Přejít na obsah

Garanční, servisní prohlídky.


libero

Doporučené příspěvky

Děkuju  :kol-47:  :kol-28:

 

Tak: jezdím nejvíce dálnice, vždy cca 5 min cesty po Praze na dálnici, 15 minut po dálnici do práce, takže učitě kratší cesty. Denně startuji min. 3x. Motor spíše vytáčím a 15 000km ujedu cca za 11 měsíců.

 

Já se právě rozhoduju, jestli auto mám dát ke známému nebo do autorizáku a nevím  :kol-32:  říkám si, že kdyby byl třeba ještě nějaký problém s řetězem, jestli by mi pak poskytli tu kulanci nebo kdybych chtěla auto prodat, tak se servisní knížkou by to šlo líp.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, vzhľadom na to, že olej budeš mať v aute celú sezónu a každé ráno sa posúvaš po Prahe studeným motorom (v meste sa zohrieva pomalšie ako pri stálej jazde, hlavne v zime), tak by som išiel určite do oleja 0W. V lete by stačila aj 5W, ale nevieme aká bude zima, a vtedy sa 0W vždy hodí, a pre turbo sú tiež lepšie nižšie zimné čísla. Čo sa týka letného čísla, tak to mám ja sám dilema. Všetci budú tvrdiť že 40-ka pri záťaži je lepšia pre motor, ale v tvojom prípade to nie je jazdenie po diaľnici 2 hodiny v kuse 160-kou, pričom 0W-30-ka umaže bez problémov aj to (mal som ju vo svojom aute, a jazdil som tak).

Takže ja osobne by som do motora dal skôr tú 0W-30-ku, prípadne 0W-40.

 

Oleje by som vyberal v tomto poradí:

 

Motul 8100 X-lite 0W-30

Castrol SLX Professional Longtec 0W-30

Total Quartz Energy 9000 0W-30

 

Mobil 1 New Life 0W-40

Shell Helix Ultra 0W-40

Castrol EDGE Professional A3 0W-40

 

Potom tu máme ešte jednu špecialitu, olej Millers Oils EE LONGLIFE C3 5w30 ktorý by som priradil niekam k tomu Motulu. Kvalitný olej s kinematickou viskozitou podobnou ako majú oleje 0W-30 a 0W-20. Pri tomto oleji je pravdepodobné že ti pri rovnakom štýle jazdenia trochu klesne aj spotreba, lebo to má nejaké nanočastice. Zatiaľ som čítal na tento olej iba samé dobré referencie.

Kúpiť musíš 4 litre oleja, a keď ti v aute náplň vymenia a dolejú na maximum, tak ti ostane cca. 1dcl na prípadné doliatie. Ja osobne z týchto olejov aktuálne používam ten Mobil1, ale pred tým som tam mal aj trochu horší Castrol EDGE 0W-30 C2,C3 a za pár týždňov budem meniť práve za ten Motul. Keby som ho nemal objednaný pred viac ako pol rokom, tak dnes objednám práve ten Millers Oils, ale vtedy ešte nebol na trhu. Všetky tieto oleje spĺňajú schválenie VW 502.00 a okrem Millersa to sú oleje klasické, väčšinou trieda ACEA A3/B4. Jediný Millers má aj triedy ACEA C-čko, čo je pre benzínový motor zbytočné, ale jedná sa o novšiu C3 z roku 2010, takže to netreba riešiť.

 

Ja som ti tu teraz vybral oleje z tých lepších, ale keď zoberieš iný, bežný 5W-40 olej so schávlením VW 502.00, nespravíš chybu. Záleží od toho či chceš dať motoru to minimum čo potrebuje, alebo maximum čo môžeš dať.

