Přejít na obsah

Zmena podsviceni interieru + budiku


gdanx

Doporučené příspěvky

jak by fungovala varianta predelat vse na buzeni pres PWM, s tim, ze chytry veci se nechaji jak jsou

regulovat by mohlo jit osvetleni v celem rozsahu, pokud by vnitrni chytrost v budikach stihala s ledkama blikat v rytmu pwm

Nevim, zkusil bych to, ale nemam zrovna zadnej budik "na hrani", kterymu bych mohl pripadne odkourit podsviceni :)

Teoreticky by to fungovat mohlo, ale jak se s tim vyporadaji ridici obvody podsvitu, tezko rict...

mam na hrani na stole budiky z golfa, jeste sehnat nejakou pwm a dam vedet vysledek

tohle vypada docela pouzitelne, pisou ze lze regulovat svit v rozmezi 5-95%...

ne555-pwm-led-dimmer-circuit.gif

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkusil jsem budit budiky pwm, s ruznou frekvenci od cca 30Hz do 30kHz

budiky na to vubec nereaguji, jsou zhasly a pak se hned rozsviti zhruba od 5% pwm, hloupe ovladace reguluji podsvetleni bez problemu (zkouseno na ovladaci oken od ridice)

edit: regulace byla v rozsahu 0 - 100% s krokem 1%, pwm realizovana pomoci uP, 555 jsem v praci nenasel :)

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkusil jsem budit budiky pwm, s ruznou frekvenci od cca 30Hz do 30kHz

budiky na to vubec nereaguji, jsou zhasly a pak se hned rozsviti zhruba od 5% pwm, hloupe ovladace reguluji podsvetleni bez problemu (zkouseno na ovladaci oken od ridice)

edit: regulace byla v rozsahu 0 - 100% s krokem 1%, pwm realizovana pomoci uP, 555 jsem v praci nenasel :)

Hmm, jak jsem predpokladal, "chytra" elektronika si ridi podsviceni podle sveho na zaklade napetove urovne. Dik moc za testovani!!!

Jestli bych mohl poprosit, zkus mu posilat i PWM modulovane analogove rizene napeti (jako z puvodniho kolecka). Pak by slo pouzivat dve "kolecka", jedno (to puvodni) pro budiky a chytrou elektroniku, druhe pro zbytek podsviceni. Za starym "koleckem" by byl v serii zapojen PWM modulator a slo by nastavit treba budiky na 100% a zbytek na 10%. Obracene ne, ale to asi nikdo nepotrebuje :)

Nicmene nevyresi nam to nadmerne sviceni budiku s vymenenejma LEDkama :( Holt bude muset nekdo promerit odkud jsou LEDky podsviceni rizene a ten obvod vyradit a pripojit podsviceni primo na PWM. Teoreticky by to nemel bejt zas takovej problem :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dospel jsem k zasadnim informacim v ovladani podsvetleni

kdyz jsem pouzil odporovy delic na ovladani osvetleni budiky nereaguji

na originalni ovladac reaguji, osciloskopem jsem zjistil, ze original ovladac ma PWM, 74,4Hz od 20% do 95%

pri pripojeni odporoveho delice to sviti porat stejne, to i kdyz tam pripojim moji pwm, zitra zkusim moji pwm nastavit na 75Hz :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dospel jsem k zasadnim informacim v ovladani podsvetleni

kdyz jsem pouzil odporovy delic na ovladani osvetleni budiky nereaguji

na originalni ovladac reaguji, osciloskopem jsem zjistil, ze original ovladac ma PWM, 74,4Hz od 20% do 95%

pri pripojeni odporoveho delice to sviti porat stejne, to i kdyz tam pripojim moji pwm, zitra zkusim moji pwm nastavit na 75Hz :)

A sakra :) Me vubec nenapadlo, ze by tam mohla byt PWM, vychazel jsem logicky z toho, ze v nekterejch tlacitkach byli zarovky a na ty by to nefungovalo. Ale ted zpetne si vzpominam, ze ty vlastne byly na jinem napajecim okruhu... Nojo, a to stacilo prepnout multimetr na frekvenci. V tom pripade je ale divny, ze ty budiky nereagovali na tve rizeni pomoci uP.

