Přejít na obsah

Columbus - kde je informácia o dopravných obmedzeniach (zápchy, havárie, uzavreté cesty...)


Doporučené příspěvky

Po prvých 1000km bojujem s návodmi k infotainmentu, hľadám v nekonečných menu kde sa dá čo nastaviť a zisťujem že množstvo nastavení alebo kontroly, ktoré sú bežné v iných navigáciách neviem nájsť.

Prosím skúsenejších o radu s navigáciou Columbus:

dotaz 1/ ako zistím, že navigácia získava aktuálne správy o dopravných obmedzeniach?

- dúfam že toto nie je viazané na nejakú registráciu a vytvorenie užívateľa ale funguje vždy bez všetkých priblblých aplikácií v telefone

 

dotaz 2/ ako zistím, kde sa dopravné obmedzenia nachádzajú a čo sa tam stalo

- u iných navigácií je vždy ikona ktorá zobrazuje či je príjem dopravného spravodajstva aktívny - či už TMC rozhlasového vysielania alebo z internetu, pritom navigácia zobrazuje zdroj správ - napríklad prevádzkovateľa TMC od ktorého čerpá alebo "live" ak je to z internetu

- u iných navigácií sa zobrazujú dopravné obmedzenia na navigovanej trase alebo v okolí. po kliknutí na doprevné obmedzenie sa zobrazí mapa, popis obmedzení (napríklad havária kamionu) a časová strata ktorú toto obmedzenie predstavuje

- u iných navigácií je možnosť zvliť obídenie takéhoto obmedzenia aj ručne, navigácia potom prepočíta novú trasu a porovná rozdiel v čase

 

dotaz 3/ kde nájdem popis trasy - itinerár so vzdialenosťami, popisom odbočení a smerov?

 

dotaz 4/ kde nájdem POI / body záujmu ? napríklad čerpacie stanice, atrakcie, nemocnice, obchody, servisy Škoda bez toho aby som musel vypísať komplet názov daného bodu záujmu.

- u iných navigácií stačí kliknúť ikonu hľadať a vybrať ikonu čerpacej stanice alebo nemocnice a systém nájde podľa vzdialenosti všetky dané body záujmu okolo.

 

dotaz 5/ vypnutie hlasovej navigácie - to fakt musím do tretieho menu a tam na "prepínači" kliknúť že nechcem hlasovú navigáciu? Často ju chcem vypnúť len na pár minút keĎ sú napríklad zaujímavé informácie v rádiu a potom ju zase zapnúť. u iných navigácií je ikona hlasu vždy priamo na mape

 

Díky moc za pomoc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1. Jedná se o OIV, takže je potřeba datová SIM, info o dopravě (nehody, hustota) i počasí je získáváno ze serverů VAG na internetu. Je třeba registrace infotainmentu - podle asistenta. Dále platit službu Skoda Connect.

2. TMC není u OIV podporováno.

3. U předchozího Columba byla položka "Trasa" ihned po zahájení hledání trasy, pak někde dole na liště na mapě.

4. Body zájmu lze vybírat v menu. S importem vlastních POI jsem neuspěl, dál se nesnažil.

5. Na liště mapy by měla být hlasitost navádění - lze ztlumit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky za info - dnes ráno som pochopil, že proste toto auto bez registrácie má len polovicu funkčnosti zo zaplatenej ceny...

 

body zájmu som nenašiel - musím do hľadania písať napr. "čerpacia stanica" ale môže to byť tiež spojené s tým, že používam profil HOST bez registrácie.

cez víkend zresetujem nastavenia z predajne a urobím asi registráciu.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

3/ trasa sa zobrazuje po dotyku prstom vpravo a posunutí doľava.

Zobrazuje však len štart, cieľ, priechodzie body a potom nejaké POI - netuším preoč práve reštaurácie po ceste ???

prekážky a obmedzenia neviem skontrolovať, keďže ako hosťovi sa mi toto nezobrazuje

v každom prípade itinerár - odbočky a smerovky táto navigácia nevie

 

4/ body zájmu som objavil. Sú to malé farebné bodečky tesne nad klávesnicou ktorou sa zadávajú názvy vyhľadávaných cieľov. Myslel som si že to je nejaká deliaca bodkovaná čiara obrazovky ale po nasadení okuliarov a z blízka som zistil že tam je ikona McDonalds a OMV. No super - to sa fakt podarilo programátorovi.

