Přejít na obsah

Tempomat a klakson nefungujú - po reštarte auta áno


Mino - TATRY

Doporučené příspěvky

Ahojte,

 

Od 01.10.2023 vlastím Superba III r.v. 11/2019

 

Všetko ide v poho, no zatiaľ cca 10 krát sa mi stalo, že po štarte nefungoval klakson a tempomat, bez akejkoľvek chybovej hlášky.

 

Po vypnutí a zapnutí auta všetko funguje.

 

Otázka: stalo sa to niekomu? Ako ste postupovali?

Bez tempomatu by som 1 jazdu prežil, no klakson je bezpečnostný prvok.

 

Toto všetko som vyskúšal/zanalyzoval a nepomohlo:

1)viem že vraj pri nizkom napätí batérie tempomat a klakson nemusia správne nabehnúť.

Toto vylučujem - bateria nabitá doplna, Webasto funguje stále ked potrebujem, takže tam problém nebude, inak by nešlo.

A tiež stalo sa mi to raz poobede po práci, vonku cca 2 stupne C.

Ihned po nastartovani som skusal zatrubit a klakson nesiel.

Tak som auto vypol a ihned zapol (to  znamenalo dalsiu extra zataz na baterku) a klakson aj tempomat zrazu isiel.

Ak by bolo problém napätie, je nemozne aby oo 5 sekundach v podstate este s nizsim napatim systemy nabehli.

 

2)vraj sa to prejavuje v zimných obdobiach.

Auto mám sice krátko, no stalo sa mi to aj pri cca 12 stupňoch, kedze Oktober bol toho roku teplý.

Takže toto tiež vylučujem

 

3)vraj to môže byť vadná vinutá pružina a.k.a slimak

Zase vylučujem. To by nefungovalo trvale, resp. väčšinou. A nie že to funguje skoro stále a iba zriedka nie.

 

4) veľmi teoreticky aj poistka.

To som nekontroloval, ale zase tak ako v bode 3)

Ak by bola zlá poistka, nefungovalo by to permanentne. 

 

5) diagnostika neukázala nič

 

Čo teda s tým? Nerád by som kúpil novú AGM batériu za 200 eur a slimaka s pracou tiez za 200 eur a bez výsledku.

Budem vďačný za akúkoľvek radu.

 

Ďakujem vopred.

 

PS: s týmto problémom som našiel pár príspevkov na internete, no bez jednoznačného riešenie.

 

Napr tu:

https://www.kodiaqforums.co.uk/threads/horn-hooter-and-cruise-control-do-not-work-new-user.2929/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim,

 

mel jsem uplne tu stejnou zavadu (Superb 10/2019). Bez jakekoliv hlasky, nefungoval tempomat a klakson. Stacilo jen vypnout/zapnout motor a uz zase vse fungovalo. Natocil jsem video o nefunkcnim klaksonu a tempomatu a dal jsem to na reklamaci (myslim nekdy rok zpatky).

 

Myslel jsem si, ze me to v servisu nevezmou, protoze se to samozrejmne nedelo pokazdy, ale prekvapili, ze promerili nejaky krouzek pod volantem a "vysly jim nejaka spatna cisla" a skodovka uznala reklamaci. Krouzek objednali a druhy den jsem odjizdel. Od te doby se to ani jednou neopakovalo, takze parada. Bohuzel presne nevim, o jaky krouzek se jednalo, ale snad nekdo zkusenejsi poradi, co se musi vymenit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Endy666ďakujem za odpoveď.

Ten kroužek zrejme môže byť ten "slimák" - teda vinutá pružina.

 

Auto už mám mimo záruku, preto predtým než navštívim autoroizovaný servis pod Tatrami, chcem mať najprv nejaké ďalšie informácie.

Aby som tam nezaplatil za montáž + náhradný diel a závadu to neodstráni.

 

Úprimne neznášam takéto chyby, keď je niečo zlé a chybné, ako to môže raz fungovať a raz nie :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@lucky.jack ďakujem.

Ale to by som nerozumel prečo to raz funguje a raz nie.

Možno sa len nerozumiem elektrike, ale ak je raz niečo vadné, tak to proste nefunguje ,alebo?

Viem že často sú závady na autách, ktoré sa neprejavujú permanentne (a hlavne vtedy ak to chce človek ukázať mechanikovi :D)

No nejako mi to hlava nebere.

Takže navrhované riešenie - autorizovaný servis a poprosiť ich rovno výmenu?

 

 

 

Editováno: , autor: Mino - TATRY
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám rovnaký problém pri identickom aute SUPERB 3 facelift 11/2019  . 2,0 tdi 140kw Auto vlastnim od 08/23

 

Cez VAG som zistil ze rj hlasi chybu 17165,17156  

Teraz ako je chladnejsie sa dany problem objavuje časteješie, na jeseň to bolo velmi zriedka .

