Přejít na obsah

Zimní pneu


Aidolon

Doporučené příspěvky

nieco si poziciam

 Podélné drážky zamezují riziku aquaplanningu, navíc vytváří tzv. průběžný pruh, který je třeba i plný (viz GY excellence) a který díky tomu, že není přerušovaný má největší grip. Směřování sekundárních odvodňovacích lamel směrem od středu k okraji pak zabezpečuje vytláčení vody z pod pneu kvůli rotaci je pak lepší, směřují šikmo dopředu (nejprve se zařízne špička uprostřed a pak je voda od středu vytláčena ka okraji)....

inak ano viem ze v teste zimnych vyhrali tie UG7 ale ako som pisal do mesta sa mi nepacia ine je to na hory a do snehu ale mesto a ta hnusna kasa asi nebude pre tie pneu to prave

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pneu přezouváním opravdu trpí, proto je lepší pořídit kompletní 2 sady (většinou každý má letní na alu a zimní na plechách, jako např. psal výše redliner),

ale pozor!!!!:

před každým nahozením na auto by se měli kola nechat převážit, takže do toho pneuservisu stejně musíte, akorát většinou nemusíte čekat-kola dovezete, domluvíte se, že se pro ně stavíte třeba za 3 dny, oni je převáží a vy si je potom doma přehodíte kdy budete chtít.

Ale popravdě, já osobně zatím taky přezouvám (na sadu alu 16" nebo ještě lépe 17" mi jaksi nezbývají děngy a kupovat ještě druhé plechy se mi nechce)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Šírka zimnej pneumatiky rozhodne má veľký význam. Na suchej ceste je lepšia širšia pneumatika, na ceste zaliatej množstvom vody (aquaplaning) a na snehu (ovládateľnosť, smerová stabilita) zase užšia. Prečo asi majú autá na Andros trophy alebo aj na zimom rally tak extrémne úzke pneumatiky, ha? Takže šírku treba voliť podľa toho, v akých podmienkach bude auto jazdiť.

Na Fabii som mal ako letné, tak aj zimné 195/50 R15 a na snehu to už citeľne plávalo a nepočúvalo na natáčanie volantu tak, než na užších pneu. Ale záber nebol nejaký problém. Toľko moja skúsenosť.

Čo sa týka výberu, povedal by som, že drahšie pneumatiky majú vyváženejšie vlastnosti, tie menej značkové a lacné (napr. Barum, Matador, Avon a pod) sú viac o kompromisoch. Teda už budú v niektorej oblasti viacej zaostávať (vyššia hlučnosť, horší záber a pod.). Keď som mal kedysi Feliciu, tak som mal na zimu MP55 a tiež som si ich nevedel vynachváliť. Ale na Fabiu som už kúpil lepšie a drahšie a vtedy som zistil, že oni tie MP 55 zase až také skvelé neboli. Takže kto neskúsil nič lepšie, bude spokojný, to je jasné.

Aj ten, kto nejazdí po snehu a do hôr ocení lepšie gumy. Niektoré sa totiž dosť šmýkajú aj na ľade, iné sú zase veľmi hlučné na vode a pod.

Zatiaľ som mal možnosť jazdiť so zimnými Michalin (Alpin 1, Pilot Alpin a tými celkom prvými s Y lamelami, názov si nepamätám), Bridgestone LM-22, a Dunlop Winter Sport a ako nemám rád letné Bridgestone, tak si ma tie zimné získali (a to boli kupované narýchlo a nejako to tak vyšlo, že nič lepšie vtedy nebolo). Veľmi si pochvaľujem letné Continentaly, ale veľa ľudí ma varuje, že sa mám radšej TS810 vyhnúť. Tak neviem. Potrebujem niečo dobré na OII RS na zimu. Rozmer 225/45 R17 H (ale tie cney sú od tých tu spomenutých sakra odlišné! :( ). Uvažujem nad Pirelli W210, Dunlop SP W.S. M3. Stále sa mi tam objavujú aj Conti TS810 a teraz ste ma tak trošinku naštrbili aj na tie GW UG7 (letné GY som si obľúbil, ale na zimných mi chýbajú tie pozdĺžne drážky - UG7 vyzerajú ako ideálne skôr na tú Vysočinu, kde je veľa snehu). Mne záleží hlavne na nízkej hlučnosti, dobrých vlastnostiach na suchu a vode, ale aj dobrý záber na snehu neodmietnem.

