Přejít na obsah

Výměna motorového oleje 1.4 MPI


Valach

Doporučené příspěvky

hlobkey: Tak to jsem se zase dlouho nezasmal nad 0w40 do fabie :smich:

Ona je uz dost ridka 5w40 do fabie, natoz 0w40. Pokud neznas motor o kterym je tady rec, tak nepis takove blbosti.

Trosku ti unika asi fakt, ze ten olej je tak ridky ze s tim bude mit problem cerpadlo a vubec tesnost motoru a vule urcene na hustsi olej..

Editováno: , autor: Grym
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Achjo ahoj lidicky .. uz se tady dost dlouho trapim a hledam na netu olej pro tu 1.4 MPI .. bojim se abych nerozpustil usazeniny v motoru a nemusel ho cistit .. ted tam mam od minuleho uzivatele Castrol Edge Formula RS 10W-60 .. chtel bych tam Castrol 10W-40 .. jenze nasel jsem same Castrol Magnatec 10W-40 na strankach tady z fora jsem nasel ze pro ten motor jsou normy: pro benz. motory- 502.00, 503.00, 503.01 nebo pro diesel motory

505.00, 505.01, 506.00, 506.01 ...

Jenze ja vsude nachazim jen normu 505.00 a to je pry pro diesl a pritom na oleji neni napsane ze by byl jen pro naftu ani v popisu nic nerikaji .. Nevim poradte mi prosim :( Dekuju v pondeli ho musim shanet :( a kdyz splnuje normu A3 .. staci to? Diky

Jeste by me zajimalo .. obednal jsem tento filtr i s rozvodovou sadou bude dobry,bude sedet? Diky

To je počteníčko tady :-)

olej 15-40 je olej 15w40, 10w40 je 10w40 a 5w40 je 5w40. Žádný minerál, polosyntetika a plná syntetika dnes už dávno neplatí. Najděte si technické listy od olejů a zjistíte, že olej 5W40, který má na obalu napsáno "plně syntetický olej" má v technickém listu napsáno "směs rafinovaných minerálních olejů" !!

Někde na netu je tabulka olejů, kde je uveden obsah syntetické složky a u některých olejů 5w40 je tam uvedeno 0%. Dokonce i některé oleje 10w40 mají výrazně vyšší podíl syntetické složky než oleje 5w40!

Pokud se teda v autě používal kvalitní olej, pravidelně a včas se měnil, tak při záměně oleje (např. 10w40 za 5w40) nehrozí vůbec nic. Olej 5w40 je za provozní teploty stejně hustý (řidký) jako olej 10w40, rozdíl je pouze u studeného oleje. Sežeň si olej, který plní normu VW 500.00 nebo lépe VW502.00, nalej ho do auta a jezdi. Pro tvůj klid bych zkrátil interval na polovinu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz tam je olej Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 splnuje normu 501.01 a mel by pasovat i do toho motoru teda doufam pokud se mylim opravte me .. Predtim byl Castrol Formula RS 10W-60 ale ja jsem si rikal ze na moje jezdeni 10W-40 staci .. myslite si ze jsem motoru ublizil? Jezdi normalne vypada vpohode..je to kvalitni olej nebo nekvalitni a je lepsi Shell helix ktery mi kazdy kameny obchod nabizel? Diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

neublížil, olej 10w40 je plně dostačující. Jestli je ten olej kvalitní nebo nekvalitní ti nikdo neřekne, žádný porovnávací test na oleje se nikdy nedělal a patrně nikdy neudělá, protože by to nikdo nezaplatil. Pokud splňuje normu pro tvůj motor, tak není co řešit. Jezdit a jezdit a hlavně včas a pravidelně měnit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ja bych rekl ze kdyz je to castrol ze asi bude dobrej ne? Ten predchozi majitel to tam asi lil protoze delal v mercedesu nejakou dobu v prodejne se servisem .. a jak uz to tak byva tak si tam nechaval na cerno urcite delat i servisky a asi tam lijou do mercedesu 10W-60 Castrol formula RS protoze i papirek s udaji byl nemecky psany .. zatim to jezdi vpohode :) musim zaklepat pro stesti ..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ohledně přechodů z 10W-5W,pokud se dodržují lhůty tak při kvalitě dnešních olejů nehrozí vznik karbonu,nejezdíme na M5A,druhá věc zda má ten přechod nějaký smysl,obecně bych lil co se lilo od začátku a opravdu se držel lhůt i časových,ne že na jeden olej po 1000km/rok budu jezdit 10 let.Kdo má velký strach tak pro zběžnou kontrolu stačí shodit víko ventilů,už podle toho co bude pod ním se dá soudit na co a jak se s autem jezdilo.

