Přejít na obsah

Letní pneu


martkawa

Doporučené příspěvky

Jedna vec je, čo spoznáš a nespoznáš, druhá je to, čo sa dá zmerať a nedá zmerať. Veľa ľudí nepozná rozdiel ani medzi letnou a zimnou pneumatikou, ale v prípade núdzového brzdenia sa správajú úplne inak a rozdiel sa dá zmerať v tom, že o koľko kratšie ostane tvoje auto po zrážke. 🙂

Samozrejme CPC6 je stále super guma, sám ich mám na Fabií a je to najlepšia letná pneumatika na akej som doteraz jazdil, ale ak by bola potreba a možnosť ísť do lepšej pneumatiky, tak by som neváhal. Každopádne treba zvážiť priority a vyberať gumu podľa toho. Tu je k tomu nejaké čítanie (aj s videom):

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Summer-Tyre-Test.htm
https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Performance-Tyre-Test.htm
https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-UHP-Summer-Tyre-Test.htm

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Goauld napsal:

Z různých recenzí mi vyšlo, že SportContact 7 je spíše pro lehčí auta a hlavně sucho. Na mokru a asfalt/pole/louka, kde jezdím, mi líp výjde PremiumContact 6

Jestli hledáš opravdu špičkovou letní gumu, tak za mne je to tahle: https://www.e-pneumatiky.cz/bridgestone-potenza-re050a-235-40-r19-96-y-xl-letni-pneumatiky-6551-t1

Od té RE050A máš pořád informace, co se děje.

Když je vozovka místy suchá a místy mokrá, je to dokonalé jak ti pořád říká co se pod koly děje

Jestli pneumatika drží, nebo jestli se už začala stěhovat bokem.

A když už se sune bokem, má pořád slušný grip, takže ti dá čas na ev. korekce.

SC7 je dost dobrá i na mokru, ale když přestane držet, je ten grip menší.

Takže buď zareaguješ hned, nebo už to nestihneš...

Ale jsou i jiné dobré Bridže, třeba S001. Na okruhu se brzy přehřívají, ale na ježdění po silnici OK.

Na okruh bys musel mít S007, ale ty jsou myslím i jako RunFlat, což není ono.

Tak kdyby ses pro ně rozhodl, dej pozor jaké je to provedení.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je začátek prosince, venku sněhová kalamita a já jsem si jel do pneuservisu pro objednávku letních kol - na obrázku Continental Premium Contact 6 Contiseal. U mne byl výběr docela omezený, neboť na íVéčko potřebuji gumy s vnitřní "samozalepovací" vrstvou, když nemám rezervu. Teď tam mám Pirelli P7 také s vrstvou, DOT 06/20 a ačkoliv ještě nemají čtyři roky tak už jsou docela tvrdé. No a tento divný termín objednání vznikl tím, že v září jsem přišel k autu a měl prázdnou gumu. Díra byla na blbém místě v přechodu mezi běhounem a bočnicí takže mi nedávali šanci že to bude dobře držet (ale povedlo se, dojezdil jsem až do výměny na zimní). A vyvstal problém - objednat jednu novou gumu = blbost, mít na jedné nápravě nové gumy a na druhé staré = také nesmysl, takže výsledek rozhodnutí je na obrázku. Stejně jsem ty Pirelky chtěl příští rok na podzim vyhodit, no tak půjdou o sezónu dříve.

20231202_093958.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 12/2/2023 at 9:18 PM, Tonda-B said:

Jestli hledáš opravdu špičkovou letní gumu, tak za mne je to...

 

 

No, jak jsem psal, jezdím klidně po okreskách, městě a dálnici. Nepotřebuju číst pod palbou v zatáčce, Superba mam na komfortní dopravu a na zábavu mám auta jiná. Každopádně relativně novej Bridgestone jsem teď v létě roztrhal, když se tam utrhla kompletně patka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 2. 12. 2023 na 21:18, Tonda-B napsal:

Jestli hledáš opravdu špičkovou letní gumu, tak za mne je to tahle: https://www.e-pneumatiky.cz/bridgestone-potenza-re050a-235-40-r19-96-y-xl-letni-pneumatiky-6551-t1

Od té RE050A máš pořád informace, co se děje.

