Jump to content

LED Matrixové světlomety

Recommended Posts

U klasických halogenových žárovek docházelo časem k "vypálení" paraboly a tím ke snížení účinnosti svícení. Totéž prý (byť v menším měřítku) platí i pro xenony. 

Tušíte někdo jak je to s LED matrixovými? 

U LED světel se předpokládá, že auto přežijí (cca 15let). Svítivost se pravděpodobně s časem a tepelnými podmínkami pozvolna snižuje. Spíše se takové světlo poškodí při nehodě, než samovolně.

Nikde, absolutně nikde jsem se nedočetl o tom, jak moc velký rozdíl je mezi základními LED a matrix LED. V trojce mám "obyčejné" LEDky a jsem velice spokojený. Oproti H7 je to skutečně o několik levelů dál a má to prokazatelný vliv na bezpečnost noční jízdy. Zajímalo by mne ale, přináší-li v O4 funkce Matrix skutečně i něco hodně navíc, než vykrývání osvitu protijedoucích vozidel a značek? Je to takový rozdíl, že se vyplatí za tuto fci připlácet celkem hříšný peníz?

V OIII jsou obyčejné LEDky? To mě asi něco uniklo. Já mám LED proužky pro denní svícení a na noc tam jsou xenony. Ale možná někdy později (já mám ročník 2014) začali dělat hlavní světlomety s LED. Nevím. 

Nicméně ty matrix LED mi nepřipadají zase tak drahé. Mám už objednanou OIV ve stupni Style a tam jsou k dokoupení v ceně balíčku Style Plus za 20000 a v tom balíčku jsou i jiné věci. Tak mi ten příplatek tak hrozný nepřipadá. 

Kamarád s tím ale nějaký čas (s matric LED) jezdil a nemohl si to vynachválit. Trochu se toho bojím, protože tam údajně už není přepínání dálkovek a potkávaček (dělá to automatika). Ale já si nedokážu představit, jak může automatika zabránit oslnění chodce jdoucího proti mně po krajnici, nebo auto schované za horizontem, případně na dálnici oslnění kamionu, když světla kamionu jsou schovaná za křovím v dělícím pásu, ale řidič sedí nad ním. No, uvidíme. 

před 18 hodinami, boban1108 napsal:

V OIII jsou obyčejné LEDky? To mě asi něco uniklo. Já mám LED proužky pro denní svícení a na noc tam jsou xenony. Ale možná někdy později (já mám ročník 2014) začali dělat hlavní světlomety s LED. Nevím. 

Nicméně ty matrix LED mi nepřipadají zase tak drahé. Mám už objednanou OIV ve stupni Style a tam jsou k dokoupení v ceně balíčku Style Plus za 20000 a v tom balíčku jsou i jiné věci. Tak mi ten příplatek tak hrozný nepřipadá. 

Kamarád s tím ale nějaký čas (s matric LED) jezdil a nemohl si to vynachválit. Trochu se toho bojím, protože tam údajně už není přepínání dálkovek a potkávaček (dělá to automatika). Ale já si nedokážu představit, jak může automatika zabránit oslnění chodce jdoucího proti mně po krajnici, nebo auto schované za horizontem, případně na dálnici oslnění kamionu, když světla kamionu jsou schovaná za křovím v dělícím pásu, ale řidič sedí nad ním. No, uvidíme. 

V OIII 2019 i 2020 jsem měl full LED světla a svítilo to moc pěkně.

V OIV mám Matrixy, dálkový jdou přepínat On-OFF-Auto  V autorežimu dálkových se zobrazí ikona dálkových světel na palubce a je v ní namalovaný "A", potom to přepíná samo, reaguje to velmi dobře i na slabší světla v prostisměru, v obcích to samo vypne atd. Chodce, pokud má reflexní prvek to odstínilo taky.  Jen si říkám, kolik asi to světlo stojí, když se pokazí, tipuju to tak na 60 tisíc... Matrix je fajn, ale do soukromýho bych se spokojil i s obyčejnýma LED, přeci jen je ten Matrix plný hejblátek a je šance, že se to podělá...

Ja si myslím, že v matrixoch žiadne hejblátka nie sú, nemá sa tam čo pokaziť. Celé je to na prepínaní sady LED-iek ktoré svietia každá svojim smerom a teda vypnutie niektorej z nich spôsobí, že na ceste je vyrezaný kus bez osvetlenia.

OIV mám len v štádiu objednávky ale tretí rok používam matrixy Intellux u Insignie.

Výhody matrixu:

- osvetlenie ľavej polovice cesty a ľavého okraja cesty pri predbiehaní iného auta - v podstate zapnutý ľavý diaľkový svetlomet. Takže dobre vidno prípadného cyklistu alebo chodca v čiernej bunde idúceho po ľavej strane. to pri obyčajných svetlách LED alebo xenon neuvidíš, pretože na predbiehanie pôjdeš na začiatku so stretávacími svetlami

- osvetlenie oboch okrajov cesty "diaľkovými svetlami" aj pri prichádzajúcom aute v protismere - vidíš tak lesnú zver ktorá stáva pri krajoch cesty. Dtto pri dobehnutí iného auta, diaľkové svetlá svietia okolo neho na okraje cesty.

- na diaľnici pri rýchlosti 140kmh+ svieti pravý svetlomet do diaľky a ľavý ako stretávací, takže nedochádza k oslneniu protidúcich áut

Nevýhody matrixu:

- má len určitú šírku osvetlenia cesty, ktorá je plne postačujúca na rovnej ceste a v miernej zákrute na cestách 1.triedy. Pri jazde v horských stúpaniach so zatáčkami je však šírka nedostatočná a tak po zatočení do zákruty 120° a viac (vracačka 180°) vchádzaš do tmy. A práve v horských úsekoch tam môže stáť stádo zveri, ktoré nevidíš

Tu sú na tom ďaleko lepšie natáčacie xenony ktoré svietia do zákrut.

- v obci do 50kmh svietia ako obyčajné stretávačky. U AFL xenonov sú napríklad svetlá pootočené do strán takže vidno lepšie okraje cesty a chodníky

- pri hmle matrix na to nemá žiadnen program svietenia. bi-xenony mali skrátenie svetelného lúča a tým vyššiu intenzitu osvetlenia a osvetlenie okrajov cesty

čo je rovnaké

- oba systémy možno ovládať klasicky prepínaním diaľkové/stretávacie. Nie je pravda že matrixy nemožno ručne stlmiť

- oba systémy ak sú ovládané kamerou tak budú bez rozdielu oslňovať kamionistu, ktorý vychádza spoza horizontu

Za mňa bez matrixu už ani kilometer :)

Pozor, je kardinálny rozdiel medzi matrixami OIV a autami vyššej kategórie v počte LED segmentov. A tak to potom na ceste aj vyzerá.

hľadajte na youtube porovnanie matrixov, je tam dobré video, kde sú vždy dve autá porovnávané na rovnakej ceste, takže je možnosť vidieť napríklad OIV vs BMW5

Edited by OpelInsi
  • Like 3
  • Upvote 3