Přejít na obsah

Sněhové řetězy


hudra

Doporučené příspěvky

  • o 8 měsíců později...

Zkoušel jste někdo dát řetězy na themista 225/40 R18 ?  Mám takové zimáky a ve VTP nemám ani u jednoho rozměru (včetěně 18") uvedenou poznámku "nelze se sněhovými řetězy".

U octávky to u 17" a širších rozměrech 15" a 16" uvedeno.

Jezdím často na hory, tak bych to potřeboval vědět. Na nějekou homologaci prdím, potřebuju něco, abych se s tím vyhrabal, ono uplně bude stačit DSG,  natož když nebudu moci dát řetězy.

Zajímá mě reální zkušenost, jestli někdo zkoušel koupit normální řetězy za 6-7 stovek a dát je na to, jestli nedřou nebo tak ... ?  Sehnat se dají bez problémů, ale zbytečný vyhodit peníze, když nebudou ani trochu pasovat ... 

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

@ziza23  No právě řetězy se prodávají, nikde v TP nic "zakázaného" není ani u 18" ... tak nevím. 

Půjdu do levnějších, použiji je max 1x za rok a ty bývalé na 15"/16" kola koupi táta na nové toledo v roce 99 a loni jsem s nima jezdil na touranu po Krkonoších bez jediného problému :-) pokud pominu to, že už jsou narezlý  :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Kluci, znovu to oživím, protože jedu na hory a tam kde budu bydlet musí být řetězy když napadne sníh...

Takže můj dotaz je stejný, třeba někdo poradí - zkoušel jste někdo řetězy na Superbu R18? Vím že doporučené to není, jde mi o reálnou zkušenost. Stále mám v hlavě to, že kola jsou vždy dělaná tak, aby ať 16" 17" a nebo 18" měly rozměr disku + pneumatiky vlastně stejnej celkovej průměr (proto 18" mají profil 40 a 17" profil 45...)

Díky za nějaké konstruktivní rady, čemu by to mohlo eventuelně vadit ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, CentriFUGA napsal:

Kluci, znovu to oživím, protože jedu na hory a tam kde budu bydlet musí být řetězy když napadne sníh...

Takže můj dotaz je stejný, třeba někdo poradí - zkoušel jste někdo řetězy na Superbu R18? Vím že doporučené to není, jde mi o reálnou zkušenost. Stále mám v hlavě to, že kola jsou vždy dělaná tak, aby ať 16" 17" a nebo 18" měly rozměr disku + pneumatiky vlastně stejnej celkovej průměr (proto 18" mají profil 40 a 17" profil 45...)

Díky za nějaké konstruktivní rady, čemu by to mohlo eventuelně vadit ?

Pedběhu, blatníku, tlumičům...bude záležet i na tom, jestli je nasadíš jen na vyjetí kopce nebo s nimi budeš muset jezdit delší dobu, jestli budeš mít auto naložené po střechu nebo poloprázdné, apod. Univerzální odpověď Ti dává svým (ne)doporučením Škoda, tam víš, že chybu neuděláš, ale pokud chceš jít jinou cestou, musíš si to ověřit sám.

Nejlepší vyzkoušet, prt. jedině tak budeš vědět.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tááákže jsem to zkusil dnes nakonec s řetězy na 16", nasadil jak by měly být, jen vepředu jsem je samozřejmě kvůli velikosti nestáhnul, ale to při stání na místě a zkoušení nevadilo.

Vejde se to všude, při jízdě rovně uplně v pohodě, akorát při uplně plným rejdu by to teoreticky lehoulince mohlo škrtnout plastový podběh, nicméně s uplně plným rejdem se v podstatě nejede a stačí 2mm od plného rejdu a už to má zase místa habaděj ... ničemu jiménu to vypadá nevadí ... 

 

@mischicka potřebuji to na vyjetí 2km kopce, takže snad to bude OK, objednám přímo na 18" a vyzkouším, teď je naštěstí takové počasí, že to jde vyzkoušet i u nás ve městě kolem baráku a nebudu brousit asfalt. Tak dám pak info, jak to dopadlo při ostré jízdě ... auto bude naložené tak normálně 3 lidi a věci na 3 dny, takže spíš na zadek, takže se předek ba naopak může o nějakej nepatrnej mm zvednout :-)

 

Beru to tak. že škoda řetězy doporučuje jen do rozměru 17", nicméně u octávky je třeba u 17" jasně napsáno, že s řetězy NELZE POUŽÍT ...tady není nic, takže když to vezmu tak, že si auto půjčím ve firmě, návod nedostanu a prsknu je tam, měly by se tam vejít ... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to tu ještě oživím věděckým výpočtem :-)

DLE TP superba tam kromě jiných atypických pneu může být toto:

16" 205/55, dísk 7", ET45 i ET50

17" 225/45, disk 7" i 7,5" ET49

18" 225/40, disk 7,5", ET46

 

Vezmu li kalkulačku a budu počítat, že celý průměr kola se skládá s 2x výšky pneumatiky + průměru disku takto:

16"  x2,54cm = 40,64cm disk, pneu 20,5 x 55% = 11,275cm, celkem: 2x11,275 + 40,64 = 63,19 cm celkový průměr disku a pneumatiky

17"  x2,54cm = 43,18cm disk, pneu 22,5 x 45% = 10,125cm, celkem: 2x10,125 + 43,18 = 63,43 cm celkový průměr disku a pneumatiky

18"  x2,54cm = 45,72cm disk, pneu 22,5 x 40% = 9cm, celkem: 2x9 + 45,72 = 63,72 cm celkový průměr disku a pneumatiky

 

Tudíž rozdíl mezi 16" a 18" je na celém průměru kola pouze 53mm, mezi 17" a 18" dokonce jen 29mm. Tudíž opravdu velmi malý rozdíl.

 

Druhým aspektem může být šíře disku a ET.

Nebudu-li se zabývat 16" x 7J kolem, ale budu brát jen R17 a R18 v šíři 7,5J tak jsou kola shodně široká, mají shodně širokou pneumatiku a dokonce u R18" je o 3 mm menší ET, tudíž je kolo o 3mm vylezlé více ven z podběhů.

 

Díky tomuto tedy nevidím důvod a rozdíl v tom, jestli se řetězy nasazují na na originální 17" nebo 18" kola :-)

 

Takže řetězy dnes objednávám a v pondělí až přijdou bude zkušební jízda, abych mohl tyto papírové výpočty potvrdit a nebo vyvrátit, že se tam řetězy prostě nevlezou :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...