 

Čo sa týka servisu, určite choď do autorizovaného. Ak si nájdeš nejaký lacnejší mimo Prahy, cenový rozdiel oproti neautorizovanému nebude už tak veľký, a samozrejme bude o servise zápis v informačnom systéme VAG, takže ak by si riešila nejakú poruchu, tak máš väčšiu šancu u ŠA na riešenie kulancie. A keď ti v servise zapíšu do knižky že máš vlastný olej, taj trvaj na tom, aby ti tam napísali aj presný typ oleja, a že malo aj schválenie VW 502.00. To len pre prípad že by sa niekedy chceli vyhovárať na nesprávny olej. :-)

Inak zápis od autorizovaného servisu v servisnej knižke a hlavne v IS VAG aj zvyšuje hodnotu tvojho auta pri predaji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, takže ten Motul je nejlepší, myslíte? Tak ten si asi koupím. A je to pak na autě nějak znát, že má dobrý/vyměněný/čistý olej? 

 

Moc děkuju za pomoc! :-) Asi zajedu do Berouna, tam je nějaký autorizovaný servis, bývalý Tukas, tak zajedu tam :-) Jinak nevím co tam mám za olej teď, asi Castrol, ale za celý rok jsem ho dolévat ani jednou nemusela a to ho pravidelně kontroluju a benzín jsem z něj necítila ani jednou. Jsem s Žábou (zelená really, přestavuju na MonteCarlo) dá se říct spokojená, jen ten řetěz sem tam se ozve :-( A po kolika km se většinou musí měnit destičky/kotouče? Když v kopečku zastavím, tak mi zaskřípou. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Editováno: , autor: baruska118
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To že máš čistý/vymenený olej spoznáš ako vodička iba vtedy, keď meníš už veľmi opotrebovaný olej. Vtedy sa môže stať, že po výmene bude motor trochu tichší. Ideálny stav je ten, keď po výmene žiadnu zmenu nepočuješ, lebo to znamená že predchádzajúci olej nebol ešte extrémne opotrebovaný.

 

Inak nedá sa všeobecne povedať že ktorá značka oleja je lepšia, alebo horšia. Treba porovnávať konkrétny olej, viskozitu a samozrejme technické listy olejov, a ani takto nepoznáme všetky parametre olejov, aby sme mohli objektívne porovnávať. Stále môže byť jeden olej dobrý pre jeden motor a druhý zase lepší pre iný motor. Tiež záleží na tom že kto akým štýlom jazdí, atď.

Motul samozrejme aj ako značka patrí medzi špičku a táto ich 0W-30-ka je podľa technických listov jeden z najlepších olejov v tejto viskozitnej triede. Háčik je ten, že nie je tak dostupný ako Shell alebo Castrol, a je o dosť drahší. Ja som ho po pol roku čakania kúpil za 11,50 € za liter, ale bežne ho vidím za nejakých 17 €.  To aj ten Millers je lacnejší...

 

Čo sa týka spotreby oleja, počítaj s tým, že ti to môže pár dcl spapať počas intervalu pri olejoch 0W-30, ale to je normálna vlastnosť, ktorá môže, ale vôbec nemusí nastať. Hlavne aby olej nebol nikdy pod predpísaným minimom. Keď si to sleduješ, nevidím žiaden problém. :-)

Čo sa týka reťaze, môže sa stať, že sa ti nebude tak často ozývať, záleží od toho aký tam máš olej teraz (hlavne viskozitu), ale skôr by som povedal že to bude bez zmeny. Ja osobne olej mením častejšie ako je povinný interval, lebo nejazdím šetrne, ani v ideálnych podmienkach, a aj preto dávam do motora vždy 0W, a s reťazou nemám zatiaľ žiaden problém (36500 km, r.v. 12/2011, reťaz pôvodná). Možno to je ale iba tým že mám automat a ten tú reťaz tak nezaťažuje. Neviem...