Mefisto - ale ono na náklaďáky a autobusy ani moc zimné nie sú. Až teraz v poslednej dobe sa objavujú prvé lastovičky. Ale pozri si cenu za jednu gumu, vanásob počtom kolies a okamžite skrachuješ :) A s ťahačom zapadneš aj na rovinke, keď napadne trochu snehu (vlastná skúsenosť). Na kopce aj škoda myslieť.

davon - nemáš foto tých tvojich GY UG7? Myslím také skutočné, nie ateliérové reklamé foto.

Mefisto - ale vyskúšaj tie letné s V-drážkami na tráve či piesku a zistíš, načo sú dobré tie priečne drážky.

redliner - k tým letným. Conti Sport Contact 2 mám teraz a nesťažujem si, dávajú ich od výroby aj na najnovšie audi TT. Ale sú to aj podľa dezénu, aj podľa použitia (RS či TT) určené na rýchle auto, u ktorého sa príliš nepredpokladá, že bude loziť inam, než na kvaltnú cestu. Na Fabii som mal Bridgestone Turanza ER30 a potom som súrne potreboval nové letné gumy, tak som vzal, čo práve bolo skladom (195/50 R15 nedržia bežne skladom). A skladom boli práve GY Excellence. A sakra, to boli dobré gumky. Omnoho tichšie než Bridg, mal som dojem, že auto aj tak nejako ľahšie ide a skúšal som aj hlbokú vodu a pohoda. A aj na tráve sa celkom dobre držali. Hneď by som ich bral miesto Conti, čo mám teraz. Životnosť neposúdim, auto sa s tými gumami aj predalo.

Ono je to s tými drážkami asi tak, že pozĺžna drážka dobre odvádza vodu, ak je vedľa nej neprerušovaný plný prstenec, ten má veľký vplyv na smerovú stabilitu, priečne drážky majú vplyv na záberové vlastnosti niekde na nespevnenom povrchu, tvar a rozmiestnenie drážok zase na hlučnosť, veľké gumené plochy zase na priľnavosť na suchu (v kombinácii so zmesou gumy). Proste veľká mágia, spústa premenných.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diamant: No na pisek a travu, potazmo hlinu, mam S Vitaru, tak to neresim.

Zkouset zatim zadny nebudu, mam novy GY HydraGrip a ty zas nejakej patek vydrzi a na vode v lete v A na dalnici byly uplne supr

redliner: Ja mel loni jeste UG5, ale kolega jezdil uz na UG7 a muzu rict, ze jak na horach tak na dalnici ci pomeste uplna pohoda.

DIAMANT: Nevim jestli si myslis, ze ty fota jsou jiny, kdybych se dostal do garaze tak ti to blejsknu na plechah ale je to naprosto identicke jak na fotkach ze shopu

Nevim o nakladaku jsem nemluvil

Jinak to ze se na zimu davaji uzsi pneu je samo uz x let, hlavne pro ty nizkopodlazaky :)

Jeste co se tyka ceny, myslim si ze ty UG7 na cenu kolem 1500 tza gumu nejsou zase tak drahy ani tak spatny ne :)

Editováno: , autor: Mefisto
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hosi, jeste prosim nejaky nazor na to, zda zimni pneu i s diskama nebo nechavat prezout v servisu. Nazory se ruzni, jsou zastanci obou. Pri prezouvani se pry pneu nici a vydrzi asi 4 sezony, ale kvuli opotrebeni by asi stejne nevydrzely vic.

No nevim, ale radeji si to udelam sam nez aby mi to delali v pneuservise, tudiz volim domorobo! ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diamant: k tym letnym som mal na mysli ze prave tieto co som uviedom maju u mna vacsiu doveru nez letne bez pozdlznych drazok, a vidim ze mas na zimne UG7 rovnaky nazor ako ja teda

...UG7 vyzerajú ako ideálne skôr na tú Vysočinu, kde je veľa snehu
;) nejak mi tam chybaju tie drazky a budem asi riesit Dunlop SP W.S. M3, letne mam Dunlop SP01 a nestazujem si, no ono ja zas ani nemam nejaky supersport aby som sa mohol stazovat ;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

redliner: Nevim sice proc jen na Vysocinu, ale proc ne. mam je jak na mesto, tak na Vysocinu, Jeseniky a Sumavu. Cili nechci zustat stat nikde a to me podle nejen mys zkusenosti splni a votom to je -_-

Ale kazdy at si jezdi na cem chce ne ;)

Editováno: , autor: Mefisto
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mefisto - a čo hlučnosť na mokrej ceste, teda ak vieš s niečím porovnať. Lebo práve hlučnosť je to, čoho by som sa pri UG7 obával najviac. Potom asi chovanie na vode pri rýchlej jazde (teda prevažne okresky a diaľnice v nížinách).

