Přejít na obsah

Zimní pneu


StandaO

Doporučené příspěvky

Zdarec, 

 

 citigo jsem vyměnil za Fábii a nyní uvažuji co koupit za zimáky. Přečetl jsem tady celou diskuzi ale nikde není pořádná odpověd na mou otázku...

 

Mám TSI, 63kw, Fabia hatchback - jde mi o to, zda udělám chybu pokud si koupím "nejekonomičtější" disky 14" a na ně, dle TP, povolený rozměr 165/70 R14 pneu. 

 

V pneu mám jasno, na Nokiany W+ nedám dopustit, i když jsem měl teď 2 roky MIchelinky alpin A3, tak Nokiany byly možná lepší... 

 

Jde mi o to, jak moc udělám chybu když budu jezdit na tak "malých pneu a kolech" nebo naopak?

 

Pokud budu lpět na 14" je lepší 185/60 R14 nebo 165/70 R14? 

 

Chápu, že tato otázka možná vypadá dost blbě... Ale když je koupím, mám je na dost dlouho, tak 4-5 let, a nerad bych zas udělal blbost. Vzhled bude sice asi taky nic moc, ale zas nejsem milionář.

 

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podľa mňa chybu neurobíš, jednak sú tie 14ky pneu lacnejšie ako 15ky a dovezú ťa tak isto ako väčšie.

Za mňa odporúčam 185/60 r14 nevypadajú na tom aute až tak zle ako tie "galúzky" 165/70 r14 :D Budeš mať väčšiu odchylku rýchlosti medzi tachometrom a GPS. U mňa to robí R15 vs R14 2kmh.

 

Keď som vymenil pneu z letných R15 195/55 na zimné R14 185/60 tak sa mi znížila dokonca aj spotreba, nie oveľa ale v priemere to je vidieť.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

budou se tu bít dva tábory lidí...

 

1. co prosazují úzkou gumu

2. co prosazují širokou gumu

 

podle mě si z toho nic nevezmeš a oba rozměry v tý 14" nejsou nějak extrémní. Já ty 167/70/14 měl na první Fábii, Měl jsem Conťáky TS8XX a úplně super...

Ale nevím jakou máš Fabii, ale spíš bych vzal ty širší ať to vypadá...

Editováno: , autor: Rypicong
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úzka pneu je ževraj dobra do snehu neviem či je to pravda, ale z Firestone Winterhawk som sa vyhrabal z každého záveju kde som zapadol, horšie to bolo z ladom tam už neni táto pneu moc dobra. Na to koľko bolo túto zimu snehu tak som nedal ani raz reťaze a to som sa bol asi tak 10 krát lyžovať a nie všade boli upravené cesty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrá, díky moc :-) Já měl taky strach například z přilnavosti, jakože úzká pneu více klouže nebo tak, ale asi se oproti mé první fabii svet posunul kupredu, tj. dnes uz ma to auto abs, esp, asr apod... 

 

Tak díky, pořeším cenu a pokud to nebude mega rozdil vemu asi 185/60 taky jako jsem mel na první fabce. Když už je na tom autě RS nárazník, tak ať mě pak někde na fotkách neubičují za designhumus :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já třeba docela často - i tu právě minulou se mi "poštěstilo" vždycky když napadlo pár čísel toho mokrýho bílýho svinstva, že jsem musel vyjíždět brzo ráno do "terénu", kterej sypače ještě neviděl. A i když to bylo pokaždý jen pár kiláků, při dalším výběru bych zase preferoval gumy s dobrým chováním na sněhu a břečce - protože když je led, tak je jen výjimečně po celý ploše silnice, spíš to jsou zamrzlý louže nebo pásy, ale když napadne a rozsolí to, je sračkanice po celý cestě...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na Twingu mam Kumho, nejsou špatný. Drží docela i vlétě.

 

Na Fabče Nokian165 R14. Až ošmudlám letňáky Continental ContiEcoContact3 185 R14 tak nazuju ty Nokiany na léto na doježdění. Mam dodatečně zapsanou kombinaci 6J ráfek a 165 gumu. A jako zimáky si dam taky Kumha.

 

A pak už jenom točit. Ojetý zimáky kolem 5mm pudou na letní litý disky a na zimní disky nový zimáky...

