Přejít na obsah

Hodnoty kompresního tlaku válců 1.2 HTP


kitt21

Doporučené příspěvky

  • o 3 týdny později...

Ospravedlnujem sa, ak to tu niekde je, ale nemozem sa dopatrat k cislam. Vsade sa tu hovori o premerani tlaku valcov, ale nikde som nenasiel v akych rozmedziach maju byt. Môze tu niekto, kto sa v tom vyzna, uviest nejaku tabulku, kedy su tlaky v norme a kedy su uz hodnoty kriticke? Je vôbec nejaka tabulka ktora hovori o tlakoch vo valcoch? Jedna sa o motor 1,2 47kW, AZQ, 2005, nabehane 123 400km.

Dnes, vramci servisnej mi premerali tlaky a hodnoty su: valec 1 -11 . valec 2 -10 . valec 3 -11,5, vraj je to v norme, ale mam pocit ze to nie je v norme, ze hodnoty maju byt vyssie. Tak jak jsem tedy na tom??Co hovoria tie namerane cisla??

Aka je norma, ake su hranicne hodnoty??

Mockrat dekuji.

PS: inak fabca jazdi bez problemov, bez klepania, startuje na prvykrat :kol-47: . Pred rokom a pol, na valci 1 vymenena podpalena civka a ocistena skrtiac. klapka - ta presla ocistou i dnes - vraj hrôza jak byla zasvinena :ble

 

Zdravim,

mne akurat mechanik menil jednu cievku (ta sposobovala mensie problemy) a dal som aj vymenit sviecky a ked uz budu von, nech zmeria aj tlaky. Len tak pre zaujimavost.

No a vysledok ma nepotesil. Najhorsi valec 9 a najlepsi 10,5.

Auto ale jazdi normalne - urcite teda od vymeny cievky a vycistenia EGR. Startuje mozno o zlomok sekundy dlhsie (co by sa dalo zviest na starter) nez pre x rokmi. Maximalna rychlost mi pride nezmenena - to su tak veci co sa daju presnejsie zmerat.

Olej to nikdy nezralo, tak by som to videl na blbe ventily.

 

Neviem teda ako je to s presnostou takeho merania, ten mechanik je uz prevereny. Ale mozno to pre istotu dam este skontrolovat niekomu inemu.

Je to AZQ z roku 2004, najazdene 120 000, pomerne dost aj vysokymi rychlostami, tak si to mozno vybera svoju dan...

Znamena to teda ze kvoli tym ventilom mi moze rychlo odist katalyzator?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, dnes to meral autorizovany servis, nejak mi to nedalo a chcel som vediet na com som. Tlaky vysli o 1 bar vyssie, rozdiely medzi valcami sa ale zhoduju. jeden je teda pod normou - ma 10 a najlepsi na 11.5 - teda aspon podla tohto merania.

Tentokrat som bol pri tom ako sa to robi - merali asi len prve 2-3 kompresie, motor sa teda tocil dost pomaly - ani sa nedivim, kompresiu ma sice len 1 valec, ale na plny plyn. Podla toho hlavneho technika by sa kludne dalo natlakovat tych 15 keby s tym tocili dost dlho.

Takze mi to pride ako dost priblizne meranie zavisle na roznych okolnostiach - asi aj stave startera a akumulatora.

Tie rozdiely medzi valcami ale budu objektivne.

 

Myslis teda ze ten horsi valec uz moze poskodzovat katalyzator alebo nieco ine? Akym sposobom vlastne skodia rozdielne tlaky valcov?

Mne akurat napada ze by to mohlo viac vibrovat - co ale u 3valca normalne aj ked je fit :)

Editováno: , autor: Pawouk
Odstraněna citace.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

,,merali asi len prve 2-3 kompresie,, toto je dosť bolestive čitanie pre motorara. Nie tak si myslel že merali prve 2-3 otačky motora?

No ubezpečim ťa že aj tych 11,5 je velmi malo. Ja pri 11,5 už berem dole hlavu lebo potom sa už velmi vybiju sedla ventilov. Takych 13 by bolo ešte dobre. Pri 120tis. km by možna stačilo repas hlavy bez kružkovanie ale bez zaruky na spotrebu oleja. Na tvojom mieste by som to vôbec neodkladal tu opravu.

 

(použivaj tlačitko odpovedať a nie citiovat)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, 4-6 otacok, takze polovicny pocet kompresii vo valci :) Motorarsku terminologiu moc nezvladam, no niektorym veciam rozumiem. Casto len zhruba, tak som rad ked mi to niekto trochu objasni. To je zatial najcastejsi zdroj informacii.

Pri tejto nizsej kompresii teda dostanu zabrat sedla ventilov.....?