 

Čo sa týka brzdových platničiek a kotúčov, je to individuálne. Niekomu vydržia aj cez 100 tisíc km, niekto ich dokáže opotrebovať za 25 tisíc. Záleží od toho ako predvídavo jazdíš, a či sa snažíš brzdiť aj motorom.
Pri výmene oleja v servise kontrolujú vždy aj brzdové platničky (je to jeden z povinných úkonov v značkovom servise) a povedia ti v akom sú stave. Väčšinou ti povedia že ešte nejakých 5-10-15-20-30 tisíc ti vydržia (podľa toho ako sú opotrebované a koľko si na nich najazdila). Ak sa chodí s autom pravidelne do servisu, tak ťa nikdy neprekvapia s tým, že už musíš meniť ihneď, lebo to opotrebovanie je zvyčajne pomalšie ako je dĺžka servisného intervalu. Samozrejme ak nemáš auto od novoty, to môže meniť situáciu. Inak samotné platničky nie sú tak drahé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Shell a Castrol prej vyrabi turci,polaci a rumuni, k tomu bych moc duveru nemel, navic neexistuje test kterej olej nebo znacka jsou lepsi, proste vyhovuji norme a hotovo.Ja tam dal uz dvakrat Elf Excellium DID 5W 30 (made in France) a motor jede super, spotreba idealni, jsem spokojen.Dle meho nazoru je lepsi koupit vyssi radu oleje a nesetrit 30kc na litru u nejakyho fritaku :)

 

Baruska118: kotouce a brzdy neres to vrze na kazde fabii :)  Desticky se meni kdy je treba, na to neni interval, obvykle vydrzi cca 60tiskm ale na to by te meli upozornit ve skode kdyz delaji inspekcni servis :kol-28:

Editováno: , autor: Pitrsman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Baruška118 : Ještě by nebylo špatné vyměnit palivový filtr, doporučuju filtry od firmy Bosch. Ivan Horváth ti řekl všecko správně, určitě nejen já sním souhlasíme. Určitě kup olej 5W-40, já bych to viděl na ten Mobil 3000 X1 5W-40, olejový/palivový/ od firmy Bosch. Svíčky..tak ty ti řeknou v autorizovaném servise podle VIN čísla jaké by tam měly být. (4ks) PS. Jinak by nebylo špatné udělat složku v oddílu Vaše Fabie II. :) Mužeš nám ji představit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Až na ten olej súhlasím. Keď už Mobil, tak Mobil1. Doporučujem radšej ten New Life 0W-40. Aj na stránke Mobilu je primáne doporučovaný pre benzínové motory VAG a pre schválenie VW 502.00. Tu je zoznam a čísla dielov, pod tým aftermarket alternatíva.

 

Sviečky: 03F 905 600 A

NGK: IZFR6P7 (Order No. 97153)

 

Olejový filter: 03C 115 561 D

od MANN: W 712/91

 

Kabínový filter uhlíkový: 6R0 819 653

MANN: CUK 26 010

(treba si overiť číslo, lebo robili sa TSI aj s menším filtrom)

 

Vzduchový filter: 6R0 129 620 A

MANN: C 15 008

 

Palivový filter: 1K0 201 051 K (neviem na 100%, ešte som ho nemenil)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jasně že Mobil 1. Ivane, mám HTPčko 12V BZG, 2008. První olej co tam byl, byla 10W-40 co tam dal výrobce. Po roce na servise ho tam dali taky, a na garančce po 2 letech taky 10W-40. To jsem vlastně najel v té době 6 tisic ročně. Po záruce si dělám servis sám a dávám 5W-40 od Shell. Měním max co 10 tkm, nyní najeto 38 tisic. Myslíš, že při přechodu na výše zmíněný Mobil 1 0W-40 by mohl nastat nějaký problém, nebo.. víš jak, to už by byl 3 typ oleje v motoru. Měním zásadně  na podzim,před zimou, což by právě ta 0W-40 byla super. Ale co v létě? Auto jezdí 90% okresní cesty,rovinky.. 10% město Ostrava.

