Přejít na obsah

Travel assist


faithless78

Doporučené příspěvky

Tak som bol dnes na garančnej kontrole po dvoch rokoch a v súvislosti s problémom s TA mi ponúkli riešenie, ktoré je podľa mojej mienky zo strany SA vrcholne nekorektné a ich jediným cieľom je právne sa chrániť pred prípadnými nárokmi zákazníkov.

 

- Predovšetkým teda požadujú podpísať Dohodu o urovnaní (ktorú som odmietol podpísať), v ktorej SA a zákazník prehlasujú, že "problémový" vizuálny a akustický prejav "Funkcie Travel Assist" nie je sám o sebe vadou, keďže sa má de facto jednať o prejav aktívnej diagnostiky vozidla upozorňujúce užívateľa na prípadné obmedzenie niektorých funkcií (teda ide o správne fungovanie tejto funkcionality). Už z tohto som nadobudol dojem, že vlastne všetko funguje ako má a my (zákazníci) asi z rozmaru otravujeme s nezmyslami...

 

- Keďže sa podľa zákazníka jedná o rušivý jav, ktorý (len) zákazník považuje (mylne) za vadu a teda žiada o jeho odstránenie, sa SA na základe dohody so zákazníkom (hoci nemusí) predsa len zaväzuje túto zákazníkom označovanú vadu "vyriešiť" deaktiváciou systému "Travel assist", ktorý systém následne nebude vo vozidle dostupný a užívateľ ho nebude môcť aktivovať a užívať jeho funkcie. Okrem "Travel assist" nebude funkčný ani systém "Emergency Assist"...

 

- Keď som sa dotazoval, ktoré konkrétne funkcionality vozidla budú týmto dotknuté (keďže tieto z predloženej Dohody nie sú zrejmé), bolo mi uvedené, že zoznam týchto funkcií im SA poslala, ale len ako prísne interný (dôverný) dokument, ktorý mi teda nemôžu poskytnúť. Verbálne mi niečo "motali" o absencii "Lane assist" a akejsi núdzovej brzde pri adaptívnom tempomate, resp. skrátenia času medzi zastavením a rozjazdom pri aktivácii adaptívneho tempomatu, pričom konkrétne - ako to bude vyzerať v praxi - sa vyjadriť proste nevedeli... (podľa mojej mienky ani len netušia, ako sa to bude v praxi správať).

 

- Čo je však podstatné a kľúčové, ten SW na ktorý tak všetci čakáme a ktorý má daný problém s TA vyriešiť, fakticky problém nevyrieši a ani to nemá byť jeho úlohou. Jeho jediným účelom bude to, že zákazník si - po update SW vozidla - funkciu TA bude schopný deaktivovať sám. Inak povedané, nový SW neodstráni problémy s TA a jeho komunikáciou s volantom. Tento len zákazníkovi umožní svojpomocne (zrejme cez infotainment) si TA deaktivovať a tento potom opätovne aktivovať (bez odstránenia skutočnej príčiny problémov s TA). Zákazník teda už nebude musieť v súvislosti s deaktiváciou TA navštevovať autorizovaný servis. Čiže SA rezignovala na svoju povinnosť odstrániť skutočnú príčinu problému s TA a tento sa rozhodla "vyriešiť" tým, že systém nás na problém len nebude upozorňovať. Mimochodom SW by mal byť k dispozícii v prvej polovici r. 2023...

 

- Úplný výsmech je navrhovaná kompenzácia zo strany SA, spočívajúca v nároku zákazníka na dočasné bezplatné užívanie služieb ŠKODA Connect a Care Connect po dobu jedného roka. Mimochodom, ak si zákazník v lehote do 3 mesiacov od uzavretia Dohody tieto služby neaktivuje, nárok na ich dočasné bezplatné užívanie stráca...

 

- Samozrejme SA si v Dohode vymieňuje, že - jej podpisom - sú všetky nároky Zákazníka (právo na náhradu škody, náhrada nákladov, výmena vozidla, nárok na zľavu z kúpnej ceny, odstúpenie od kúpnej zmluvy a pod.) plne urovnané a že SA a zákazník touto Dohodou prehlasujú, že voči sebe nemajú žiadne nároky z titulu zodpovednosti za vady na vozidle. Perla na záver: Zákazník sa podpisom Dohody zaväzuje informovať právneho nástupcu (napr. v prípade predaja vozidla) o povinnostiach z tejto Dohody a samozrejme o nedostupnosti TA a EA...

 

SA si snáď nevhodnejší prístup k zákazníkom ani zvoliť nemohla. Prinajmenšom mňa - ako relatívne lojálneho zákazníka - definitívne stratila... 

