Přejít na obsah

Výměna chladící kapaliny


pavel11

Doporučené příspěvky

Ahoj chci vyměnit chladící kapalinu , v dílenský příručce se píše při studeným motoru, ale to vytečou asi 2 litry a zbytek z pěti tam zůstane ( vyzkoušeno ). Když to budu vypouštět při teplým , tak termostat sice bude otevřený ale po chvilce se zavře a nové kapaliny doleju stejně jen 2 litry. Motor 1,2 Htp Fabia II. Poradíte ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky se na to pomalu chystám. Motor 1.6 BTS. G12++ i destilku už mám, jen nevím, jak na to. Dílenskou příručku pro tento motor jsem nikde nenašel. Platí také "Otočit výpustným šroubem na chladiči doleva a vytáhnout dozadu, případně nasadit na hrdlo výpustnou hadici" ?

Také se musí demontovat snímač teploty chladící kapaliny ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych to tedy shrnul. Prosím o případnou opravu nebo doplnění

 

Vypuštění

Práce provádíme nejlépe na studeném motoru

Potřebné vybavení: předepsaná chladící kapalina, destilovaná voda, nádoba na zachycení min. 5 litrů staré kapaliny, hadice na případné usměrnění proudu kapaliny, šroubovák pro demontáž spodního krytu motorového prostoru

 

1. Otevřít uzávěr chladící kapaliny na vyrovnávací nádobce

2. Demontovat spodní kryt motorového prostoru

3. Postavit pod motor zachycovací nádobu

4. Otočit výpustným šroubem na chladiči doleva a vytáhnout dozadu, případně nasadit na hrdlo pomocnou hadici

 

Naplnění

1. Odstranit případnou pomocnou hadici, zašroubovat výpustný šroub chladící kapaliny

2. Demontovat snímač teploty chladící kapaliny (neplatí pro motor 1.6)

3. Chladící kapalinu pomalu nalévat, až začne být vidět v otvoru pro snímač chladící kapaliny (neplatí pro motor 1.6)

4. Namontovat snímač teploty chladící kapaliny  (neplatí pro motor 1.6)

5. Chladící kapalinu pomalu naplnit až na značku "max" na vyrovnávací nádržce

6. Uzavřít vyrovnávací nádržku

7. Nastartovat a nechat motor běžet do doby, než se rozběhne ventilátor

8. Zkontrolovat stav chladící kapaliny a případně doplnit. U zahřátého motoru musí být hladina chladící kapaliny na značce "max", u studeného motoru mezi značkami "min" a "max"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Takže jsem to vyřešil následovně - Kapalinu jsem vypustil z kohoutku na chladiči  , sundal jsem snímač teploty , protáhl jsem tam gumovou hadičku kam až to šlo a vypustil . Vyteklo celkem asi necelé 4 litry kapaliny. Doplnil jsem originál škoda G13 cena za litr asi 120Kč.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Vlastnim Roomster, motor 1.2 HTP CGPA.
V autoservise mi doliali asi liter chladiacej kvapaliny G12 PLUS, ale
v manuali k autu som sa docital, ze by sa mala dolievat kvapalina
G12 PLUS PLUS (s dvoma plus).
Farba kvaplin vyzera byt rovnaka.
Nevadi to alebo by som mal radsej kvapalinu nechat vymenit za G12 PLUS PLUS ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mezi G12+ a G12++ je jeden jedinej rozdíl - ta ++ je koncentrovanější, než "jednoplus". Běžně se na obale G12+ píše, že se nemusí do chladiče už dál ředit a pokud se použije "tak jak je", má teplotu tuhnutí -40°C. Obal s nápisem G12++ pak obsahuje koncentrát jinak stejný kapaliny, takže na koncentraci stejnou s kapalinou G12+ se musí přiředit - nejlíp destilovanou vodou, stačí technickou.

 

Anebo, pro oživení už používanýho a částečně vyčerpanýho roztoku v motoru, stačí dolít jen trochu koncentrátu namísto odebrání většího množství starýho roztoku a jeho nahrazení stejným objemem "správně naředěný" nový kapaliny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

A když sem do nádržky u studenýho motoru dolejval krapet destilovaný vody takže na výšce haldiny přibylo tak 8mm a trochu sem to přehnal takže teď mam hladinu tak 4.5mm výš než  je ta černá ryska MAX?

 

A ještě jedna. Všimnul si někdo, že ten černej potisk značení hladiny MIN a MAX jde docela ochotně dolu z nádobky.

Někde nehtem a někde dokonce i setřít prstem? Po dvou letech od novýho auta sem si toho všim, že se nen černej potisk nějak ztrácí.

 

 

51kW CGPA

post-85140-0-39915800-1443435118_thumb.j

Editováno: , autor: Mr.Pavka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 měsíce později...

Zdravím, měl bych následující dotaz. Před nedávnem jsem v Německu kupoval Škodu Fabii 1,2 HTP 44 kw, rok 2011. Všimnul jsem si, že na autě jsou nalepné různé servisní štítky od Renaultu. Ptal jsem se proč a majitel říkal, že u nich v městečku je značkový servis pouze Renault a že tam jezdí skori všichni od nich.

 

V nádržce chladící směsi je proto zelená nebo modro zelená směs, kterou prý dává Renault. Mám se touhle chladící směsí nějak znepokojovat nebo je to jedno ? Většinou jsem viděl ve škodovkách barvu červenou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určite by som menil tú chladiacu kvapalinu a to na 2x. Najprv daj iba čistú destilovanú vodu na prepláchnutie (trocha s tým aj jazdi, len pozor aby ti nezamrzla) a až potom originál G13 od VAG zriedenú v správnom pomere. Motorový olej by som v takomto prípade tiež hneď vymenil, lebo ani Allah nevie, že čo tam v Renaulte naliali ak ani na správnej chladiacej kvapaline si nedali záležať. A ak už má auto viac kilometrov (cez 100 tisíc), nebude od veci vymeniť ani olej v prevodovke a určite ak nevieš s určitosťou že to bolo robené, tak vymeň aj brzdnú kvapalinu.

Editováno: , autor: e1.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak olej je tam na štítku napsaný 5W-40, takže ok, ale už ho mám nakoupený a všechy filtry k tomu, takže na to se chystám+svíčky.  To je základ po koupi ojetého auta, ale tu chladící kapalinu jsem nikdy neřešil.

 

Včera jsem byl kvůli tomu se zeptat v jednom servisu u nás a tam mi zase řekli, at to neřeším, že to stejně funguje všechno na stejné bázi a že je to jen hra s barvičkama. Akorát prý červená má interval výměny cca 5 let a zelená cca 2-3 roky, no tak nevím no :-)

Editováno: , autor: ski1961
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...