Přejít na obsah

Vývoj cen Octavia


jirkaK

Doporučené příspěvky

V poslední době narážím na různých motoristických fórech na názor, jak je Octavia předražená a nejčastější srovnání je s jednou asijskou značkou. Protože jsem za svůj život Škodovek kupoval už 10 a z toho 8 nových, mám k té značce pochopitelně nějaký hlubší vztah i dnes, kdy jezdím něčím jiným. Pro rypáky, kterým to stejně nebude recht, ani kdyby to auto dostali zadarmo, alespoň menší srovnání :

V roce 1997 jsem na jaře koupil, v mém okolí jako jeden z prvních, Octavia TDI 66kW. Byla to samozřejmě limuzína a vyjmenovat prvky výbavy je celkem jednoduchý. Metalíza, 15" hliníkový kola, man.klima, el. šíbr, el. okna a dveře, 2 bagy, ABS. To je asi tak všechno. Cena 519 000,-Kč.

V únoru 2005 jsem byl opět mezi prvními, kdo si odvážel novou OII combi TDI 103kW (dodnes ten den proklínám). Výbava : halogeny, metalíza, 17" kola, man. klima, el. dveře bez dálky, el. okna jen vpředu, malý kožený paket (volant a řadička), mizerný rádio s úzkým displejem, 4 bagy, ABS a to je opět všechno. A teď se držte. Cena 740 000,-Kč.

Když teď po letech o tom přemýšlím, ani se mi nechce věřit, že bych byl jednak tak blbej a druhak, že to je vůbec pravda a hlodá mnou pochybnost, jestli jsem se nesplet, protože fakturu mám ve starým účetnictví a to je bůhví kde. Ale ať počítám, jak počítám, tak nesplet.

A teď přátelé to srovnání s dnešní OIII RS TDI, která je na vrcholu modelový řady nejen výbavou, ale taky cenou. Za 643 000,-Kč si odvezete auto s níže uvedenou výbavou. Takže s odstupem času a nestranným pohledem majitele jiný značky říkám, že kdo tvrdí, že Octavia III RS je předražená nebo špatně vybavená, je absolutní KOKOT.

"CLIMATRONIC" - dvouzónová klimatizace s elektr. regulací

12 V zásuvka v zavazadlovém prostoru

2 světla na čtení vpředu

8 reproduktorů (pasivní)

Anténa s příjmem AM/FM "Diversity"

Barevný "MAXI DOT"

Bez asistenta při změně jízdního pruhu

Bez přídavných světel (vnitřní osvětlení)

Bez stěrače a ostřikovače zadního okna

Bi-Xenonové světlomety + AFS + LED denní svícení

Boční a zadní okna tónovaná

Boční airbag vpředu a hlavový airbag

Chlazená schránka

Denní tlumené světlo s asistenčním světlem a funkcí "coming home"

El. ovládání oken vpředu a vzadu

Elektrické přídavné topení

ESC

Green tec

Hlavové opěrky zadní 3 kusy

Imobilizér elektronický

Intervalový spínač stěračů se světelný/dešťovým senzorem

Klíček s dálkovým ovládáním zamykání vozu

Kolenní airbag řidiče

Kontrola tlaku v pneumatikách

Kotoučové brzdy zadní - Geomet D

Loketní opěra vpředu "JUMBO BOX"

Make-up zrcátka vlevo s krytkou

Make-up zrcátka vpravo

MDI ( Mobile Device Interface )

Odjištění opěry zadního sedadla ze zavazadlového prostoru

Odjištění víka zadních výklopných dveří (elektricky)

Odkládací paket 1

Odkládací prostor s víkem v bočním obložení kufru

Opěrky hlavy na předních sedadlech

Potah sedadel - kůže/látka

Prodloužený servisní interval

Přední mlhové světlomety

Přídavné upevnění dětské sedačky pro systém ISO FIX

Rádio Entry (Gen1)

S CD mechanikou a zdířkou pro SD-karty

S dálkovou regulací polohy světlometu automatická/dynamická AFS 1

Signalizace nezapnutých bezpečnostních pasů ( všichni pasažéři )

S osvětlením zavazadlového prostoru

Sada nářadí

Schránka na brýle

Set na opravu pneumatik

Sluneční clona zadního skla

Sportovní provedení

Střední konzola

Síťový program

Tempomat

Ukazatel nedostatku kapaliny v nádobce pro ostřikovače

Varovná světla v předních dveřích

Vnitřní zpětné zrcátko s aut. stmíváním

Vnější zpětná zrcátka, s automatickým stmíváním, elektr. sklopná/nastavitelná/ vyhřívaná