  • Líbí se mi 1
  • Díky 5
  • Pozitivní 4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak z toho, co napsal volodaii, se mi chce opravdu akorát tak zvracet. Přemýšlím, jak by se toto dalo řešit formou oficiální reklamace a jak by se k tomu postavila ŠA, když by měla na vyřešení 30 dnů. Jsem z toho akorát naštvaný a opravdu přemýšlím nad tím, jak by se jim to dalo omlátit o hlavu a dala by se z toho vytřískat alespoň nějaká odpovídající finanční kompenzace. Takhle srát na hlavu zákazníkům, neuvěřitelný.. :) 

  • Díky 1
  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ohavlis Jednoduše, pokud je auto v 2 létě záruce, reklamovat. Ze zákona reklamaci přijmout musí, zákazníka odmítnout nemohou (ať si servis říká co chce, vždy musí na zadost zákazníka sepsat protokol (hlavně si ho od nich převzít, někdy mají tendenci to zapsat jen do jejich systému) o podání reklamace a do 30 dní se vyjádřit, a zákazníkovi doručit rozhodnutí). Pokud do 30 dni vadu neodstraní, odstoupit od kupní smlouvy (poslat odstoupení od smlouvy). Pokud bude ŠA tvrdit, že systém funguje správně, potom znalecký posudek a nejspíše soudní cestou. Pokud je auto mladší půl toku potom zákon č. 89/2012 Sb. §2161 “(2) Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.
Nicméně dokud jim lidi ty auta nezačnou vracet, očividně nemají v plánu s tím něco dělat… Už jen zde je docela dost lidi na to, aby se to “nějak pohlo…

Auto je sice trochu dražší než kuchyňský robot, ale záruka a reklamaci proces je na oboje obdobný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý den, pánové,

 

mám stejný problém, i když s Octavií, ale principiálně je to jedno - koupil jsem si auto za milion, které nelze používat, neboť cinkání je natolik agresivní, že kromě toho, že narušuje duševní zdraví řidiče (lze jej přirovnat k waterboardingu), velmi výrazně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, protože odpoutává pozornost řidiče od dění na poz. kom. Servisy neví, co s tím, mají desítky až stovky nespokojených zákazníků, a Škodovka se nám vysmívá.

Přístup Škodovky, že je to vlastně v pořádku, mne osobně nepřekvapuje a čekal jsem jej. Popravdě nevěřím ani v ten zázračný a spásný software; pokud by chtěli, naprogramoval by jim jej student průmyslovky v okresním městě za basu Plzní během jednoho odpoledne. A proč jsem tohoto názoru? Motory 1.5 TSI spojené s manuální převodovkou se projevují velmi výrazným škubáním, zejména za studena, ale tak ve 40 % případů i po delší jízdě. Škodovka zpočátku tvrdila, jak vyvíjí software, který problém vyřeší, poté jej "vyvinula", po instalaci se však nic nezměnilo. Nyní tvrdí, že je to přirozený projev tohoto motoru a je to v pořádku (co to jen připomíná, že?). Tohle všechno vím, protože doma bohužel jedno vozidlo vybavené tímto "motorem" máme - taky stálo skoro milion. 

A teď, co s tím? Že si už nikdy v životě Škodovku nekoupím, to je jasné (i když mne to mrzí - v roce 1971 můj děda prodal Fiata 600 a od té doby se nám doma střídaly pouze Škodovky a až do koupi výše zmíněné 1.5 TSI v roce 2020 /kterou jsme ale považovali za klopýtnutí Š-A/ jsme byli spokojeni), ale co s autem za milion, které je nejen nepoužitelné, ale taky neprodejné? Jako jednotlivci nic nezvládneme, Škodovka si s námi vytírá zadek. Nedovedu si taky představit auto vracet, zákony a práva spotřebitele jsou jedna věc, ale skutečnost je vždycky poněkud odlišná. Napadá mne:
1) Vytvořit "nějaký" právníkem k dokonalosti dovedený a neprůstřelný dokument, který pro reklamaci použijeme všichni a využijeme sílu masy.
2) Medializace celé věci; tady se ovšem bojím, že do toho nikdo nebude chtít jít, protože všechny televize používají vozidla značky Škoda a předpokládám, že je nekupují za stejné peníze jako obyčejní zákazníci. Na druhou stranu, covid a Ukrajina už nikoho nebaví a tohle se jeví jako slušná kauza.
3) Koupit za vlastní peníze nový volant, nechat jej v autorizáku (kvůli záruce) namontovat a auto prodat nějakému nešťastníkovi a doufat, že se mu závada projeví až po šesti měsících a jednom dni.