Vsuvka ke vhodnosti použití specifikace 5W,moje auto jezdí od začátku na 5w/40 od castrolu,najetých 175tkm,olej mezi výměnami nedolévám,na motoru krom rozvodů vše původní,hydroštely jen ševelí a tlak je v soustavě téměř okamžitě=čerpadlo i přes ty kilometry moc o ničem neví.

Možná bych ještě varoval před levnými filtry z číny,nemají zpětný ventil a po zastavení všechen olej z filtru vyteče,při startu tedy olej nejprve musí naplnit filtr a pak teprve může dojít na ložiska,zkrátka jako při výměně,pozná se to tak že při startu dlouho svítí kontrolka mazání(není tlak),obloukem se těmto filtrům vyhnout a dílnám kde je používají taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Jak jsem psal uz jinde, tak jsem poridil Fabii Kombi 1,4 Mpi 50Kw. Uz ma teda nalitane poctivich 214500 km a po nedeli uz bude mit pres 215tis :) Co se motoru tyka, tak slape velice dobre i kdyz uz ma nejaky ten kilometr za sebou, neni to na nem znat.

Podle stitku tam byl posledni olej OMW Bixxol 5w40 ktery mel dle stitku najeto neco pres 10tis.

Takze jsem radeji olej vymenil, bo kdo vi co tam opravu bylo nalite.

Nalil jsem moji oblibenou znacku: MOGUL 10w40 Extreme a auto pekne vrni :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby se jednalo o par roku stare auto, tak bych to udelal jak pises ;) Ale na tak starem aute, to uz neni treba resit. Navic kdo vi, jestli tam byl vubec onen OMW 5w40 ?! Stitek tam muze dat mechanik jaky chce a olej taky, takze tomuhle ja nejak neverim, bo vim jak to vecinou chodi. A auto uz 5 roku nechodilo do autorizovaneho servisu, takze tezko rici co tam bylo.

Nehlede na to, ze nejsem nejak zastancem lit do tak zastaraleho motoru jako je 1,4 MPI oleje typu 5w40.

Co se tyka Mogulu 10w40 Extreme, tak tento olej je velice kvalitni a i kdyz jsem ho sehnal za lepsi penize, tak je na stejne urovni jako konkurenci oleje z dvojnasobnou cenou. Takze ja nevidim jaky koliv problem, tam lit Mogul 10w40 Extreme.

Muj stryc skoro 10let pravidelne jezdi do Autorizovaneho servis Skoda, a do Fabie 1,4 Mpi mu lejou Shell Helix HX7 10w40, nebo Shell Helix Plus 10w40. Takze me prijde divne, zeby ani ve Skodovce nevedeli co do motoru prijde ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

proč lejou v autorizáku do Fabky 10w40 je prosté, je to ideální řešení, dobrý olej pro motor za přiměřený peníze. Prý z Fabriky se tam kdysi již dával 5w40, ale jelikož to byl v té době krapet drahej olej, přešlo se na 10w40.

Jinak je úplně jedno jaká se tam leje značka, důležité je aby splňoval normu. Kamarád co pracuje v autorizáku škodovky mi řikal že nepoužívají pouze jednu značku oleje. Jednou je to Mogul, jednou Castrol, většinou Shell, záleží kdo jim nabídne lepší cenu. Ale je fakt že nejvíce se používá Shell Helix 10w40.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předchozímu majiteli mojeho auta, který jezdil na výměnu oleje do Škoda servisu, tam lili Castrol 5W40. Po koupi auta jsem ho tam dal jednou na výměnu oleje a dali tam zase 5W40 za 1360 Kč, filtr, těsnění a práce - celkem 1700 Kč. Do Škoda servisu jsem to dal, aby jsem měl zápis ve serviní knížce, ale za 1700 to fakt oželím. Teď jsem koupil Castrol magnatec 10W40 za 5 litrů za 620 kč, filtr za 120, těsnění za 8 korun a měnil jsem to sám. Akorát jsem si musel koupit nástavec imbus 8 mm na ráčnu, abych mohl povolit výpustný šroub.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...