Vyhřívané trysky ostřikovače čelního skla

Vyhřívání předních sedadel s oddělenou regulací

Výklopná odkládací schránka pod sedadlem spolujezdce (LHD)

Výsuvné integrované ostřikovače světlometů

Zadní sedadlo nedělené, zadní opěradlo s loketní opěrou dělené a sklopné

Zakrytí zavazadlového prostoru se sítí

Čelní sklo tonované

Šrouby kol Standard

Centrální zamykání s dálkovým ovládáním, 2 sklopné klíčky (bez SAFE systému)

Disk z lehké slitiny 7 1/2J x 17

Ozdobné lišty černé

Pneumatiky 225/45 R17 91W

Se zakrytím pro kola z lehké slitiny

Sportovní nárazník

Vnější zpětné zrcátko a další díly v barvě vozu

Vnější zpětné zrcátko vlevo, konvexní

Zadní díl výfuku, postranní

Zpětné zrcátko vpravo, konvexní

Chromový paket

Dekorační obložení

Hlavice řadící páky z kůže

Kožený sportovní volant

Madlo ruční brzdy z kůže

Pedálové ústrojí

Prahové nástupní lišty

Sport-komfortní sedadla vpředu

Vkládané tkané koberce

Výplň dveří

Zakrytí řadící páky z koženky

Editováno: , autor: jirkaK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano z tohoto pohledu ano. Ja za 14 let ve firme u uz mam patou oktavii. Ceny muzu sledovat diky 1% zdaneni z ceny na vyplatnici. O3 mam nyni za podobne penize jako vzdy jako nejlepe vybavanou ze vsech predeslych. RS nasadilo velmi dobrou latku na pric vsemi znackami i cenou. Sportovnejsi vozy jinych znacek jsou i mnohdy dsleko drazsi a jeste se jedna o vozy velikosti daleko mensi.

Ano tedy za stejne penize nez u predchazejicich octavii nabizi O3 vice muziky. Ale porad je tu ale... Konkurence taky dokaze nabidnout i nekdy jeste mnohem a mnohem vybavenejsi vuz za daleko nizsi penize. Hold u skody se dneska v cechach taky priplaci za znacku. Ackoliv nevim v cem je jako tak prestizni, ze muze byt drazsi. Ale je to ekonomie. Velka poptavka rovna se vyssi cena. Ackoliv s cenou nemusi rust kvalita.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jasně, markantní je to asi především u RS, kdy konkurence sice nabídne srovnatelnou výbavu, ale srovnatelný motory moc ne. A ještě jeden absurdní extrém. To moje auto (viz odpadlíci), v nepříliš lepší výbavě, než RS, se v Německu prodává za neuvěřitelných ca. 47 000,-euro. Tady je jiná cenová politika, takže jsem za to samozřejmě tolik nedal. I tak mě ale s půlročním odstupem, co auto mám trochu štve, že jsem na tu RS nepočkal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemuzes prece srovnavat ceny vybavy pred 15ti lety a dnes. Vyrobni naklady na elektroniku sly nasobne dolu a technologicky pokrok vpred. To, ze ti dnes nekdo da zadarmo ESC a v O1 stalo 40 tisic ma nekoho ohromit? Podobne srovnani by slo udelat u jakekoliv znacky. Ale v jednom mas pravdu, RS je jedina O3 s opravdu dobrym  (az na Skodovku netypicky dobrym) pomerem cena/vykon/vybava. Pocitam, ze brzdy zdrazi. :)

Editováno: , autor: mike_k
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já kupoval v roce 2003 O1 1.6MPi 75kw Ambiente za 460tis. - výbava přední okna v el. a centrál na DO, jinak vůbec nic, ani klima ne.

Bylo to šíleně moc peněz, ale auto mám do dnes a žádná velká závada. Což o kamarádech, co každé tři roky mění sice levnější, vybavená a novější, ale stočená a možná i bouchlá auta říct nemůžu. 

Dnes jsem těsně před objednáním nové O3 a budu mít vybavenou eleganci + další výbava na přání za stejnou cenu jako před 10ti lety. 

Je úplně bez debat, že ceny jdou stále níž a za stejné peníze dostanete neporovnaně víc, ale teď jde o to, zda to víc bude i stejně kvalitní. Pokud by byla O3 stejný držák jako O1, tak budu max. spokojen a nebudu mít nikdy důvod se poohlížet u konkurence.