Když je vozovka místy suchá a místy mokrá, je to dokonalé jak ti pořád říká co se pod koly děje

Jestli pneumatika drží, nebo jestli se už začala stěhovat bokem.

A když už se sune bokem, má pořád slušný grip, takže ti dá čas na ev. korekce.

SC7 je dost dobrá i na mokru, ale když přestane držet, je ten grip menší.

Takže buď zareaguješ hned, nebo už to nestihneš...

Ale jsou i jiné dobré Bridže, třeba S001. Na okruhu se brzy přehřívají, ale na ježdění po silnici OK.

Na okruh bys musel mít S007, ale ty jsou myslím i jako RunFlat, což není ono.

Tak kdyby ses pro ně rozhodl, dej pozor jaké je to provedení.

 

Bridgestone letné už nikdy, pre mňa existuje len Michelin a Continental.

Tie Potenzy total hnoj, to iste Turanza.

 

Aktualne čakajú na obutie SC7 po Micheline PS4.

Zima TS870P.

Editováno: , autor: dfga
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, bouchy01 napsal:

Proč Bridgestone letní už nikdy? Špatné reference jsem měl jen na Alenzy (SUV pneu), ale Turanzy byly vždy velmi slušná guma, zimní (dva typy) rovněž.

Já bych nediskriminoval.

Jsou i jiné nadprůměrné gumy, třeba od Dunlopu.

Vždycky je to něco za něco a záleží na konkrétní pneumatice, ne na výrobci.

Také každý vnímá pneumatiky po svém.

Michelin, Continental, Dunlop, vyzkoušel jsem a špatné nebyly.

Jenže pak jsem poprvé obul ty Bridže ( RE050A ) a bylo mi jasné, že nic jiného už nechci.

To se prostě musí vyzkoušet - pocity se jinému sdělit nedají.

Australské pneumatiky Altenzo jsem před pár lety obul tetě na Fabii II na 15" disky.

Ono v 15" žádné výkonné pneumatiky nenajdete. Samá konfekce.

Stály Kč 1.000,- vč. dopravy kus.

Tak jsem se s tetou domluvil, že to zkusíme a až bude pršet, že se s jejím autem povozím.

A jestli to bude špatné, že je zahodíme a pořídíme jiné.

Určitě to nebylo to, co ty RE050A, ale taky žádná hrůza - brzdily i zatáčely na mokru slušně.

2 letní sezóny.

3.rok už ztvrdly tak, že bylo třeba je zahodit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čo sa týka Bridgestone, mal som na aute 18" Turanza T005 (stále sú v garáži). Čo sa týka jazdných vlastností, nie sú robené na rýchle prejazdy horských priesmykov, na to ale ani nikdy neboli určené, na to sú iné rady. Sú to pneumatiky na normálne jazdenie, na hltanie veľkej porcie kilometrov, čo spĺňajú perfektne a ku všetkému asi s najnižším valivým odporom aký pneumatika v danej triede kedy mala.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, e1. napsal:

Čo sa týka Bridgestone, mal som na aute 18" Turanza T005 (stále sú v garáži). Čo sa týka jazdných vlastností, nie sú robené na rýchle prejazdy horských priesmykov, na to ale ani nikdy neboli určené, na to sú iné rady. Sú to pneumatiky na normálne jazdenie, na hltanie veľkej porcie kilometrov, čo spĺňajú perfektne a ku všetkému asi s najnižším valivým odporom aký pneumatika v danej triede kedy mala.