Editováno: , autor: Richiis
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jasně že Mobil 1. Ivane, mám HTPčko 12V BZG, 2008. První olej co tam byl, byla 10W-40 co tam dal výrobce. Po roce na servise ho tam dali taky, a na garančce po 2 letech taky 10W-40. To jsem vlastně najel v té době 6 tisic ročně. Po záruce si dělám servis sám a dávám 5W-40 od Shell. Měním max co 10 tkm, nyní najeto 38 tisic. Myslíš, že při přechodu na výše zmíněný Mobil 1 0W-40 by mohl nastat nějaký problém, nebo.. víš jak, to už by byl 3 typ oleje v motoru. Měním zásadně  na podzim,před zimou, což by právě ta 0W-40 byla super. Ale co v létě? Auto jezdí 90% okresní cesty,rovinky.. 10% město Ostrava.

 

Kým dodržíš schválenie VW 502.00 a meníš olej včas, dovtedy tam môžeš dávať pri každej výmene iný olej, problém nebude žiaden. Predpokladám že jazdíš skôr krátke trasy, takže pre teba bude 0W olej viac než ideálny.

Samozrejme pri výmene je najlepšie vypustiť čo najviac starého oleja, aby ho v motore zostalo čo najmenej. Sú na to triky ako to spraviť. Niekto olej zároveň odsáva z hora (existujú na to odsávačky), niekto po vypustení motor pretoči, aby vytiekol ten zbytok, ale to píšem iba na okraj, ak si perfekcionista a chce sa ti tým hrať.

 

Inak ja osobne už mám v motore tiež tretí typ oleja a tento alebo budúci mesiac budem meniť za štvrtý. Začal som s fabrickým, čo je nejaký Castrol alebo Shell 5W-30, potom Castrol EDGE 0W-30 (bol zároveň ACEA C2, C3 - nie práve ideálny olej pre benzínový motor), a potom som dal 3x Mobil1 New Life 0W-40. Ďalší olej bude Motul 8100 X-Lite 0W-30. Dokonca teoreticky je možné že prvý krát som mal namiesto Mobil1 v motore niečo iné, lebo tam som pri výmene nebol a vraj mi tam naliali celé 4 litre, ale to už nikdy nezistím. Inak olej vždy menený v značkovom servise.

Editováno: , autor: Ivan Horváth
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Baruško, kupovala si ty oleje a filtry samostatně? A kde budeš dávat auto? Pokud do autorizovaného servisu tak budeme Ti držet všichni palce,ať tu práci neošidí! Budeme se těšit na fábku ve složce Vaše Fabie II.

Ivane : S autem se jezdí krátké trasy, ale nikdy se nejezdí takový styl z ulice do ulice. Vždy je trasa dlouhá minimálně 8 km. Ano jsem detailista,když se jedná o čistotu motoru.

U výměny oleje jsem přetočil auto jednou, ale známý mi říkal, že to je nejhorší věc jakou jsem mohl udělat, tak od té doby to nedělám. Klasika..projet auto aspoň 20 kiláků, po zahřátí tomu šlapat na krk, vjedu na nájezdy a hned lezu pod auto, otáčím šroub a nechám kapat.

Editováno: , autor: Richiis
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Keď poriadne mrzne vonku, tak aj 15 km môže byť málo. Jedna vec je totiž teplota vody, iná zase samotná teplota oleja. Na tieto kratšie trasy sa 0W v zime určite hodí.

Inak s tou výmenou by som to ani ja nepreháňal, ale spomenul som to ako opciu. Ja osobne olej mením vždy skôr, takže aj keď mi zostane niečo zo starého oleja v motore, ten nie je tak extrémne opotrebovaný aby to nejak výrazne degradovalo nový olej s ktorým sa zmieša.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hoši ja sa čudujem že zrovna tie filtre neriešite v autorizáku . Každý rozumný predajca dá na skladové veci 20%  zľavu a to na filtre , sviečky , kotúče a podobný tovar . Potom to už nie vždy vyzerá cenove tak zle . A zrovna B a D olejové filtre by som iné ako origo neriešil , áut čo po prehliadke na donesenom filtre začali klepať pár poznám , palivové detto , na vzducháči ak je kvalitný a nezbortí sa nie je čo zkaziť ... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