 

Nikdy jsem nejel tak abych byl na hraně přilnavosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 měsíce později...

maros: Jak píše e1, 185/60 R15 jsou základní rozměr. Ten není uveden v TP dole v "další záznamy", ale výš v poslední třetině "technický popis vozidla", oddíl "nápravy". Pro zimní pneumatiky můžeš použít všechny rozměry pneu uvedené v TP. Rozměr s označením M+S se dá použít výhradně pro zimní a skutečně jde, jak píše e1, o pneumatiku s menším průměrem určenou k nasazení řetězů.

 

Pokud dojde k nehodě a bude s ní mít něco společného pojišťovna, věz, že rozměr a stav pneumatik je jedna z prvních věcí, kterou její technik při prohlídce zjišťuje a uvádí do protokolu. Pokud budou na autě pneu, které na něm být nemají, ať už z důvodu špatného rozměru nebo technického stavu, může pojišťovna přistoupit ke krácení pojistného plnění a jelikož jde o přestupek, může to nahlásit PČR. Takže pneu, jejichž rozměr není v TP uveden, určitě na auto nedávat! :kol-73:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozrejme údaje budú jemne skreslené, ale tie sú aj teraz. Dokonca je rozdiel aj v tom, ak je pneumatika nová alebo už má dezén iba polovičný. Napr. rozdiel medzi novou pneumatikou a minimálnym dezénom je skoro 13 mm v priemere a tým pádom samozrejme vznikne rozdiel aj v obvode pneumatiky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj všichni. Zima už klepe tak bych s vámi rád poradil jaké šlupky nazout. Mám Octu 2 facelift 195/65 R15. Přemýslím o jedněch pneu ale nevím jestli se tomu dá věřit. Podle toho co všude píšou jsou skvělé. Ale ptám se všude kde je to možné. Máte někdo nějakou zkušenost s těmito:

https://www.nejlevnejsipneu.cz/cz/pneumatiky.php?druh=2&sirka=195&profil=65&prumer=15

 

Hned ten první Riken. Dělá to Michelin tak by to mělo být kvalitní..

 

Díky moc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určite ich tam nemáš? Ja ich mám totiž ako primárnu veľkosť (F2 FL).

185/55 R15 je iba užšia náhrada namiesto 195/55 R15 aby sa dali použiť reťaze.

E1 nechcem ťa chytať za slovíčka, ale doma mám reťaze, ktoré nasadíš aj na 195/55 r15 možno je to práve atypický rozmer tých reťazí ale existuje, tie reťaze boli kupované na Octaviacké pneu 195/65 r15.

Ale ako píšeš vo všeobecnosti skutočne platí že na zimu aj kvoli reťazom je ten rozmer ako píšeš 185/55 r15.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj všichni. Zima už klepe tak bych s vámi rád poradil jaké šlupky nazout. Mám Octu 2 facelift 195/65 R15. Přemýslím o jedněch pneu ale nevím jestli se tomu dá věřit. Podle toho co všude píšou jsou skvělé. Ale ptám se všude kde je to možné. Máte někdo nějakou zkušenost s těmito:

https://www.nejlevnejsipneu.cz/cz/pneumatiky.php?druh=2&sirka=195&profil=65&prumer=15

 

Hned ten první Riken. Dělá to Michelin tak by to mělo být kvalitní..

 

Díky moc.

Tady seš na Fábiích.

Riken jsem si koupil 195/55 R15 a už na nich jezdím. Jsou takové měkoučké, je to jako bych se obul do filcových papučků. Vypadá že by mohli mít dobrý záběr na ledu i sněhu. Ale zatím jsem na nich ujel jen asi 100km a nesjel ani bodlinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

E1 nechcem ťa chytať za slovíčka, ale doma mám reťaze, ktoré nasadíš aj na 195/55 r15 možno je to práve atypický rozmer tých reťazí ale existuje, tie reťaze boli kupované na Octaviacké pneu 195/65 r15.

Ale ako píšeš vo všeobecnosti skutočne platí že na zimu aj kvoli reťazom je ten rozmer ako píšeš 185/55 r15.

 

Ide o to, že možno niektoré reťaze to s väčšou pneumatikou nedajú tak, aby si nepoškodil niečo (podbehy, tlmiče, blatník). Treba totiž rátať s plne vytočeným kolesom, s plne naloženým autom a aj s maximálnym prepružením (napr. pri silnejším brzdení).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...