Přejít na obsah

Climatic VS. Čelní sklo


A4Y2IQ1

Doporučené příspěvky

Měl bych dotaz ohledně klimatizace...Mám 1.2. HTP ( viz. ) modelový rok 2011. Když se podívám na čelní sklo, tak přesně uprostřed je směrem od zpět. zrcátka dolů, zhruba do půlky skla "čárka", stejná jako na zadním skle pro rozmrazování. Nějdřív jsem tomu nevěnoval pozornost a říkal si, v čem mi to asi v zimě pomůže. Vypozoroval jsem ale, že pokud venku prší, nebo je po dešti a začne se zamlžovat čelní sklo, tak hned po spuštění ofuku na předek se spustí i klima, která to hned rozfouká. Pokud zamlžené není, můžu mít větrák na kolik chci a klima nic....je to tak správně? Má s tím ta "čárka" něco společného, v manuálu jsem nic nenašel....Díky za rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Buďto tam bude někde čidlo na vlhkost vzduchu a nebo to má třeba jenom tupě naprogramované, např. po použití stěračů do půl hodiny při otočení táhel na sklo začít odvlhčovat. Je to ale tak nebo tak zajímavá kravinka.

Editováno: , autor: bojler
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Climatic 1x teplota (u ovládacího panelu), Climatronic 3x teplota (ovládací panel, nahoře, dole) a jednou intenzita světla. Navíc je ještě čidlo venkovní teploty. O vlhkosti jsem nikdy nic neslyšel, ale to neznamená, že tam není.

Každopádně u Climatronicu už u prvního Superbu bylo rozebíráno, že se nově sleduje i teplota na výparníku:

"Řídicí jednotka klimatizace dostává signál od motoru stěračů. Jestliže stěrače běží,

– zvýší se otáčky ventilátoru topení,

– přestaví se mísicí klapka tak, aby se zvýšila teplota vzduchu, který je veden do prostoru pro cestující,

– nastaví se distribuční klapka tak, aby šla větší část vzduchu k přednímu sklu,

– zapne se (podle potřeby) kompresor klimatizace."

Možná jenom tohle přihodili i ke Climaticu.

Editováno: , autor: bojler
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Mám zkušenost takovou,že Climatic u FII Facelift se zapne vždy,když se nastaví ovládání ofuku na přední sklo. Jakmile se přepne do jiné polohy,Climatic se vypne. Vlhkost,otáčky ventilátoru,teplota,ani nic jiného na to nemá vliv. Alespoň co jsem vypozoroval (zkoušeno za různých venkovních teplot a vlhkosti). No a v manuálu o tom není ani čárka. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Mám zkušenost takovou,že Climatic u FII Facelift se zapne vždy,když se nastaví ovládání ofuku na přední sklo. Jakmile se přepne do jiné polohy,Climatic se vypne. Vlhkost,otáčky ventilátoru,teplota,ani nic jiného na to nemá vliv. Alespoň co jsem vypozoroval (zkoušeno za různých venkovních teplot a vlhkosti). No a v manuálu o tom není ani čárka. ;)

Tak, tak. Jakmile se u Climaticu pustí ofuk okna, tak se sama spustí klima a zablokuje se tlačítko vnitřního okruhu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Dámy a pánové z Mladé Boleslavi - tak co je s tím zapínáním Climatic při ofuku skla?

Je tam čidlo vlhkosti nebo proč to tak je a jak se to dá vypnout?

Než jsem vypozoroval, že se klima automaticky zapne při otočrní knoflu na okna, myslel jsem si, že s ní něco je - ale i tak mně to pěkně s..e

A jak jinak - v návodu ani čárka jak už tady někdo zmiňoval..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Senzor vlhkosti má napr. 4-zónový Climatronic. Je umiestnený v držiaku spätného zrkadla a meria vlhkosť vzduchu, teplotu čelného skla a teplotu interiéru. Ak na základe týchto 3 údajov vyhodnotí, že existuje možnosť zahmlenia čelného skla tak automaticky zvýši výkon kompresoru klimatizácie a otáčky ventilátora. Zároveň je prúd vzduchu (ofuk) presmerovaný na sklá. Vychádza sa z jednoduchého faktu, že najlepšie si so zamlženým sklom poradí suchý teplý vzduch :) .

Climatic ani 2-zónový Climatronic v OII (afaik) žiadny senzor vlhkosti v interiéry nemá. Vychádza sa z predpokladu, že ak manuálne presmerujem ofuk na sklá, tak sú zrejme zamlžené a preto sa zapne klíma aby suchý vzduch z klímy okná odmlžil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Nechce se mi zakládat nové téma. Dotaz ohledně Climaticu: v návodu píšou, že funguje při teplotě vyšší než +2 stupně, proč se mi tedy v mrazu při ofuku předního skla zapíná (já vím, že je to tak nastavený -za tepla chápu) proč tedy svítí kontrolka, když se ta klima podle návodu stejně nespustí?? Co tedy klima dělá při -10 stupních, když kontrolka svítí?? neničí se to??

díky M

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také to nechápu proč v mínusových teplotách se to zapíná, já když se spustí tak jí vypnu aby to nesvítilo, je zajímavé když je ventilátor vypnutej nastavíš ofuk na okno a pak zapneš ventilátor tak se klima nespustí.