surky, pred poslednou výmenou som objednal rovno 2 filtre MANN (ekvivalent k D) a nakoniec mi predajca poslal za cenu tých MANNov originálne od VAG.
Inak aj keď dá autorizovaný servis zľavu na skladový tovar, stále sú drahší. Samozrejme rozdiel bude už iba nejaké to euro, prípadne pár €, ale keď sa snažím znížiť náklady na oleji, tak prečo ich neznížiť aj na filtroch? Čo sa týka ostatných vecí, tak pri dá sa takto ušetriť naozaj dosť veľa €. Pozri si napr. ceny platničiek alebo kotúčov, a potom pochopíš prečo ľudia nakupujú cez internet. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hoši ja sa čudujem že zrovna tie filtre neriešite v autorizáku . Každý rozumný predajca dá na skladové veci 20%  zľavu a to na filtre , sviečky , kotúče a podobný tovar . Potom to už nie vždy vyzerá cenove tak zle . A zrovna B a D olejové filtre by som iné ako origo neriešil , áut čo po prehliadke na donesenom filtre začali klepať pár poznám , palivové detto , na vzducháči ak je kvalitný a nezbortí sa nie je čo zkaziť ... 

To sa im dáva zľava 20%, keď si dávajú maržu min 100% ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

o maržiach by som veľmi nepolemizoval ,  autorizovaný servis má trošičku iné náklady ako garážník ktorý neodvádza nič , nemá diagnostiku a prípravky ...

 

 

autorizák platí etku , elsu , revízie zdvihákov , vasku , každoročne kopec prípravkov , školenia  , priestory , systém a iné pičoviny nariadené škodovkou  .... s tohto poctivý servis platí možno pätinu , nepoctivý neplatí nič ... o ostatných veciach , kvalite či nekvalite si polemizujte medzi sebou 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty si myslíš že si servis nastavuje ceny ako chce ?  všetko je určené dodávateľmi škodovkou a pod . , niečo kolíše , niečo drží cenu roky ... neviem v piatok som riešil vodítko nárazníku na starý avensis , ten 25cm plast stojí od nich 50€ , rovnaké vodítko na fabiu 4euro ,  to je tiež polemizovanie ako beta s p...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemiešaj hrušky s jablkami. Toyota je japonská značka a ceny súčiastok sú nastavené podľa toho. A samozrejme je to drahé, ale keď si kúpim japonské auto, tak s tým počítam, že keď sa náhodou niečo poserie, tak nový náhradný diel bude veľa bubákov.

A stále platí to čo som povedal. Náhradné diely a hlavne náplne v značkových servisoch sú predražené. Mňa ako zákazníka nemusí zaujímať prečo. Keď chcem ušetriť, tak kúpim ten istý originálny diel cez internet, prípadne môžem si vybrať ešte nejaký aftermarket za ešte nižšiu cenu. Ja nemienim sponzorovať vyčančané značkové autosalóny a servisy. Som ochotný primerane zaplatiť za ich prácu, nič viac.

Editováno: , autor: Ivan Horváth
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ivan Horváth:Toyota je japonská značka a ceny súčiastok sú nastavené podľa toho. A samozrejme je to drahé, ale keď si kúpim japonské auto, tak s tým počítam, že keď sa náhodou niečo poserie, tak nový náhradný diel bude veľa bubákov.

 

Neni pravda, skoda to ma pomalu to sami drahe, jdi na warforum.cz do sekce auto moto a naklovej tam co jsi rekl tady, uvidis tu reakci :)

Staci se tam zminit ze skoda je levna a ma levnejsi dily a hned se do tebe pusti :)

 

Kdyz jsem ale vzal renaulta Clio nebo Hiujundeee i20 ceny byly oproti 2 Fabii hodne podobne

Editováno: , autor: Pitrsman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...