Přejít na obsah

Zimní pneu


StandaO

Doporučené příspěvky

kecka: Pneu se zimním vzorkem můžeš dát v jakémkoliv rozměru, který je uveden v TP (např. já jezdím v zimě na 205/45 R16). S řetězy můžeš použít pouze rozměr, u kterého je uvedeno M+S, což je u F2/R s 288mm předními kotouči právě 185/55 R15 (menší kolo). Podívej se sem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Popravdě, v životě jsem neviděl v TP F2/R 16" M+S, viz ten předchozí odkaz. Jestli si to nepleteš. Nebo jsi u Roomsteru mohl mít nějaké rozměry dodatečně dopsané, ale to by potom musel být hodně nestandardní rozměr (185/50 R16?!) nebo spíš něčí renonc. Teď koukám do štosu techničáků F2/R a M+S je všude pouze v rozměru 185/55 R15; u 16" je navíc dovětek "nelze se sněhovými řetězy", takže...

Nebo se možná od začátku úplně nechápeme a tobě jde třeba o to, že nemáš vůbec zapsaná 16" kola? V tom případě by bylo nejlepší vložit do příslušného tématu (což si nejsem jistý, jestli je zrovna tady) mimo jasně formulovaného dotazu i sken inkriminované části TP, abychom se všichni bavili o tom samém. :kol-28:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Ahoj,

Potřeboval bych poradit jaké zimní pneu, když sem kupoval auto dostal sem k liťákům na kterých mám letňáky (195/55 R15) ještě plecháče se 5Jx14 ET35 14", ale jen 165/70 a už jsou trochu zrezlí disky, teď řeším nové zimáky, pač co mám jsou už 6ti leté a vzorek je už slabota. Nevím jestli koupit nové zimáky a hodit to na ty liťáky.. nebo to nechat na těch plecháčích a koupit jen ty menší 14", nechce se mě kupovat nové plecháče.. Moc toho přes zimu nenajezdím, jen do práce a s rodinou atd.. 

 

Díky, Petr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro rozměr 195/55 R15 je v techničáku napsáno, že nelze se sněhovými řetězy, tak pokud je někdy budeš potřebovat nasadit tak kup zimáky na ty plecháče. To že jsou zrezlý vcelku nevadí, pokud je to rez povrchová a není to prorezlý hloubkově. Pokud ti jde o vzhled tak je můžeš obrousit a stříknout sprejem, popřípdě pro dlouhodobější ochranu nechat otrýskat a nalakovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No koukám po gumách a vzal bych bud klasiku Barumky nebo Nokiany cenovej rozdil nepatrnej, samozrejme Barumky se sezenou i levnejc jen davam odkaz na shop stejnej, co myslite?

 

https://www.seznam-pneu.cz/osobni-pneu/nokian-wr-d3-165-70-r14-81t-s541895451

 

https://www.seznam-pneu.cz/osobni-pneu/barum-polaris-3-165-70-r14-81t-s504505964

 

Jinak na disky asi koupim jen poklice piskovani nema smysl, nevim kolik stali ty disky na bazosi, ja tam nasel jen za cca 500 Kc /kus, ale jak nove.. strikane atd.

 

Dik

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nad rozmerom 185/60 r14 si nerozmýšľal ?? Mne pripadá ten rozmer 165/70 14 na fabii dosť komicky.

 

Ja som takto kúpil minulý rok sestre použité plecháče boli dosť hrzdavé tak som si kúpil na karbobrúsku taký kotúč (náhrada za ocelovú kefu) a obrúsil som ich a nastriekal. Zimu to bez problémov prežilo akurát som zistil, že tam kde som to dobre neodmastil tak tam sa poodlupovala farba ale nezhrdzaveli. Plus som jej tam dal puklice nech to nieje tak vidieť a všetko OK. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 10 měsíců později...

Dobrý den vážení, 

 

prosím o radu ohledně zimních pneumatik. Jedná se o Fabii II, typ 5J, rok 2009: 

FCF / 1.2 HTP 51kW / 09-2009 / 6Jx14 ET37; 185/60 R14 82T / ACCGPAX01 / NFM514 / CZ
 

Ve velkém techničáku mám uvedeny následující pneumatiky:

 59ba3da435240_Schrnka01.thumb.jpg.3fb80e84320bafa812c12df30f2c5f55.jpg

 

Není mi jasné, jestli můžu použít libovolné pneumatiky v provedení "zimní", čili "M+S" nebo pouze ty poslední ze seznamu? Ptal jsem se na dvou STK a pokaždé jsem dostal jinou odpověď. 

 

Děkuji za pomoc, 

David. 

Editováno: , autor: kucera.dave
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na STK, kde tvrdí, že jako zimní smíš použít jenom rozměr s M+S, bych už nikdy nejel, protože jsou evidentně nekompetentní.

