Přejít na obsah

Zimní pneu


StandaO

Doporučené příspěvky

Tak cim novejsi, tim samozrejme lepsi.

U nekterych dezenu je to jasny, pokud se jedna o novinku sezony, stare byt nemohou. Stejne tak vysokoobratkové/hodně žádané typy nebyvaji na skladech dlouho, ale nejake mene obvykle pneu ano.

Na druhou stranu na to zadna zakonna norma neexistuje a napriklad v Nemecku je za novou povazovana pneumatika stara az 5 let!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ať se němci staví k nám na moravu, včera jsem vyhodil 6 let staré Barum polaris 2 se 75% vzorkem. Už v loni, se na těchto pneumatikách málem nedalo odjet z parkoviště. Servisák, když jsem mu řekl ať je vyhodí a nasadí nové, si málem ťukal na čelo. Po zjištění, že je guma tvrdá jak poleno, začali jsme hledat kde byly vyrobeny. Po chvíli hledání jsme našly Made in FRANCE. Zkrátka Barumky jak poleno. Jinak zakoupeny nové Continental SP850 195/55R15.

Editováno: , autor: ales-r
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ať se němci staví k nám na moravu, včera jsem vyhodil 6 let staré Barum polaris 2 se 75% vzorkem. Už v loni, se na těchto pneumatikách málem nedalo odjet z parkoviště. Servisák, když jsem mu řekl ať je vyhodí a nasadí nové, si málem ťukal na čelo. Po zjištění, že je guma tvrdá jak poleno, začali jsme hledat kde byly vyrobeny. Po chvíli hledání jsme našly Made in FRANCE. Zkrátka Barumky jak poleno. Jinak zakoupeny nové Continental SP850 195/55R15.

Tak to je škoda že jsi je vyhodil, hned bych je bral.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ales-r: Jedna vec je je 6 let pouzivat/jezdit na nich v soli, vystavovat je povetrnostnim podminkam (predevsim UV zareni apod.), druha vec je je radne skladovat v miste, kde na ne zadne takoveto vlivy nepusobi!

Sam mam ve sklepe sadu zimnich kol, ktera mi zbyla po me byvale FI, jsou tedy z roku 2005 (Barum Polaris 2, 185/60 R14, 7mm vzorek).

Naposledy byly na aute v zime 2008-2009 a od te doby je skladuju v takrka optimalnich podminkach (stala teplota kolem 18°C, minimalni vlhkost a prakticky tma) a nemel bych obavu je v pripade potreby nasadit na auto a pouzivat je. Ze nejsou v kondici novych je jasne, ale ze by byly nepouzitelne, o tom nemuze byt ani zdaleka rec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diskusi jsem si celou pročetl, ale nejsem o moc chytřejší. Jaký rozměr zimních pneumatik byste mi doporučili na vůz škoda fabia II 1,2 HTP Combi? Chtěl bych především rozměr, který bude na sněhu dobře zabírat a zároveň budu mít co nejnižší spotřebu. Takže spíš 14tky než 15tky?

PS: Pokud máte nějaký tip, kde koupit celou novou sadu, tak sem s ním prosím :) Díky za tipy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pokud chceš ušetřit na ceně pneu, volil bych 185/60 R14, na těch by měla být i nižší spotřeba

jinak bych bral 185/55 R15, ty budou líp vypadat na autě

záběr na sněhu bude u obou podle mě podobný

na oba rozměry můžeš nasadit řetězy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pokud chceš ušetřit na ceně pneu, volil bych 185/60 R14, na těch by měla být i nižší spotřeba

jinak bych bral 185/55 R15, ty budou líp vypadat na autě ...

185/60 R14 mám a spotřeba je s nimi přímo úžasná. ALE kolečka jsou na průměru o 3% menší, úměrně k tomu tachometr ukazuje vyšší rychlost a ujetou vzdálenost než je skutečnost a samozřejmě přímou "neúměrou" nižší spotřebu. Takže když ke své úžasné spotřebě připočítám 3%, tak je zase v normálu.

185/60 R14 nedoporučuji, až je jen trochu ojedu, rád se jich zbavím. Takže 185/65 R14, nebo raději ty R15.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...