Editováno: , autor: voltys
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já to teda tvrdošíně ručně vypínám, ale proč se to teda v autě prošpikovaným elektronikou spouští, co je tam za fígl, nebo jen dětská nemoc?? A taky v návodu píšou( str. 79-80) , aby se netvořil v klimě zápach tak i v chladnějších ročních obdobích máme alespoň jednou za měsíc na 5 min klimu pustit, tak sem s toho nějak vedle..... Jednoduchá otázka: když pustím klimu třeba při -5 stupních nepoškodí se něco?? díky M

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lidi vždyť už se to tu řešilo v nějakém jiném vláknu. Klima se pouští jakmile otočíte knoflíkem do polohy ofuk na čelní okno z důvodu toho , že se na studeném výparníku klimy váže vlhkost obsažená ve vzduchu a výsledek je ten , že se okno ofukuje sušším vzduchem = vyšší účinost odmlžování....... jen to jaksi zapoměli napsat do návodu ......

jirka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oni vůbec pozapomínávají dopsat do návodu mnoho věcí - nejen ty, které jsou užitečné - ale mnohem častěji i ty, kteréí by si leckterý majitel docela rád odpustil nebo by se jim rád vyhnul. Viz například NAPROSTO CHYBĚJÍCÍ upozornění, že tovární sada kabeláže pro tažné zařízení se osazuje 13pinovou "německou" zásuvkou pro připojení vleku, která obsahuje i vypínač zadních mlhovek na autě. Pokud se do takové zásuvky zastrčí redukce na u nás běžnější 7pinovou zásuvku, zůstanou zadní červené mlhovky odpojené i při jízdě bez vleku - vzniká "excelentní" možnost schytat pokutu za nefunkční předpisové osvětlení nebo hůř, být neviděn za silně snížené viditelnosti naremplován zezadu - s tím, že za nesvítící zadní mlhovky vinou vypnutí zastrčenou redukcí může hrozit i regresní řízení od pojišťovny...

Editováno: , autor: Ekkar_z_Bastlírny
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lidi vždyť už se to tu řešilo v nějakém jiném vláknu. Klima se pouští jakmile otočíte knoflíkem do polohy ofuk na čelní okno z důvodu toho , že se na studeném výparníku klimy váže vlhkost obsažená ve vzduchu a výsledek je ten , že se okno ofukuje sušším vzduchem = vyšší účinost odmlžování....... jen to jaksi zapoměli napsat do návodu ......

jirka

My tohle všechno víme jaký to má smysl a důvod ale nevíme proč to zapíná když je venku pod bodem mrazu!!! Chápeme to když v letních obdobých nad +5C° a více prší a v kabině se tvoří větší vlhkost a tím se tvoří zamlžení oken pak je spuštění klimatizace výhodou.

Editováno: , autor: voltys
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem studoval internet, abych našel nějakou rozumnou odpověď. Celkem mě překvapilo, že tato věc - funkčnost odmlžování pomocí klimatizace v minusových teplotách - se řeší hodně často a u hodně značek. Bohužel k vyřešení nedošlo téměř nikde. Co se mi podařilo zjistit, tak původně kompresor vypínal už při +5 °C, ale kvůli zamlžování na podzim to u Škody posunuli na +-0 °C, ačkoli se píše všude o 5 °C. Pak se prostě nesepne, protože chladit tak studený vzduch nemá smysl, ať kontrolka AC svítí, nebo ne. Funkce tlačítka (polohy voliče) "odmlžování" je v zimě nazvána "rozmrazování" a i v návodu je psáno, že na "rozmrazování" má být vypnuté tlačítko AC. Pokud se tedy automaticky zapne (a ono se zapne) při zapnutí ofuku čelního skla, tak to je jen "chyba", kdy auto počítá s funkcí "odmlžování", tak zapíná klimatizaci. Pokud je ovšem pod bodem mrazu, tak se kompresor stejně nesepne. Jen se pustí vzduch do ofuků čelního skla a bočních oken. U automatické se zvýší otáčky větráku na maximum a veškerá teplota jde na okna (tu si upraví automatika dle potřeby), u poloautomatické se jen pustí vzduch do příslušných ofuků.

Při teplotě pod -6 °C je vlhkost vzduchu téměř nulová, takže není ani co ze vzduchu kondenzovat...

Pokud někdo myslí, že je to jinak, nebo to dokonce ví, rád se nechám poučit, vycházím z toho, co jsem kde vyčetl a logicky domyslel...

Editováno: , autor: samurai
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My tohle všechno víme jaký to má smysl a důvod ale nevíme proč to zapíná když je venku pod bodem mrazu!!! Chápeme to když v letních obdobých nad +5C° a více prší a v kabině se tvoří větší vlhkost a tím se tvoří zamlžení oken pak je spuštění klimatizace výhodou.

Víte prd. Už jsem tady psal, že Climatic/Climatronic má asi milion podmínek, aby kompresor pracoval. Dřív bývala elmag spojka, která ho zapojila a zase odpojila. Zřejmě obdobný princip je použitý u aktuální mechanické klimatizace, ale to nemám ověřeno. Od Fabie dál se zavedením Climaticu spojka odpadla a kompresor běží pořád, jenom se výkon reguluje v rozmezí 2-100%, při stavu vypnuto kompresor není odpojený úplně. To jaký výkon kompresor má záleží např. na:

  • velkém nebo malém tlaku v okruhu
  • pokud vypadne signál o otáčkách motoru
  • AUTO/ECON
  • teplota nižší než cca 2 stupně
  • kickdownu u automatu, obdobná situace při vysokém zatížení motoru s mech. převodovkou
  • teplotě chladící kapaliny
  • neběží ventilátor apod.
  • malý napájecí napětí

Tzn. řešíte tady jednu z mnoha podmínek, kdy kompresor nepracuje, a chtěli byste, aby v takové situaci nesvítila kontrolka. Za jistých okolností by vám ale mohla s klidem blikat sem tam a zase byste se divili, proč se klimatizace sama vypíná..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...