Ve skutečnosti je to naopak - zimní můžeš dát všechny rozměry, letní* nesmíš dát 185/55 R15.

 

Řetězy do toho nemá vůbec smysl tahat, protože v některých TP vůbec poznámka "nelze se sněhovými řetězy" není. Tady mimo zdravého rozumu, který velí použít řetězy jenom na kola s menším obvodem a šířkou běhounu/ráfku, dobře poslouží návod k obsluze, kde se píše, že řetězy lze použít s rozměry 165/70 R14 (5J), 185/60 R14 (6J) a 185/55 R15 (6J) u Fabie, resp. 175/70 R14 (5J), 185/65 R14 (6J) a 185/55 R15 (6J) u Roomsteru a to pouze na přední nápravě. Což je také zajímavé, protože předek až po A sloupek mají F a R stejný. :D

 

*) Letní ve smyslu bez označení M+S. Ve skutečnosti neplatí, že s M+S = zimní a bez M+S = letní. M+S neoznačuje zimní pneumatiku, ale pneumatiku se vzorkem Mud and Snow, tedy bláto a sníh. Výrobci ale nemají povinnost dělat takhle označené pneumatiky ze zimní směsi gumy, která má nejlepší přilnavost za nízkých teplot. M+S mají také celoroční pneumatiky a je možné vyrobit i pneu z letní směsi s M+S vzorkem. Na tuhle variantu ale naši zákonodárci nepomysleli. ;)

Editováno: , autor: JayBee1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z jakých směsí co do přilnavosti za různých teplot je vyrobená jaká pneumatika se nikde neuvádí. Výrobci si mohou míchat směsi podle potřeby a můžeš se vsadit, že některé celoročky jsou co do směsi bližší letním než skutečným zimním. Jediná jistota je, že pneu se symbolem 3PMSF prošla EU homologací a je vyrobená ze zimní směsi, jinak by, jenom díky zimnímu vzorku, nesplnila náročná kritéria na trakci na sněhu.

Editováno: , autor: JayBee1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Voice: Zbytečně ryješ a plníš to tu offtopicem. Nevím, jak chceš v Otrokovicích zjišťovat, z čeho vyrábějí třeba Číňani, jejichž pneu v posledních letech zaplavují náš trh a tvrdostí jsou pověstné. Ale klidně si posluž, na Heuréce při řazení od nejnižší ceny jistě najdeš řadu adeptů. :t

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím vážení, 

 

dostal jsem odpověď i od člověka ze Škody, z oddělení typových zkoušek a technických předpisů. Napsal mi následující: "Pokud není u pneumatiky uvedeno M+S, je možné použití této pneumatiky i s označením M+S. Opět bez postihu ze strany státních orgánů nebo STK.". Tohle potvrzuje i tezi uživatele JayBee1. Předpokládám, že je vše tedy vyřešeno. 

 

Děkuji vám všem za pomoc, 

David. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to jednoduché - pneu na autě musí vždy splňovat alespoň specifikaci uvedenou v TP. Může mít něco navíc, ale nesmí mít míň.

Pokud NENÍ v TP u pneumatiky uvedeno M+S, můžeš použít jak pneumatiku bez M+S, tak s M+S.

Pokud JE v TP u pneumatiky uvedeno M+S, můžeš použít pouze pneumatiku s M+S.

 

Když máš v TP uvedeno např. "195/55 R15 85H", můžeš použít

- 195/55 R15 89H? - ANO, index nosnosti 89 je vyšší než 85

- 195/55 R15 85V? - ANO, rychlostní index V je vyšší než H

- 195/55 R15 82H? - NE, TP vyžaduje použít pneu s indexem nosnosti alespoň 85

- 195/55 R15 85T? - NE, TP vyžaduje použít pneu s rychlostním indexem alespoň H

- 195/55 R15 85H M+S? - ANO, TP nespecifikuje druh vzorku

 

Když máš ale v TP uvedeno "185/55 R15 85H M+S", můžeš použít

- 185/55 R15 89H M+S? - ANO, index nosnosti 89 je vyšší než 85

- 185/55 R15 85V M+S? - ANO, rychlostní index V je vyšší než H

- 185/55 R15 82H M+S? - NE, TP vyžaduje použít pneu s indexem nosnosti alespoň 85

- 185/55 R15 85T M+S? - NE, TP vyžaduje použít pneu s rychlostním indexem alespoň H*

- 185/55 R15 85H? - NE, TP vyžaduje použít pneu s označením M+S

 

*) Lze použít za zákonem stanovených podmínek (zimní pneu + nálepka nebo elektronické upozornění).

Editováno: , autor: JayBee1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...