Editováno: , autor: MIK0cz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Martab napsal:

@ohavlis Jednoduše, pokud je auto v 2 létě záruce, reklamovat. Ze zákona reklamaci přijmout musí, zákazníka odmítnout nemohou (ať si servis říká co chce, vždy musí na zadost zákazníka sepsat protokol (hlavně si ho od nich převzít, někdy mají tendenci to zapsat jen do jejich systému) o podání reklamace a do 30 dní se vyjádřit, a zákazníkovi doručit rozhodnutí). Pokud do 30 dni vadu neodstraní, odstoupit od kupní smlouvy (poslat odstoupení od smlouvy). Pokud bude ŠA tvrdit, že systém funguje správně, potom znalecký posudek a nejspíše soudní cestou. Pokud je auto mladší půl toku potom zákon č. 89/2012 Sb. §2161 “(2) Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí.
Nicméně dokud jim lidi ty auta nezačnou vracet, očividně nemají v plánu s tím něco dělat… Už jen zde je docela dost lidi na to, aby se to “nějak pohlo…

Auto je sice trochu dražší než kuchyňský robot, ale záruka a reklamaci proces je na oboje obdobný.

Pozor, to zvýrazněné je velký omyl!

 

Vyjádřit se k reklamaci je obchodník povinen ihned nebo do 3 dnů ve složitějších případech. Do 30 dnů pak musí vadu odstranit.

 

Podrobněji:

V provozovně musí být po celou provozní dobu přítomen pracovník pověřený vyřizovat reklamace. Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na lhůtě delší. O vyřízení reklamace je dle výkladu Ústavního soudu a Nejvyššího soudu povinen podnikatel spotřebitele vyrozumět. Podmínkou pro běh těchto lhůt však je, že spotřebitel k vyřízení reklamace poskytl prodávajícímu požadovanou potřebnou součinnost, tedy zejména, že umožnil prodávajícímu přezkoumat reklamovaný výrobek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Bubaq ano, je to v § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb.,

Citovat

"Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady."

nicméně do této doby se nepočítá doba potřebná k posouzení vady (což může odborný servis tvrdit, že je klidně celých těch 30 dní), tedy téměř nevymahatelné bohužel. Podstatná je ta druhá část

Citovat

Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Marné uplynutí této lhůty se považuje za podstatné porušení smlouvy.

co nastává po nesplnění tohoto je definováno v  § 622 občanského zákoníku. Tedy po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit a má právo na výměnu nebo odstoupení od kupní smlouvy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, MIK0cz napsal:

Koupit za vlastní peníze nový volant, nechat jej v autorizáku (kvůli záruce) namontovat a auto prodat

a pak to strčit do Áček, sice na tom člověk prodělá, ale lepší vrabec v hrsti ...

 

Opravdu to zamrzí a na...e takovýhle přístup od "domácího" výrobce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Včera mi přišel z Boleslavi z odd. péče o zákazníka mail, který navazuje na naši předchozí komunikaci: "Zmíněný SW, kterým bude tento projev odstraněn, je v současné době ve stádiu ověřovacích zkoušek a proto není k použití našimi partnery uvolněn. Jakmile k tomuto uvolnění dojde, bude Vás vedení servisu informovat a navrhne Vám termín k přistavení vozu. Tato situace nás opravdu netěší a proto se Vám jménem výrobního závodu omlouváme. Co se týká zvukových projevů spojených s funkcí Travel Assist, lze v současné době tuto funkci tzv. vypnout. V případě Vašeho zájmu kontaktujte prosím pana XXX, který s Vámi dohodne podrobnosti." Protože TA aktuálně neprudí, nechám to zatím být.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle je poslední rozšířená aktualizovaná verze TPI na problém s travel asistentem. Je možné TA deaktivovat, ale zároveň s tím se deaktivované automatické volání při nehodě a část funkce ACC tempomatu. Viz co psal volodaii.

BTW tenhle SW nemá problém vyřešit, protože ani nemůže. Podstata problému je v samotném volantu. Ani ne v jednotce volantu, ani SW, prostě v senzorech ve volantu, které časem stárnou... Proto ŠA jedná s dodavateli o vývoji a výrobě nových kapacitních volantů. Po pravdě je to fakt k posrání to poslouchat, jak to neustále gonguje, ale jediná možnost, kterou ŠA nechce podstoupit, resp ji k tomu tlačí dodavatel volantů kvůli enormní finanční zátěži na reklamace je výměna volantu. Bohužel ani poslední SW v jednotce volantu společně s novým volantem nepomůže kompletně odstranit problém. Mimo záznam je známo, že i tyto volanty po cca 3/4 roce začnou vykazovat stejný problém.