Tak isto som podozrieval som baterku(či náhodou pri štarte nepoklesne napatie, tak som ju dal na nabijacku a ta po cca pol hodine ukoncila nabijanie s tym ze je baterka plne nabita...

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potvrzuji stejný problém, Superb facelift 08/2019. Myslel jsem si, že je to tím, že málo jezdím. Auto vždy stojí mezi jízdami 2 - 3 dny. Už jsem si na to zvyknul, jak se rozjedu a všimnu si že chybí kontrolka tempomatu (potvrzuji že se to neprojevuje vždy), zařadím N, podržením startovacího tlačítka vypnu motor, znovu tlačítkem nastartuji motor, dám D a pokračuji v jízdě s tempomatem. Jelikož má auto elektromechanický posilovač nejen řízení, ale i brzd, není žádný problém, nicméně zezačátku jsem zastavoval a vypínal motor na místě, což mě přestalo bavit. Až když jsem si dnes přečetl toto vlákno, vyzkoušel jsem po nastartování klakson a ticho. Opravdu nepříjemné. Volal jsem do servisu, údajně o této závadě nevědí ale připustili že by se mohlo jednat o podvolantový snímač - kroužek, rovnou mě objednali na servis a prý je tam na moje auto přehrátí i nějakých řídících jednotek, snad nebudu muset znovu do Strakonic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Pawouk změnil název na Tempomat a klakson nefungujú - po reštarte auta áno

Hm tak to skôr vyzerá, že nejaká výrobná šarža Superbov 2019 s tým má problém.

Ja idem zajtra/pozajtra skúsiť osadiť novú batériu, s malou nádejou či to nepomôže.

Inak viac ako tempomat ma štve ten klaksón.

Tempomat je komfortný prvok, klakson bezpečnostný.

Koľko krát sme všetci zatrúbením zabránili kolízcii pri predchádzaní na dialnci, ked niekto pomalší nepozrel do späťáku a vošiel do ľavého pruhu? 

Ja som mimochdom takto na tú závadu prišiel, potreboval som použiť klaksón a ticho...

@Petr Svetr daj prosím vedieť ako si dopadol a či to pomohlo.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

@Mino - TATRY Tak servis vyměnil na záruku podvolantový snímač - kroužek a páčky pod volantem, baterka nakonec na záruku nešla, nicméně po regeneraci baterky se mi už problém nevyskytnul... S novými díly asi něco v autě optimalizovali a bohužel jsem přišel o některé záležitosti nastavené ve Strakonicích. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Ako ste urobili regeneráciu batérie? Včera mi to urobilo opäť! 

Po naštartovaní vypísalo "ACC deaktivovaný" a nefungoval klaksón a ani ACC. 

Po opätovnom naštartovaní už všetko fungovalo. 

Vie niekto napísať aj akú verziu podvolantovky použili? Na skoda diely je C. 

https://www.skoda-diely.sk/nahradny-diel/5q0953569c-kruzok-airbagu-valeo-47671.html

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako je hustý, že to odpojí klakson, který má spotřebu pár W pár sekund, ale je to "last resort" bezpečnostní zařízení... to už bych raději, aby snížil výkon ventilátoru, odpojil komfortní jednotky (park. senzory), výhřev sedaček a oken...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@bouchy01pozor mozno neodpoviem odborne - no niekde na GB fore som cital ze ta tempomatova packa a klakson su ako jedine napojene na 24V.

A ze pri slabsom napäti v momente startu niekedy nenabehnu spravne. Takze nie je to podla priority zeby auto potrebovalo usterit energiu tak odpoji klakson. Je to proste len takato divna blbost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 2 týdny později...

Ahojte, 

 

kupil som jazdeneho superba 7/2020, 140000km, v novembri, dovoz nemecko cez predajcu.

Aj u mna sa vyskytla ta ista zavada - tempomat a klakson, kazde 3-4 starty. Predajca ma poslal do autorizovaneho servisu v Nitre, ze on to zacvaka.

Vysledok:

Vraj casty problem, bolo treba vymenit packu pod volantom. Dokonca mali diel na sklade, takze to urobili na pockanie.

Cena: 300 eur packa, 50 eur robota.

Nastastie som nic neplatil.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ako som pisal aj ja hore mal som podobny problem.  Tiez som moc nechel verit ze moze byt zla baterka nakolko auto celu zimu v pohode startovalo, dokonca bez problemov pustilo webasto ,cez dialkovy ovladac.

No stale som mal problem s nefunkcnym klaksonom a nenabehnutim tempomatu . 

Preto som sa rozhodol ist tou jednoduchsou cestou opravy a skusil som vymenit  baterku za novu EXIDE EK 700  70Ah.

Po výmene sa zatial ani raz problem neobjavil takze huraaaaaa👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...