Ja asi vyberiem niečo, čo tie pozdĺžne drážky má.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mefisto - a čo hlučnosť na mokrej ceste, teda ak vieš s niečím porovnať. Lebo práve hlučnosť je to, čoho by som sa pri UG7 obával najviac. Potom asi chovanie na vode pri rýchlej jazde (teda prevažne okresky a diaľnice v nížinách).

Ja asi vyberiem niečo, čo tie pozdĺžne drážky má.

No celkove jsou zimni gumy hlucnejsi nez letni, cili tam to porovnani nebude to prave, jinak na dalnici Brno Praha a po Brne uplne pohoda, jen pokud nemas zasterky tak solidne zasoleny blatniky.

Jinak pokud bych jezdil jen ve meste tak bych se na to vyprdl tak jako stale vetsina lidi a nechal letni, protoze na sluzebnich mame latnaky celej rok a taky jezdime, ale jelikoz jezdim do Prahy, na Sumavu a do Jeseniku tak volim UG7, ale ber to tak, ze je nikomu necpu -_-:palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mefisto - v meste je často taká kaša, ktorá ešte keď padá, tak sa rada všakovako ujazdí a divil by si sa, aké sú na takomto povrchu letné gumy bezradné. Niekoľko príkladov priamo z mesta:

1) Suseda dostala defekt na predné koleso (Passat). Vymenila ho za letnú rezervu a nedokázala sa z parkovacieho miesta pohnúť. Skúšala dávať pod koleso vetvičky a nič. Tak ma volala, že nech ju potlačím. Ale keď som videl lyže na strechce, tak som jej pomohol prehodiť letné dozadu a zimné dopredu a čuduj sa svete, vyšla z miesta úplne bez problémov.

2) Navštívil ma kamoš a tak sme ešte kecali pri aute. Už išiel vycúvať, ale nahrnul som mu takú nie veľkú kôpku snehu pred zadné koleso a nedokázal vycúvať (na letných). Po chvíli som ho už statočne vytočil, vyskočil z auta, sneh rozhrnul nohou a už (síce s potiažami) vycúval.

3) Môj otec zásadne nepoužíva zimné. Tak ešte keď som mal Feliciu aj ja aj on, Tak som obe autá vzal na taký mierny kopček. Skúsil som, že kam vyleziem na zimných a na letných. Letné na kopček zvládli asi 5-dĺžok auta, auto pekne spomaľovalo a potom som sa začal šmýkať dole, hoci kolesá hrabali. Na zimných som si pokojne mohol dovoliť zastať v stúpané (navyše s kombíkom) a v pohode som sa zase rozbehol. Obrovský rozdiel. A to boli len zimné Matadorky.

redliner - nemôžem si pomôcť, ale tie 3D sa mi páčia viac, než M3. Neviem ale povedať, prečo. Sakra, keby bol nejaký test, kde by boli oboje Dunlopky, tie Pirelli W210, Conti TS810 a ešte ostatní konkurenti, tak by bolo jasno. Vybral by som tie, ktoré by boli najtichšie a nemali by výrazne podpriemerné ostatné vlastnosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám na Fabii z výroby Barum Brillantis a na zimu GoodYear UG7, oboje 185/60 R14. A opravdu UG7 jsou při jízdě vodou znatelně hlučnější. Jinak jsem vyjel a ubrzdil vše a to i přes to, že už do Fabie s ABS+MSR+ASR nedavájí EDS :angry:

Jinak s hlučností jsou na tom kromě vody +- stejně a řekl bych, že velmi dobře. Dokonce Barumky výrazně nehlučí ani při nízkých teplotách. Je cítit, že UG7 má pevnější boky a lépe tlumí vibrace při jízdě po kostkách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...