš jmenuje.

Ve firme kde pracuju vyrabime plosne spoje. Zeptam se nasich chemiku jak na to. Zitra dam vedet.

Edit: Dnes jsem se ptal nasich chemiku a zhruba potvrzuji postup vyse napsan, tzn. kyselina solna nebo chlorovodikova ,tusim asi 36 procentni + naredit peroxidem vodiku. Uvolnuje se z toho ale otravny zapach, takze nejlepe delat venku nebo odsavat a roztok se zahriva. Jak presne redit, to mne chemik nerekl, je potreba to vyzkouset. ABS plast by to narusit nemelo.

Toto plati v pripadech galvanickeho pokoveni plastu bez vnejsiho bezbarveho laku. Tot vse, co jsem se dozvedel.

Editováno: , autor: Jeff
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, to je výborná rada, kterou jsem osobně vyzkoušel.

Napiš mi když tak odkaz, kde to hledat, nebo jak se ten hegeš jmenuje.

Ve firme kde pracuju vyrabime plosne spoje. Zeptam se nasich chemiku jak na to. Zitra dam vedet.

Edit: Dnes jsem se ptal nasich chemiku a zhruba potvrzuji postup vyse napsan, tzn. kyselina solna nebo chlorovodikova ,tusim asi 36 procentni + naredit peroxidem vodiku. Uvolnuje se z toho ale otravny zapach, takze nejlepe delat venku nebo odsavat a roztok se zahriva. Jak presne redit, to mne chemik nerekl, je potreba to vyzkouset. ABS plast by to narusit nemelo.

Toto plati v pripadech galvanickeho pokoveni plastu bez vnejsiho bezbarveho laku. Tot vse, co jsem se dozvedel.

Kyselina solná a kyselina chlorovodíková jsou jedno a to samé.

Nálepku z té svojí jsem už ztratil, kupoval jsem ji ještě jako dítě - elektronik amatér, ale je to normálně ta tzv.technická - používá se pro pájení pozinkovaných plechů (tak, že se v ní rozpustí trochu zinku).

Peroxid vodíku jsem kdysi měl taky technický (10% ?), nyní lékárenský (3% ?).

Zahřívání zanedbatelné, smrad značný. Plast odolá jakýkoliv, na plošném spoji (kuprextitu) stačilo nakreslit spoje centrofixem a v těch místech se to neodleptalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...