Defaultne sú tam nejaké body, po otvorení ponuky preferované ciele kde je asi 50 rôznych POI (všetky značky benzíniek, hotely, nemocnice, polícia, pošta, bankomaty, jednotlivé banky, hotelové siete a podobne) sa dajú tieto preferovať ich aktiváciou. Zobrazuje sa však vždy len 6 posledne navolených. Ikony sú tak malé, že je potrebné stlačiť ikonu a čakať čo systém ponúkne - napríklad nemocnice ponúkne "nemocnice v okolí" a pod tým zoznam podľa vzdialenosti

táto ponuka v manuále nie je popísaná vôbec

 

5/ hlasitosť je tak ako píše jirka vyššie

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 měsíce později...
V 29. 6. 2022 na 4:58, bouchy napsal:

1. Jedná se o OIV, takže je potřeba datová SIM, info o dopravě (nehody, hustota) i počasí je získáváno ze serverů VAG na internetu. Je třeba registrace infotainmentu - podle asistenta. Dále platit službu Skoda Connect.

Mohu poprosit o nějaké nasměrování, jak spustím asistenta pro registraci? Na webu mi škoda stále nabízí ke stažení aplikaci. To je ono? Potřebuji aplikaci pro registraci?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

I OIV podporuje TMC, viz. Info  přímo ze Škodovky:

 

Nová Octavia je vybavena poslední generací infotainmentů které s navigací obsahují i služby ŠKODA Connect, konkrétně Infotainment Online který rozšiřuje palubní navigaci o online služby, jako Dopravní informace online nebo Výpočet tras online. Tyto služby fungují obdobným způsobem jako RDS-TMC ale na rozdíl od nich jsou zprostředkovávány skrze datovou síť a mají více zdrojů, než jak je tomu u RDS-TMC, ty u nás dle informací oficiálně zastřešuje pouze ŘSD.
I přes tento fakt naše palubní navigace dokáží RDS-TMC přijmout a zpracova
t.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak pánové ze škodovky mají asi špatné informace.

ŘSD síce zastrešuje v ČR tieto informácie. Ale napríklad Rádio Dálnice v ČR vysiela množstvo iných a podrobnejších informácií v TMC než ČRO, ktorý čerpá dáta podľa dopravného hlásenia z ŘSD. ČRO má v TMC veľmi obmedzené informácie, na 95% len info o dlhodobo uzatvorených cestách, málokedy správy o aktuálnych obmedzeniach premávky.

ale nebavíme sa o česku pretože dnes nejazdíme len v česku.

V rakúsku ORF v TMC má veľmi presné dáta pri dlhoročnej spolupráci medzi ORF, rakúskou políciou a záchranárskymi zložkami. Podobne v Nemecku. Takže TMC zďaleka nepatrí do starého železa.

Otázkou zostáva, či text "I přes tento fakt naše palubní navigace dokáží RDS-TMC přijmout a zpracovat" znamená, že v momente, kedy skončia predplatené služby Connect - buď po roku tak ako ich máme predplatené na slovensku, alebo proste ich nedostupnosťou v dátovom priestore ako sa to u škodovky občas stane - automaticky fičí navigácia podľa TMC. U predošlého auta a taktiež napríklad u Garminu som si to mohol vybrať - ani v jednom prípade služby nefungovali z dvoch rôznych zdrojov v rovnakom čase - a videl som na výpise udalosti, z akého zdroja je táto informácia poskytnutá. U Garminu je možné dokonca si vybrať pri dostupnosti viacerých TMC zdrojov si vybrať. Garmin má tiež napríklad doživotné predplatenie zdrojov TMC v krajinách, kde nie je TMC poskytované zdarma, napríklad Francúzsko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...