Ty si mal s nejakym HTP dost slusny pocet km, nie? Tam ti asi vydrzala kompresia trochu dlhsie ako tych 120tisic....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určite nie tvoje auto merali prvykrat tam nebude chyba ale tvoje podpalene ventily. Niči sa takto katalyzator a teraz možna by stačilo iba repas hlavy ale neskôr už aj kružkovať bude treba a katalyzator. Ak si to vieš urobiť tak mam repasovane hlavy aj AZQ lebo tato hlava ma otvor pre EGR.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som podpalene ventily vobec nespoznal az jedneho dna sa rozsvietila kontrolka motora - vynechaval jeden valec. Vykon ubudal pomaly cize to nebolo vobec poznat. Rano horsie startovalo, to je vsetko. Tlaky nad 2 valcoch daleko pod 10.

Po oprave som zistil ze vykon v poroadku nebol, teraz startuje ok a jazdi velmi dobre. Ale zas riesim hrkotajucu napravu a prevodovku s ktorou sa asi zmierim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Ja prave ked premeriam viackrat dynamiku tak mam zhruba predstavu aky je vykon - uz tam boli nejake zhorsenia, ale asi to bola kombinacia stare sviecky, mozno horsia cievka, hustejsi olej a hlavne ine obutie. Teraz mam vsetko vymenene a kolesa standarne a dynamika je ako predtym (ak by bol pokles o 5% a menej tak mi mozno unikne) 

Starty su stale ok, po 4-5 otackach sa motor chyti, akurat je to pomalsie ako ked bola baterka novsia.

Pokial je tam ale taketo opotrebenie, radsej dam na prevenciu a dohodnem opravu, alebo aspon diagnostiku.

Moc sa mi nechce kupovat novy katalyzator. Ak staci repasovat hlavu a tym zabezpecit este dlhu zivotnost, tak bude len dobre.

 

Je to v nasich pripadoch chyba konstrukcie (poddimenzovane ventily) alebo to moze byt niecim inym? Je pravda ze moc jemne sa s tym nejazdilo. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

hubo44 mal pravdu. Kompresny tlak 10 uz bol zavineny podpalenym ventilom. Ostatne ventily sa este dali repasovat. Ta zavada bola len v zaciatkoch, takze

na spravani auta skoro nevidiet rozdiel. Stare sviecky a cievky (+ mozno par dalsich vplyvov ako olej a ine gumy) bolo poznat pri merani dynamiky a dlhodobo

sa mi zdala vyssia spotreba. Tento jeden podpaleny ventil ale neurobil ziadny rozdiel - myslim ze rozdiel vo vykone a spotrebe nemeratelny, studene starty

sa vobec nezmenili, vzdy OK.

Jedina stopa ze nieco nie je dobre boli vibracie na volnobeh. Sice nenastavali uplne vzdy, ale vylucil som ine priciny a stale to vibrovalo. Po oprave uz OK.

Obavam sa ze aj na takom motore sa da namerat tlak 15 ked sa to merianie robi urcitym (zlym) sposobom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Tak mám taky problém s motorem, fabia 1,2 HTP, AWY, 6 ventilový, 40 kw, rok výroby 2004, najeto 70.000 km, tlaky první - 13,5, druhý - 17 a třetí -16. Servis Škoda tvrdí, že je vadná hlava a je potřeba její výměna a  chce již za tu sadu hlava + kat. 22 tis + práce, takže celkem cca 26.000,- Kč + olej, chladící kapalina

Editováno: , autor: palo.789
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je tam nejak cítiť že su rozhodené tlaky? Ja som mal rozdiel pri oboch meraniach len 1,5 atm a bolo cítiť že to dosť vibruje na voľnobeh. Pokiaľ by to nebolo cítiť ani na spotrebe alebo štartoch tak by to možno šlo nejakú dobu odkladať.

 

Čo sa týka ceny, mne to robil servis v stredočeskom kraji, platil som 13000 korún a bol to nielen repas hlavy ale aj rozvody (starší typ s problematickým napinákom). Počítam že samotná hlava sa dá do 10 tisíc. Katalyzátor obvykle nemenia a funguje im to.

Ako pozitívny príklad spomínali známeho ktorý ma tiež 40kW verziu, raz mu hlavu opravili, katalyzátor ostal pôvodný a už s tým má 400t kilometrov.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No už to odkladám od léta 2013, kdy mně na to ve značkovém servisu upozornili, že se z motorem něco děje. byl tam takový starý zkušený mechanik a řekl, že mi každých 20 vteřin vynechává ten samý válec. Tlaky jsem jsi dal změřit až tento týden před výměnou oleje. samozřejmě ten mechanik tam už k mé smůle nedělá.

Ta závada se nijak nezhoršuje a ani nezlepšuje. auto jede pořád jak má a na volnoběh vynechává válec každých cca 15 až 20 vteřin. Auto táhne dobře reaguje na plynový pedál. Nebýt toho mechanika tak jsi ničeho nevšimnu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...