Takže, můžete se dohadovat se servisním partnerem ŠA o opravě v rámci zmíněného SW, nebo odmítnout a eskalovat žádost na servis o opravu v rámci výměny volantu. Je na ŠA jak SP odpoví a vyhoví. Každopádně si uvědomme, že SA je v rámci záruky stále podřízen výrobci a musí dbát na jeho vyjádření. Jestliže as ním člověk nesouhlasí, může se v tomto případě obrátit přímo na zákaznickou linku ŠA a zkusit řešit přes ně. Nevím jestli by někdo chtěl sáhodlouze řešit takovéto problémy přes právníky atd.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ono je to spíš na nějakou hromadnější žalobičku. Zákon mluví jasně, není možné odstranit závadu výrobcem odstoupení od smlouvy a v krajních možnostech žádat i nějakou náhradu navíc. Znám styl jednání v automotive businessu, výrobce volantu to bude muset vyřešit... jinak je ŠA zahrabe hodně hluboko.

Docela by mě zajímalo jak to řeší např. v Německu, Británii, apod.

Pokud se někdo v záruční době ozve měl by naléhat na výměnu volantu, ať už po jednání se servisem nebo s ŠA linkou to je úplně jedno....evidentně po nějakém nátlaku ten volant výmění a tím že bude vyměněn, zase běží záruka na tento díl...nebo?

Editováno: , autor: Bladik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem právě obdržel odpověď na můj popis závady adresovaný přímo Škodovce. Jsem vytočený doruda.

 

Vážený pane XXX,


děkujeme za Váš e-mail a čas, který jste věnoval k jeho sepsání. Velmi nás mrzí komplikace, které jak níže popisujete Vám Travel Assist způsobuje. Všechny naše asistenty se snažíme neustále softwarově vyvíjet pro zlepšení požitku z jízdy, bezpečnosti posádky a ke spokojenosti všech uživatelů. Proto si této zpětné vazby skutečně ceníme. V těchto případech doporučujeme obecně zákazníkům následovat pokynů k jejich konkrétnímu modelu ŠKODA. V sekci Travel Assist naleznete podrobně sepsané limity této funkce, a jak se v těchto případech zachovat.


V případě, že budete mít další dotazy, tak se na nás neváhejte s důvěrou obrátit.


S přáním příjemného dne

XXX

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám takový delikátní poznatek:

 - TA mi začal poprvé blbnout někdy na konci září

- po cca 3 týdnech to samo od sebe přestalo blbnout a najednou byl klid a už to nikdy nepíplo

- 10.11. jsem byl na pravidelný servisní prohlídce - po vyjetí ze servisu to samozřejmě začalo zase blbnout, dokonce víc než předtím (asi jak do toho hrábli, tak se to nějak "aktivovalo")

- od včera to zase úplně samo od sebe přestalo (opět po cca 3 týdnech od prvního projevu chyby)

- na 8.12. jsem objednán na deaktivaci TA, ale teď přemýšlím, jestli tam vůbec jít, když je klid a už to zase neblbne.

 

Má někdo podobnou zkušenost?

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 33 minutami, ohavlis napsal:

Mám takový delikátní poznatek:

 - TA mi začal poprvé blbnout někdy na konci září

- po cca 3 týdnech to samo od sebe přestalo blbnout a najednou byl klid a už to nikdy nepíplo

- 10.11. jsem byl na pravidelný servisní prohlídce - po vyjetí ze servisu to samozřejmě začalo zase blbnout, dokonce víc než předtím (asi jak do toho hrábli, tak se to nějak "aktivovalo")

- od včera to zase úplně samo od sebe přestalo (opět po cca 3 týdnech od prvního projevu chyby)

- na 8.12. jsem objednán na deaktivaci TA, ale teď přemýšlím, jestli tam vůbec jít, když je klid a už to zase neblbne.

 

Má někdo podobnou zkušenost?

 

 

 

 Můžu se prosím zeptat, kde Ti to slíbili vypnout? Mně to tady v okolí nechce nikdo udělat. Díky. 

 

Jinak mám vypozorováno, že TA neblbne v zimě. Jakože fakt v zimě, třeba v 8°C už řve jak píchlý podsvinče.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem již po třetí psal přímo na škoda auto a dnes mi poslali e-mail, že řešení mého problému je připraveno u mého servisního partnera, který mne bude informovat.

Hmm, tak to jsem věru zvědav, jestli se servisní partner vůbec ozve, resp. zda-li má nějaké řešení...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, lucky.jack napsal:

Každej autorizák ti to musí vypnout, pakliže se závada a TPI vztahuje na tvé auto..

 

Ten v Brně, co mi poradil ohavlis, jo. Teď jsem tam volal. U nás o této možnosti prý neví.

Jinak software opravující závadu by prý měl být v 1Q 2023 (tj. leden až březen). Tak uvidíme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...