Podobně rozdílnou zkušenost jsem měl s P7 Cinturato. Já s ní byl před lety na lehké Oktávii TSI spokojenej (BTW nahradily hučící Turanzy z výroby), teď si na ni lidé s SIII stěžují. Je to jen má spekulace, ale jestli nemají gumy z výroby jinou směs (třeba víc "eko" nebo kvůli menší tabulkové spotřebě), protože té změny vlastností si všímá víc lidí a u pneu koupených samostatně jsem to nepozoroval...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto ti neviem povedať. Možno má Škodovka ako OE inú zmes od Bridgestone, musel by som pozrieť, či je nejaké extra značenie na pneumatike. Každopádne naozaj platí to, že to nie je športová pneumatika (obzvlášť nie na Superbe) a pri rýchlych prejazdoch zákrut má napr. tendenciu pískať. Brzdenie je ale bez problémov. Porovnávať môžem ešte s PremiumContact 6 ktoré mám na Fabii II. Tie držia ako keby išlo auto po koľajniciach, ale Fabia je oveľa ľahšie auto ako Superb.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 11. 6. 2022 na 13:58, stanmar napsal:

Z výroby mám 235/40 R19 Bridgestone Potenza s001. 

Zatím se mi jeví (hlavně na hrubším povrchu) docela hlučné.

Dodám poznatky za letošní rok - hlučnost ucházející, bez problémů v zatáčkách (nejezdím ovšem na limitu, na druhou stranu při průjezdu několika horských silnic si ani jednou nezapískaly).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Ahoj všem,

rozhoduji se teď koupit na auto nové letní a váhám mezi Michelin Primacy 4+ a Continental PremiumContact 7

Cenový rozdíl neřeším, jde mi především o životnost a komfort (hlučnost). U Michelin P4+ často píší vyšší životnost, ale otázkou je, při jakých km začnou ztrácet své vlastnosti a začnou hučet. Jestli pak třeba Continental PC7 nebude životnost stejná v rámci komfortu (do kdy se s nimi dá jezdit). Máte někdo reálnou zkušenost s tou životností MP4+?

Díky :) 

Editováno: , autor: Pavliczeck
překlik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tento test si pozeral?
https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Summer-Tyre-Test.htm

Nakoľko nepredpokladám, že tu bude mať niekto dlhodobé skúsenosti na oboch pneumatikách, odporúčam nastaviť si percentá v hodnotení výsledkov testu podľa tvojich preferencií, a podľa toho vybrať.
https://www.tyrereviews.com/Tyre-Tests/Results-Grid/2023-Tyre-Reviews-Summer-Tyre-Test.htm

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty testy jsou spíše o brzdícím účinku a hluku. Opotřebení nikde není, což chápu, proto člověk musí jít za "lidmi" a jejich zkušenostmi. Podle toho, co jsem si přečetl Continental PC7 lépe drží na silnici, respektive lepí, ale lidi si stěžují, že mizí vzorek před očima. A to je to, co úplně nechci. Nejezdím brzda plyn, do zatáček nelítám, proto s ohledem na svou jízdu dám přednost výdrži před "lepením". Takže jsem gumy objednal a uvidím sám, jaký nájezd s pneu dám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Pavliczeck

 

letos na jaře to bude 4 roky, co jezdím Michelin Primacy 4 v rozměru 225/40/18. Mají najeto přibližně 30tis.km a stále jsou krásně tiché. Teď v zimě jsem je v pneuservisu opět uskladňoval a naměřili na všech čtyřech kolech 4mm. 
 

S Conti nemám zkušenost a asi mít ani nebudu, protože nemám důvod měnit :-)). 
 

EDIT: Teď koukám, že klasické 4ky (ne verze 4+) měly lepší energetický štítek a o 2Db nizší hlučnost. 
 

Test ale hovoří ve prospěch právě verze 4+ ( https://www.test-pneumatik.cz/porovnani/michelin-primacy-4-/michelin-primacy-4/ )

 

 

Editováno: , autor: LukášCBR
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...