Budiky na R delic nereagovali a byli furt rozsvicene na maximum?

Kdyz jsi na to koukal na osciloskopu, menilo se i napeti pulzu, nebo jen strida?

Dik!

Editováno: , autor: Mr.Mira
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkusim PWMkou spinat regulovany napeti z ovladace osvetleni, co to provede :)

jestli budou budiky reagovat jen na zmenu na ovladaci a ostatni veci na oboji

v ovladaci osvetleni je BTS730

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/infineon/1-BTS730_20030929.pdf

Ted koukam na to doporuceny zapojeni v datasheetu a pokud si dobre vzpominam, tak v ovladaci podsviceni jsou v serii s potenciometrem "kolecka" jeste nejake odpory - ktere teda udavaji maximalni a minimalni hodnotu stridy. To by znamenalo, ze pokud by se vyzkratovali, slo by ovladat PWM v rozsahu toho IO - cili 3-98%. Zejtra si vezmu ovladac do prace a rozkreslim a postnu sem zapojeni. Pokud to teda uz nemas hotove? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nemam, jen jsem kouknul co v nem jen, zapojeni je stejny jako v datasheetu, odpor 150ohm na zem a pak par kondenzatoru navic (mezi zemi za odporem a vstupem a na vystupu k zemi), zadny odpor v serii u potenciometru neni, spodni mez 20% je resena mechanicky, kolecko nejezdi pres celou drahu potenciometru :( (viz foto)

post-35633-021268000 1287652464_thumb.jp

menila se pouze strida

v budikach vede informace pres RC filtr do procesoru, na moji pwm nereagovali nejspis protoze jsem zkousel 30Hz a pak az nekde od 1kHz vic, zkusim 75Hz

pri testovani osvetleni na stole, budiky pri pripojeni napeti vetsi nez 2,5V na ovladaci drat sviti plnou intenzitou

regulovat intenzitu osvetleni obycejne zarovky pwm jde bez problemu, narozdil od ledky neblika, nestihne uplne pohasnout

edit: pri pouziti pwm 75Hz budiky reguluji :) Jen mi pripada, ze mezi 1 az 10% to sviti stejne, pri 0% nesviti

Editováno: , autor: zdesim
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nemam, jen jsem kouknul co v nem jen, zapojeni je stejny jako v datasheetu, odpor 150ohm na zem a pak par kondenzatoru navic (mezi zemi za odporem a vstupem a na vystupu k zemi), zadny odpor v serii u potenciometru neni, spodni mez 20% je resena mechanicky, kolecko nejezdi pres celou drahu potenciometru :( (viz foto)

ale ten potenciometr nema drahu 25k jako v datasheetu, ja tam ted nameril 4,5k

[/b]edit: pri pouziti pwm 75Hz budiky reguluji :) Jen mi pripada, ze mezi 1 az 10% to sviti stejne, pri 0% nesviti

To uz jsem zminoval, regulujou to skokove. Mam tam rele, co mi pri zhasnuti svetel prepoji podsviceni climatroniku na +12V, aby byl pres den podsvicen na max. Pri tom je krasne videt jak podsviceni v nekolika krocich skokove leze nahoru.

No, ja ted seriznul ten vystupek co blokuje drahu potaku a az pojedu domu to zkusim. Sice je to trochu humusarna (v krajnich polohach se jezdec zastavuje az o LEDku podsviceni), ale prezije to :) Stejne pokud se podari vyradit ridici obvody v budikach, bude potreba PWM s nejakym vyssim proudem, coz znamena postavit vlastni...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, ja ted seriznul ten vystupek co blokuje drahu potaku a az pojedu domu to zkusim. Sice je to trochu humusarna (v krajnich polohach se jezdec zastavuje az o LEDku podsviceni), ale prezije to :) Stejne pokud se podari vyradit ridici obvody v budikach, bude potreba PWM s nejakym vyssim proudem, coz znamena postavit vlastni...

takze po seriznuti vystupku co blokoval drahu to sice slo (subjektivne, nemeril jsem) ztlumit vic nez predtim, nicmene tudy cesta nevede. Po chvilce stejne konci vnitrni draha jezdce a po "rozpojeni" opet vse sviti na maximum - cili do nuly to nejde.