185/60 R14 nedoporučuji, až je jen trochu ojedu, rád se jich zbavím. Takže 185/65 R14, nebo raději ty R15.

Ale jedině pokud máš ty 185/65 R14 povolený ve velkým techničáku - jinak riskuješ, že pokud se ti na nich cokoliv stane, pojišťovna se zručně vykroutí z povinnosti vyplácet náhradu a ještě budeš platit odškodný někomu dalšímu - i kdyby to on zavinil, tvoje auto bude NESPLŇOVAT technickej stav požadovanej pro provoz na pozemních komunikacích a tím pádem budeš viníkem i když 10x nedostaneš přednost...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ať se němci staví k nám na moravu, včera jsem vyhodil 6 let staré Barum polaris 2 se 75% vzorkem. Už v loni, se na těchto pneumatikách málem nedalo odjet z parkoviště. Servisák, když jsem mu řekl ať je vyhodí a nasadí nové, si málem ťukal na čelo. Po zjištění, že je guma tvrdá jak poleno, začali jsme hledat kde byly vyrobeny. Po chvíli hledání jsme našly Made in FRANCE. Zkrátka Barumky jak poleno. Jinak zakoupeny nové Continental SP850 195/55R15.

ty polarisy ještě mohly hoblovat úrodnou Hanou nebo Prahu hodně dlouho páč jsou dobré na vše jen ne na opravdovou zimu, jo a mám zkušenost ze známého pneušopu kde mi prodali rok staré zimáky prémiové značky z Turecka ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

185/65 R14 - ak dizajn nehraje rolu, chceš ušetriť, chceš mať čo najmenšie skreslenie na tacháči, najväčší komfort na nerovnostiach (reťaze neviem či sú povolené)

185/60 R14 - podobne ako tie prvé, ale priemer kolesa je menší o 3.02%, takže skreslenie tacháča bude dosť veľké, reťaze sa dajú použiť

185/55 R15 - môžeš použiť reťaze, vzhľad auta lepší, priemer kolesa o 1,85% menší, tj. tachometer skreslovať ale nie až tak moc ako pri druhej 14-ke, komfort trochu horší, ale stále dobrý

195/55 R15 - presne ten istý priemer ako prvá možnosť, akceptovateľný dizajn auta, reťaze sa nemôžu použiť, komfort o vlások lepší ako pri druhej možnosti, ale aj spotreba trochu väčšia a zároveň aj záber na klzkom povrchu bude o vláskok horší

205/45 R16 - dobrý dizajn auta, dobré jazdné vlastnosti v zákrutách, vysoká cena, slabšia ponuka pneumatík, vysoké riziko defektu a poškodenia disku, horšie jazdné vlastnosti na klzkom povrchu (hlavne ľad a snehová kaša), naopak najlepšie jazdné vlastnosti na suchu a dokonca aj v daždi, ale nemôžeš použiť zimné pneumatiky

 

Tie 185/65 R14 sú pre teba najlepšie, ak neriešiš vzhľad auta. Otázkou ostáva, či ich máš v TP, a ak nie, či ich tam dokážeš dostať. Ak v TP nie sú, tak ja osobne by som potom bral tie R15, podľa toho či chceš používať aj reťaze. Ak nie, tak by som bral 195/55 R15, lebo majú trochu hrubší profil a skreslujú na tacháči najmenej, zároveň nie sú také nepohodlné ako R16 nedajbože R17.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nechápem ako môže mať 185/55r15 iný obvod a priemer kolesa ako 195/55r15 predsa to prvé číslo je šírka pneu a ostatné parametre ostávajú a čo sa týka aké sú v TP zapísané pneu tak 185/65 r14 majú možno tak jednotkové octavie tam zapísané, a ešte ak má brzdové kotúče o priemere 288mm tak tam 14ky disky nenamontuje osobne si myslím že 185/55 r15 na zimu a na leto 195/55 r15 je sice pravda že tie pneu sú vzhladom na r14ky drahšie aj o 10€ na ks ale tak zasa nieje to na jednú sezónu.

