Jump to content
novak8791

Vliv rozmeru pneu a kol na komfort

Recommended Posts

Hmm, přesně jak píšes Plzeňáčku, souhlasím že hraní si s tlakem pneu stojí za hovno.

Co se mě stalo, mám pneu 215/55/17XL Conti TS850P vzorek cca 7mm. No a v pátek jsem jel pořádně naložený pneu jsem tedy dofoukal na asi 3.0bar dle víčka.

Vše ok, v neděli jsem jel prázdný přes Bílou (silnice se nesolí, zákaz vjezdu nad 12tun kvuli ledovce) byl to celistvý led a při malém manévru jsem málem skončil ve škarpě, takový smyk jsem dlouho nezažil, naštestí ESP a anděl strážný zaúřadovali. Zastavil jsem a hned mě bylo jasné co je asi špatně, odpustil jsem kola asi na 2.4 (podle návodu) a světe div se, sup drží jak přibitý, vím v mojí situaci to byl extrém, ale i tak....

Za mě tedy s tlakem pneu moc neexperimentovat😐

• Upvote 2

Ja mam tlak cca 2,4 a urcite by som nesiel uz vyssie. Hlavne na mokrej a zladovatenej vozovke je to nebezpecne. Maksie pneu maju jednoznacne lepsiu prilnavost ako tvrde. 

• Upvote 1

Já s tlakem nijak exeperimentuji, to bych dle mého musel každý týden foukat jinak, nebo-li na jiný tlak.  Mam 17” na 2,7 a za mě to je OK, není to o domnelem komfortu či vysnenych jízdních vlastnostech a celkovému podřizovat bezpečnosti jízdy. I při tak vysokém tlaku pro některé, nepocituji u svého supa žádný úbytek na komfortu jízdy, či změnu jízdních vlastnosti, kterou bych jakkoliv zaznamenal, kdyby tomu tak bylo, tak nefoukam na 2,7 ale na 2,4. Ba co víc u 17” kol mám tlak 2,7 uvedeny na vicku výrobcem jako jeden z možných tlaku pro uvedenou velikost kol. Nevím co mate uvedeno k tlaku VY,  ale já mám základní minimální tlak u 17” tak u 18” 2,4.

Co vím a je mi známo, tak u zimních pneu se doporučuje foukat o 0,2 více než je předepsaný tlak, z důvodu jeho úbytku, budu-li vycházet toliko z minimálního tlaku, jsem na nějakých 2,6. 

5F1361C2-D656-4888-ABF9-772FCCE3C03B.jpeg

Edited by Cidling

V 20. 12. 2019 na 21:43, Cidling napsal:

Jo s tou šíři disku to tak nějak bude, já třeba sleduju i malinko měkčí 17” se zimními při šíři 215 na disku 6.5J než letní 215 na disku 7.0J. Ano jistý vliv na to bude mít i letní vs. zimní pneu, ale i tak jsou dvě stejně velké pneu na dvou jiných discích tedy jiné širé. Ono celkově kola a hlavně použité pneu jsou alchymie komfortního provozu a někdy by mě zajímalo jak k tomu, jaké kola dat na jaký model vždy dojdou. Yeti používal jak pro 215 tak pro 225 šíři 7.0J, Karoq u 19” pro 225 má 8.0J, Octavia 3 v 17” pro 205/50 používá disk širé 6.0J a Scala pro 205/50 v 17” už 6.5J a v 18” 205/45 dokonce 7.0J.  Čím je disk širší tím je i širší pneu, je roztazenejsi, což lze dobře sledovat třeba u Octavy 3 při 16” kolech 6,5J a 6,0J dvě stejně pneu 205/55 každá na uvedeném jinak široká. 
Pri použití disku o šíři 7,5J by mohlo dojít k možnému zlepšení komfortu, ale podle tabulek doporučených pro pneu 235/45/18 je disk širé 8,0J optimální a 7,5J je uváděn jako minimální širé pro uvedenou pneu.  

Vyskusane disky 18 so sirkou 7,5J. Oproti sirke 8J jednoznacne citelny rozdiel. Pohodlnejsie auto.