Takze nezbejva nez tam pripichnout vlastni potenciometr a zkusit co to udela. Na pripadne zabudovani do soucasneho kolecka je tam mista nastesti dost - vzhled to nijak rusit nebude. Jen jeste zitra prerusim privod k draze potaku a premerim znovu odpor, mozna ma ten integrac nejakej vnitrni odporovej delic - chovalo se to nejak divne. Mezi koncema drahy jsem nameril tech 4,5k, nicmene kdyz jsem jednu sondu zkusmo pichnul nekam na strad drahy, nameril jsem kolem 8-9k...

Editováno: , autor: Mr.Mira
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

na velikosti odporu drahy potenciometru nezalezi, je to jen odporovy delic referencniho napeti, ktere se vevnitr komparuje s pilovitym prubehem

jen se nesmi dat moc mala hodnota, aby se nezatezoval referencni zdroj napeti

v ovladaci topeni sedacek z pasata neni potenciometr udelany na printu, je tam dany bezny trimr, udelat neco podobneho sem by bylo asi narocne :(

snizit napeti z potenciometru pred vstupem do io by resilo spodni mez, ale zase by neslo pak regulovat az na max

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

takze vyzkum stmivani podsviceni trosku pokrocil :)

1) originalni "kolecko" proste nejde presvedcit ke stmivani do "nuly". I kdyz misto bezce potenciometru pouziju dratek a tim dojedu do nejkrajnejsi polohy, stejne je svit furt dost velkej. Tudy cesta nevede.

2) pri pouziti PWM zbastleneho z 555tky a par soucastek(jine schema nez co jsem sem linkoval) uz je mozne regulovat i bile LEDky do "nuly", nicmene v koncovych polohach probiha zmena svitu dost skokove (zkusim jeste potak s nelinearni drahou). Idealni by bylo rizeni mikroprocessorem a klidne i tlacitky po krocich. (Pokud by se pouzil uP, sli by naprogramovat i vychytavky jako prednastavena intenzita pro den a noc + dalsi veci)

Momentalne uz mam v praci rozebrane budiky z pravakove oktavky, takze az se k tomu dostanu zkusim premostit vlastni rizeni podsviceni tak, aby pouzivali rizeni z venku.

Jeste to schematko:

555_PWM.jpg

- ten vrchni odpor k potaku jsem dal 1,5K a mezi bezec a IO pridal 1K odpor (jinak LEDka nezhasinala)

- kondenzator mezi 2 a zemi jsem zmenil na 1nF (pri 10nF bylo tesne pred zhasnutim znat blikani)

Editováno: , autor: Mr.Mira
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

takze osvetleni se ti zapne s ostavnima vypinacema, sviti vic nez ostatni a nereaguje na regulaci

kdyz bys to zapojil na neregulovane +, tak by se to nezapinalo s osvetlenim

kdyz bys slil cinem nejaky sms odpor u led, tak by to svitilo vic, ale reagovalo by to na regulaci :(

jediny co me napada, ze v aute jsou zarovky buzeny zvlast pres zesilovac osvetleni, ledky rovnou z regulatoru, tak jestli neumrel, pouze se zapne, ale nereguluje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Má niekto z vás skúsenosť s invertovaním podsvietenia lcd displeja? Mne sa jedná o tie dva malé na budíkoch.

Chcel by som docieliť efekt ako majú autorádiá, teda čierny podklad a biele písmo. Určite bude potrebné vymeniť podsvietenie za biele. Niekedy som dávno videl na amerických stránkach ako invertujú displeje tak, že odstránili pôvodný polarizačný filter a ten nový pokiaľ otočili o 90 stupňov tak svietili znaky namiesto pozadia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ďakujem za reakciu (použil som len search a nič relevantné nenašiel ale ako píšeš už to tu bolo...)

Podľa návodov ktoré som dávno videl na invertovanie väčších znakových displejov by malo stačiť otočiť tú vrchnú vrstvu. Problém asi bude dať tú fóliu dolu tak aby sa dala znova použiť (pokiaľ by aj bola dosť veľká).

Na ebay som niečo našiel, za tie prachy by sa oplatilo to vyskúšať.

Chcel som len vedieť, či sa to v praxi už niekomu poradilo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...