 

PS: Osobne mám 185/60 r14 nemôžem povedať krivé slovo na ne komfort je lepší ako pri 195/55 r15 a na fábii aspoň nevypadajú ako na detskom kočari :kol-48:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nechápem ako môže mať 185/55r15 iný obvod a priemer kolesa ako 195/55r15 predsa to prvé číslo je šírka pneu a ostatné parametre ostávajú ...

BUDÍČEK! Probuď se! Ty čísla znamenají před lomítkem šířku běhounu (ano, to máš dobře), ale ČÍSLO ZA LOMÍTKEM UDÁVÁ VEJŠKU BOKU V % Z ŠÍŘKY BĚHOUNU = takže 185/55 má vejšku boku 0,55 x 185mm = 101,8mm, ALE 195/55 má 107,3mm, neboli je o víc jak 0,5cm vyšší = v průměru má o centimetr víc než předchozí!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stačí zajít do jakýkoliv prodejny pneu a položit si ty dva rozměry na sebe - nezáleží na vzorku, 195/55 bude prostě větší než 185/55 - a nejen na šířku, ale i v průměru. Nasazení na ráfek a nafučení na tom skoro nic nezmění.

 

A to že na přední brzdy C54 s kotoučema o průměru 288mm ráfky 14" nedostane je taky pravda - já ty C54 mám a na předku musím mít minimálně 15" kola.

 

Otázkou je, jestli tazatel má ty C54 brzdy i na fábuli s šicím strojem pod kapotou:

Diskusi jsem si celou pročetl, ale nejsem o moc chytřejší. Jaký rozměr zimních pneumatik byste mi doporučili na vůz škoda fabia II 1,2 HTP Combi? ...

Editováno: , autor: Ekkar_z_Bastlírny
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co 165 70  R14?O tom tu nepíšete?Objednal jsem si ted Savy Eskimo s3 k tomu nové ráfky plus nasazení a vyvážení,cena 6360kč.Za lepší cenu jsem je nenašel.Na tomto druhu gum jezdím od ruku 2008 a celou zimu v Rakousku v Alpách.Na sněhu a do kopce perfektní záběr,Barumky jsem měl předtím a ty se můžou zahrabat.Na Oktávce mám Michelin Alpin A3 a ty na Savy ve stejných podmínkách nemají,ale je těžko porovnávat kam vyjede Fábia a kam Oktávka.Na Fabce by se možná chovali jinak.Jen Savy se trošku rychleji sjíždějí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wow, to som ani nevedel, že aj 165/70 R14 sú na Fabiu povolené. Na naše rozbité cesty to sú priam ideálne pneu, ale samozrejme pri takomto profile bude treba jazdiť v zákrutách opatrnejšie. Tento profil je už dosť vysoký, hlavne na takýchto úzkych pneumatikách, ale keď niekto jazdí normálne, tak prečo nie. Aj pre spotrebu budú tieto úzke pneu lepšie. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, rozumím, podívám se do TP a podle toho budu volit, přeci jen najezdím měsíčně 9 tkm, tak musím jezdit podle předpisů. Jinak jezdím celou zimu především po Praze, žádný hory, takže toho sněhu si moc neužiju, spíš ledovku. Jakou pneu byste tedy do Prahy a okolí doporučovali z těchto?

Barum POLARIS 3

ContiWinterContact TS 800

Sava ESKIMO S3+

Goodyear ULTRA GRIP 8

ContiWinterContact TS 850

Debica Frigo 2

Kleber Krisalp HP2

 

Tady jsou i na těch ráfcích vidět vzorky...: http://www.barum-pneu.cz/kompletace?sez=2&mod=&mod=%C5%A0koda_Fabia+II

 

Díky všem za rady :)

 

PS: V TP mám zapsáno: 165/70/14 pouze pro vozidla bez kontroly tlaku v pneu - tak to snad u HPT splňuju že? :)

Editováno: , autor: The_DoctoR
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak.Zatím všechny htp co jsem měl,měly ve velkém TP zapsány 165 70 R14 a má to i moje 1.4 16V,která ma z výroby kola R16.Jak jsem napsal nahoře,za sebe Savy jsou dobré ,jen se rychleji opotřebávají,určitě jsou lepší než Barumky,z ostatníma zkušenost nemám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...