V práci máme Škodovky a Francouze no a když porovnám kolikrát jsou kolegové za rok v servisu a já se Škodou jen 2x ročně na výměnu oleje, tak je jasné, proč jsem i přes dražší auta stále příznivec Škody.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mrkni se na levnější verzi Cz edition, pěkný příplatky tam jsou také ;)

octavia-derivaty-cenik.pdf

 

teď sem počítal nějaky příplatky u toho scouta FL v plny a je to skoro 1,1 mega bez DSG, no to je mega ulet....  dle uvahy jak je obyč elegance dražší s 4motionem, tak to asi bude zase o hodně dražší a v menší vybavě než RS.

jako ceníkově oktávku přes 1,1 mega, to dá fakt jenom blázen a rovnou bych bral Superba....

Editováno: , autor: kokta7
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já vím, že to je nesouměřitelný, ale přeci jen se dá říct, že v těch cenách let 2004 - 2008 (přibližně) musela mít Bolka úplnej Clondike proti tomu, za co to musí prodávat dnes. Takže z toho pohledu to jsou podle mě dneska ceny velmi přijatelný.

No a teď odpoledne jsem parkoval v Praze těsně před OIII RS TSI v bílý barvě. Tak jsem to tak obcházel a koukal na ty dvě auta z dálky a nějakej rozdílek v třídě tam přeci jen asi bude. Nicméně, za ty prachy by mě to v RS fakt neuráželo. Ovšem, šel bych do kombajnu. Ten se mi líbí víc.

Editováno: , autor: jirkaK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já tu fakturu najdu, ale fakt jsem přesvědčenej, že to bylo o kilo víc. Holý jsem to tak úplně asi neměl, připlácel jsem třeba za hágusy, závěsný zařízení, ty 17" kola, rádio (pamatuju si, že za ten střep chtěli asi 15t.), drátěnou přepážku v kufru (kvůli odpočtu DPH a chtěli za ní snad 20 t.) a určitě by se ještě něco našlo.

Editováno: , autor: jirkaK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hele, je to prostě všude podobný. Dneska se o zákazníka jinak bojuje, než před nějakými sedmi, osmi lety. Vidím to ve svým businessu. Ale nedávno mě jeden zákazník tak naštval, že jsem mu naznačil, že už nemám zájem zase já. Prostě pořád zkoušel tlačit tu cenu dolu, až překročil únosnou mez. A hodně. Tak jsem dal na jevo, že ne a nakonec jsme se v přátelským duchu dohodli. Já nemám rád takový to smlouvání, jak na trhu, to prostě radši jdu od toho. Naštěstí (a klepu na dřevo) nevím, kam dřív skočit, takže si můžu dovolit zákazníka i odmítnout. Ale dělám to zcela mimořádně a nerad. Ale to jsem odbočil od tématu, takže radši dost, protože Pawouk nikdy nespí  :kol-98:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě pro prosazování pidi objemu motoru u Koncernu VW, kdy se objemy blíží zahradnímu traktůrku je Koncern VW pro mě minulost. Nyní sedlám 2,5 Crdi, spotřeba je suprová a nástupce bude minimálně třílitr nebo i více. Mě může políbit Eu s její CO2 politikou něco. Takže nástupce bude z Ameriky.

Velkej kufr z mini motorem to nevytrkne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě pro prosazování pidi objemu motoru u Koncernu VW, kdy se objemy blíží zahradnímu traktůrku je Koncern VW pro mě minulost. Nyní sedlám 2,5 Crdi, spotřeba je suprová a nástupce bude minimálně třílitr nebo i více. Mě může políbit Eu s její CO2 politikou něco. Takže nástupce bude z Ameriky.

Velkej kufr z mini motorem to nevytrkne.

Z Ameriky možná,ale v Evropě půjde Kia stejnou cestou downsizingu,stejně jako ostatní automobilky. http://www.auto.cz/kia-jde-downsizing-predstavi-ctyri-benzinove-turbomotory-73202

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě proto je Evropa a její produkce motorů o objemu jako pro zahradní techniku ztracená. Jak se říká objem ničím nenahradíš a na takové šílenosti jako biturbo nebo i více turb nejsem zvědavej. Stejně to sotva překlepe dvouletou záruku a o životnosti nemluvě. To radši motor o pořádným objemu a tím dobrou životností.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Materiály jsou jinde to je jasný, ale zbytek je dohnanej otáčkama. A to není optimální pro dlouhodobou životnost. Pravda Japonci jsou v tomto přeborníci, jenže tam nešetří materálem jako Koncern VW kterej se kasá jak snížil váhu ojnic, pístů, klikovky a že má AL blok motoru o síle 3 mm. Jenže tento motor se pak musí rozebírat na speciální stolici aby se nezkroutil při demontáži.

Takže já radši pořádnej několikametrákovej motor a nemusí mě trápit takové starosti jestli se něco samovolně nezkroutí po povolení něčeho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...